Byla schválena nominace na MS!

Předsednictvo Českého atletického svazu schválilo nominaci na mistrovství světa v Dauhá. Do katarské metropole odcestuje 23 českých atletů.

Jednou z hlavních opor a také medailových nadějí by měla být Zuzana Hejnová. Pro svěřenkyni Dany Jandové se jedná již o osmý světový šampionát. Svou premiéru si odbyla na MS v Helsinkách v roce 2005. Nejlepších výsledků dosáhla v Moskvě 2013 a Pekingu 2015, kdy se radovala z titulu světové šampionky. Před dvěma lety v Londýně zůstala těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. Hejnová bude v Dauhá také tabulkově druhou nejvýše postavenou českou závodnicí, když v průběžných světových statistikách figuruje na páté příčce za čtveřicí Američanek. Do mistrovských bojů tak vstoupí jako leader evropských tabulek.

Jen o jednu účast méně má na svém kontě oštěpařka Barbora Špotáková, která bude v Dauhá obhajovat titul mistryně světa z Londýna. Před dvěma lety totiž v britské metropoli získala svou třetí zlatou medaili z mistrovství světa. Z té premiérové se radovala na MS v Osace 2007. V Tegu 2011 pak skončila druhá, ale po diskvalifikaci Rusky Marie Abakumovové jí připadlo další zlato. S obhajobou to však nebude mít jednoduché. Startovní pole bude tentokrát velmi vyrovnané.

Špotáková nebude v sektoru sama. Dalším českým želízkem v ohni je stříbrná žena loňského evropského šampionátu v Berlíně Nikola Ogrodníková, kterou favorizuje její postavení v letošních světových tabulkách. Momentálně se nachází s výkonem 67.40 na třetí příčce. Pro Ogrodníkkovu se jedná o druhé MS. Před dvěma lety v Londýně nepostoupila z kvalifikace. Třetí do party českých oštěpařek je pak Irena Šedivá. Pro finalistku loňského ME se jedná o premiéru na světovém šampionátu.

V české sestavě nechybí ani stříbrný medailista z Londýna oštěpař Jakub Vadlejch. Dvojnásobný vítěz diamantové ligy odcestuje na své třetí MS. V silné konkurenci ovšem bude těžké obhájit pozici z předešlého světového šampionátu. V redukovaných světových tabulkách je průběžně třináctý. Druhým českým reprezentantem v mužském oštěpařském klání bude Vítězslav Veselý. Ten je, co se týká účastí na mistrovství světa, suverénně nejzkušenějším mužským členem výpravy. V Dauhá zasáhne do bojů mistrovství světa již pošesté. Největšího úspěchu dosáhl na MS v Moskvě 2013, kde vystoupal na nejvyšší stupínek.

Vysoké ambice může mít jistě i koulařský český rekordman Tomáš Staněk, který je majitelem medailí z posledních tří velkých mezinárodních akci v hale. Na cenný kov z vrcholu pod otevřeným nebem ale stále čeká. Před dvěma lety v Londýně k ní neměl daleko, když skončil čtvrtý. Při své třetí účasti na MS bude doufat ve vylepšení této pozice. Mužská koule je ale i v tomto roce nesmírně kvalitní a Tomáš je se svým sezónním maximem 21.67 v letošních světových tabulkách jedenáctý.

Do Dauhá odcestují také další tradiční reprezentační opory. V chůzi na 20 kilometrů bude startovat stříbrná z loňského ME Anežka Drahotová. Osmé místo z Londýna bude obhajovat kladivářka Kateřina Šafránková. V soutěži sedmibojařek se představí šestá z loňského evropského šampionátu Kateřina Cachová. V tyčkařském sektoru uvidíme naší momentální jedničku Romanu Maláčovou. Páté místo z MS v Londýně by na trati 1500 metrů rád obhájil Jakub Holuša. Naopak druhý z českých mílařů Filip Sasínek zažije svou premiéru na MS.

Český tým doplňuje ještě sedm nováčků. V individuálních disciplínách se představí Kristiina Mäki na patnáctistovce, Marcela Joglová v maratonu a Lada Vondrová v závodě na 400 metrů. V soupiskách na 4×400 metrů mužů a ve smíšené štafetě na 4×400 metrů figurují Tereza Petržilková, Martina Hofmanová, Vít Müller, Patrik Šorm, Michal Desenský, Filip Ličman a Jan Tesař, který je jediným členem štafet, který již v minulosti okusil atmosféru mistrovství světa. Stalo se tak na MS v Moskvě 2013.

Počet českých pro MS v Dauhá ještě nemusí být konečný. V případě, že pro některého reprezentanta přijde pozvánka ze strany IAAF, bude nominován.

Nominace českého týmu pro MS v Dauhá

Muži

Jakub Holuša (1500 m)
Filip Sasínek (1500 m)
Tomáš Staněk (koule)
Jakub Vadlejch (oštěp)
Vítězslav Veselý (oštěp
Michal Desenský (4×400 m)
Filip Ličman (4×400 m)
Vít Müller (4×400 m)
Patrik Šorm (4×400 m)
Jan Tesař (4×400 m)

Ženy

Lada Vondrová (400 m, 4×400 m)
Kristiina Mäki (1500 m)
Zuzana Hejnová (400 m př.)
Marcela Joglová (maraton)
Romana Maláčová (tyč)
Kateřina Šafránková (kladivo)
Nikola Ogrodníková (oštěp)
Irena Šedivá (oštěp)
Barbora Špotáková (oštěp)
Kateřina Cachová (sedmiboj)
Anežka Drahotová (chůze)
Martina Hofmanová (4×400 m)
Tereza Petržilková (4×400 m).

Petr Jelínek, Oddělení komunikace ČAS,

Foto: www.sportovnizurnal.cz