Sparta chce v pražském 294 derby se Slavií uspět!

Fotbalisté Sparty přivítají v 10. kole FORTUNA:LYGY na pražské Letné v 294. Derby vršovického rivala Slavii. Domácí tým nastoupí do velice prestižního zápasu pod vedení nového trenéra Václava Jílka. Bilance vzájemných utkání, je pro Spartu neúspěšná, neboť domácí tým naposledy porazil Slavií před třemi lety. Na středeční tiskové konferenci za účasti hlavního sparťanského kouče a hráčů Martina Frýdka a Michala Sáčka, odpovídali na otázky fotbalových novinářů, které se zejména týkaly, k nedělnímu ligovému utkání. 

„Bude to jednoznačně můj největší ligový zápas, ale do zápasu je ještě daleko. Čím blíž bude zápas, tak budu mít intenzivnější pocity. Je to největší zápas v nejvyšší fotbalové soutěži v Česku, jedná se o souboj dvou největších rivalů. Věřím, že když utkání zvládneme, je tu předpoklad, že by to mohlo nás nastartovat. Uděláme maximum pro to, abychom velice těžkého soupeře, jako je dnešní Slavie, dokázali doma porazit,“ řekl trenér Jílek.  

„Jsem hlavně rád, že se postupem času všichni marodi, kteří se mohli vrátit do hry. Kromě Andrease, který měl drobné nepatrné problémy před zápasem ve Zlíně, jsou všichni připraveni do tréninku. Ale nepočítám dlouhodobě zraněné hráče, jsem spokojený. Co se týká Krejčího dneska nebyl v tréninku, jeho start v derby, nevypadá nejlépe. Není to, ale dlouhodobá ztráta, jedná se o momentální zdravotní stav po Zlínu. Do derby ale připravený nebude,“ dodal Jílek.

„Je samozřejmě, že vsadíme na určitou základní sestavu, snad to nakonec vyjde, jenže hned k dalšímu zápasu nám jeden hráč ze středu hřiště vypadne. Jsou připraveni další hráči. Ve Zlíně nám hlavně šlo, jak bude fungovat nový herní systém. Je tam spousta pozitiv. Zejména jde o to, abychom za Láďu našli jinou herní variantu. Případně upravit herní systém na soupeře,“ řekl kouč.

„Ben Tal již trénuje individuálně, k týmu se připojil před třemi týdny, odehrál zápas za B-tým a jedno tréninkové utkání. Minulý týden byl již připravený po tréninku do zápasu, ale zase se mu obnovilo zranění. Je to otázka stabilizace jeho zdravotního stavu, musí být připravený na opakovanou zátěž u náročných tréninků. Ještě není dokonale připravený, přesto je blízko,“ doplnil Jílek.  

„Martin Frýdek patří do základního kádru Sparty, je odchovancem Letenském klubu v mládežnických týmech, takže chápe důležitost pražského derby. Ve Zlíně odehrál zápas, jaký jsme od něho očekávali. Má velký přínos v podobě vítězného charakteru, což je přesně typ, který v současné době potřebujeme,“ zhodnotil trenér.

„Když porovnáme výkonnost a výsledky obou týmů, je ale favoritem  Slavia. Ale tím se nesnižují naše šance. Na druhou stranu je to před utkáním, zda bude mít zápas, úplně jiný průběh, než v lize. Slavia nefunguje, dle hráčů, aby se změnila taktika. Takže jejich herní styl je zcela jasný, na jménech vůbec nezáleží. Proto není jasno, koho trenér Slavie do zápasu postaví,“ doplnil Jílek a dodal, „Pokud udržíme stejnou obrannou činnosti ze Zlína, tak zápas zvládneme. Každopádně nechceme každý zápas testovat výkon a nové složení obrany. Ale musejí plnit naše nároky, které vyžadujeme od všech hráčů. Ve Zlíně jsme to zvládli, přesto tam bylo několik chyb. Rovněž Zlín nedokázal využít některé herní situace. Byl bych rád, abychom měli pevně ukotvenou dvojici stoperů a mohli se na ně spolehnout.“

„David Lischka se vrátil k fotbalu, je to malý zázrak. Ve Zlíně se ukázalo, že jeho připravenost je kondičně trochu limitovaná, ale zvládl jen sedmdesát minut. Teď má k dispozici další tréninkový týden, takže věřím, že bude dobře připravený na velkou část zápasu,“ zhodnotil jeho výkon po zranění trenér Sparty

„Pokud udržíme stejnou obrannou činnosti ze Zlína, tak zápas zvládneme. Každopádně nechceme každý zápas testovat výkon a nové složení obrany. Ale musejí plnit naše nároky, které vyžadujeme od všech hráčů. Ve Zlíně jsme to zvládli, přesto tam bylo několik chyb. Rovněž Zlín nedokázal využít některé herní situace. Byl bych rád, abychom měli pevně ukotvenou dvojici stoperů a mohli se na ně spolehnout,“ nastínil Jílek.  

„Nemyslím si, že série bez vítězství od roku 2016 v derby nás tíží, v hlavě to rozhodně nemáme. Je to špatná bilance. V každém derby jsme chtěli vyhrát, ale tři a půl roku se nám to bohužel nepovedlo. Doufám, že bychom to konečně mohli zápas úspěšně zvládnout. Určitě se pokusíme ze všech sil, v neděli vyhrát,“ řekl za spoluhráče Martin Frýdek.

„Zažil jsem, jaké to je vyhrát v derby. Ale abych promlouval k týmu v tomhle směru, to skoro ani není potřeba, všichni víme, jak důležitý zápas to je. A co musíme všichni udělat,“ dodal sparťanský kapitán, který se vrátil do kádru po zranění.

Martin sledoval úterní zápas Ligy mistrů, v němž se Slavia představila na hřišti Interu Milán: „Určitě mě Slavia nevyděsila. Derby je úplně jiný a prestižní zápas, než úterní evropské utkání. Ale rozhodně, hráli dobře,“ přiznal herní kvalitu Slavie Frýdek.

„Slavia mě na Interu nepřekvapila, z její současné formy se výkon dal čekat. Každý zápas hraje sebevědomě, po zemi. Čekal jsem, že podají podobný výkon,“ přiznal Sáček, který máuž za sebou několik derby. Výsledek se bude těžko tipovat, jako každé derby. Musíme začít od sebe, nekoukat na výsledky Slavie a formu. Když budeme poctivě pracovat, tak máme šanci uspět,“ věří Michal Sáček.

Zároveň se vyjádřil k návratu Nica Stancia na Letnou, ale v sešívaném dresu,“Někteří jsme s Nicem hráli, je to velice kvalitní hráč, takže se na něho dobře připravíme. Po odchodu ze Sparty do zahraničí, pak přestoupil do Slavie, se nedělá, navíc měl ve Spartě několik prohlášení, která byla zaměřena na zisk evropského titulu, ale nakonec je nedodržel. V průběhu zápasu ho budeme neustále hlídat. Víc je ale potřeba, soustředit se jen na sebe než na rumunského hráče, který zklamal naše fanoušky, takže mu připravili, velké překvapení, “ řekl v závěru Martin Frýdek.

Tisková konference před utkáním:

Čtsa, kc, audio, foto: Steinbergerová.