Život nejen pro Matěje: dárce přijede povzbudit i trenér Šilhavý!

Fotbalový zápas osobností, koncert skupiny Support Lesbiens, celodenní doprovodný program a hlavně – hromadný nábor do registru dárců kostní dřeně. Charitativní akci Život nejen pro Matěje, která se uskuteční v sobotu 21. září ve Vestci u Prahy, podpoří i Fotbalová asociace České republiky a česká fotbalová reprezentace.

Patnáctiletý fotbalista Matěj Kučera onemocněl před dvěma lety rakovinou krve. Jedinou šancí pro něj je najít vhodného dárce kostní dřeně. Od té doby proto jeho otec Jan Kučera pořádá náborové akce dárců, čímž pomáhá nejen synovi, ale také dalším nemocným.

Doposud nejvíc lidí se do registru zapsalo loni v Miletíně – během jediného odpoledne 741 lidí. Letos ve Vestci chtějí organizátoři rekord ještě překonat a myslí dokonce na tisícovou hranici.

Obětavé aktivity Jana Kučery oceňuje a podporuje i fotbalová asociace, která dlouhodobě vyzývá k dárcovství kostní dřeně.

„Kde jinde najít tolik možných dárců než ve fotbalové komunitě? Vždyť v naší asociaci je registrováno přes tři sta tisíc členů, a to hlavně sportovců s velmi dobrou fyzickou kondicí,“ připomněl ředitel Oddělení komunikace FAČR Michal Jurman.

Patnáctiletého Matěje, a celou akci obecně, proto v sobotu do Vestce přijede osobně podpořit trenér české reprezentace Jaroslav Šilhavý.

Na místo dorazí experti z IKEM, kteří vhodné dárce hledají na základě vzorku slin. Do registru může vstoupit každý, komu je mezi osmnácti a čtyřiceti lety, váží více než padesát kilogramů, má zdravotní pojištění platné v České republice, je bez trvalé léčby a má dobrý zdravotní stav. Potenciální dárci samozřejmě dostanou více informací na místě, podrobnosti o registru najdou také na internetové adrese www.darujzivot.cz.

V Česku onemocní některým typem leukémie každý rok přibližně sto pacientů. Dalších tisíc pak různými poruchami krvetvorby, které je možné léčit transplantací kostní dřeně. Na transplantaci aktuálně čeká zhruba padesát pacientů. Dárců je však stále nedostatek, i když v Českém registru dárců krvetvorných buněk IKEM je už dvaatřicet tisíc lidí.

Každý, kdo se stane dárcem kostní dřeně, tak může zachránit život.

Organizátoři akce Život nejen pro Matěje zároveň připravili pro všechny návštěvníky a možné dárce celodenní doprovodný program. Nábor začne v 11 hodin a bude probíhat až do 21 hodin. Na místě budou ukázky zásahů složek Integrovaného záchranného systému, ve 13:30 začne fotbalový zápas osobností (nastoupí například Jiří Novotný, Martin Latka, Zdeněk Šenkeřík, Vladimír Volešák nebo Tomáš Hrdlička), následovat budou vystoupení hudební skupiny Support Lesbiens nebo divadelního spolku Erben. Další akce pak budou pokračovat až do noci.

Světový den dárců kostní dřeně připomene kromě akce ve Vestci u Prahy červené nasvícení Petřínské rozhledny, Tančícího domu a letos poprvé Národního divadla a fontány před Národním muzeem, což je aktivita Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM na počest všech dárců. V sobotu se k nim můžete přidat i vy.

Petr Šedivý, Tiskový mluvčí české fotbalové reprezentace

Fotbalová asociace České republiky