Češi vyhráli nad Černou Horou a jsou na druhém místě!

Česká fotbalová reprezentace se střetla ve druhém kvalifikačním zápase o postup na Mistrovství Evropy 2020 s Černou Horou v Podgorici, po výborném výkonu, zejména ve druhém poločase nakonec vyhrála 3:0 po poločase 0:0. Na zaslouženém vítězství se podíleli góly Tomáš Souček, Lukáš Masopust, z penalty Vladimír Darida.

Do utkání nastoupili Češi s jediným úkolem po porážce v Kosovu, vybojovat výhru a tři důležité body, zároveň se posunout v tabulce zpět na druhé postupové místo, což se nakonec splnilo. Trenér národního týmu Jaroslav Šilhavý nominoval do velice důležitého utkání, oproti minulému zápasu v Kosovské Prištině, místo zraněného Pavla Kadeřábka, nastoupil na post pravého obránce Vladimíra Coufala.

Naopak v domácím týmu k žádným velkým změnám nedošlo, akorát chyběl v základní sestavě od začátku, nejlepší střelec reprezentace Bečiraj, který seděl na lavičce náhradníků.

Hned v úvodu zahrozili Češi, ale nepřesnou přihrávkou, kterou nechali domácí proletět za postranní čáru. Černohorci odpověděli hned dvakrát rychlým přenesením hry, ale jen na hranici velkého vápna, kde přišli o míč, při nepřesném zakončení.

Již v 8. minutě se mohli Češi po faulu na pronikajícího Schicka ze skrumáže, před brankou, z přímého kopu dostat do vedení, jenže domácí odvrátili šanci na roh. Následná odražená střela Vladimíra Daridy bez přípravy skončila vysoko nad brankou.

V následujících minutách, měl český tým víc ze hry, naopak domácí odpovídali kombinací, která byla v rozhodující brankové příležitosti, velice nepřesná.  Přesto ve 22. minutě se dostal do gólové šance po centru z pravé strany č. 15, ale jeho střela z malého vápna z voleje skončila vysoko nad břevnem.

Domácí po půlhodině hru vyrovnali, následně se dostali do šance, ale jejich snahu vychytal v klidu brankář Vaclík. Po třech minutách se opět snažili po centru, z pravé strany skórovat, ale jeho snahu vyrazil český gólman na rohový kop. Šanci si zopakovali domácí hned po dvou minutách a moc nescházelo, aby se radovali z prvního gólu.

V závěru prvního poločasu se snažil z dvaceti metrů o vedení Jankta, ale jeho střelu vyrazil hezkým zákrokem domácí brankář na roh.  Ještě následně si Češi vypracovali dvě šance za sebou, které ale neproměnili, dokonce Schickova střela trefila břevno. Po odehrání prvního dějství byl český tým aktivnější a důrazný, jenže scházelo brankové finální zakončení.

Po změně stran český tým střídá, z důvodu zranění nenastoupil Marek Suchý, kterého vystřídal Jakub Brabec. Aktivněji, ale začali domácí a hned v úvodu se snažili vsítit gól, ale Češi jakýkoliv pokus zlikvidovali. Na druhé straně se z přímého kopu Jankta z pravé strany po faulu na Masopusta, trefil hlavičkou v 54. minutě do sítě Souček 0:1.

V 58. minutě se Češi radovali podruhé po rohovém kopu, kdy si na míč naběhl na hranici velkého vápna nabíhající Masopust, jehož nechytatelná umístněná střela skončila za zády domácího gólmana 0:2.

Domácí odpověděli na dva inkasované góly rychlými protiútoky, které český tým bez normálních problémů likvidoval. Z následného rohového kopu se mohl český tým radovat po třetí, jenže střela Daridy z voleje k tyči, zranila na malém vápně domácího hráče a hra byla přerušena.

U domácího celku dochází k dvojímu střídání na posílení ofenzivy, z důvodu lepší střelecké úspěšnosti k případnému vyrovnání.  Rovněž Češi střídají, Masopusta vystřídal Kopic.  Jenže předpokládaná ofenziva domácích nebyla vůbec znát. Češi měli totiž hru pod kontrolu, takže do žádné šance domácí celek nepustili, naopak v závěru zápasu ho dostali do tlaku, přestože se, ale snažili navýšit vedení, tak postrádali po hezké kombinaci, přesnou přihrávku k brankovému zakončení.

Do hry v závěru zápasu vstoupil Michael Krmenčík, který vystřídal zraněného Schicka. V nastaveném čase byl faulován ve vápně Alex Král a nařízenou penaltu proměnil Vladimír Darida, který nedal domácímu gólmanu žádnou šanci a zaslouženou výhru Čechů tak upravil, na konečný výsledek 0:3. Češi se nakonec z vybojované výhry a zisku tří důležitých bodů, společně a bouřlivě radovali s českými fanoušky.

V dalších kvalifikačních zápasech Mistrovství Evropy 2020 se český národní reprezentační tým střetne v Praze 11. října s Anglií od 20:45 hod. V důležitém utkání o postup na Euro 14. 11. v Praze s Kosovem od 20:45 hod. a poslední střetnutí odehraje 17. 11. s Bulharskem od 18:00 hod. pravděpodobně v Sofii.

„Jsem šťastný, že jsme vyhráli a vrátili jsme se do hry o postup. Chtěl bych poděkovat hlavně klukům, protože ukázali charakter. Bylo to docela těžké po té kritice, která se na nás po výsledku v Kosovu snesla. Všichni jsme cítili, že je tu nutno vyhrát,“ řekl Šilhavý v Podgorici.

„Já jsem tu kritiku slyšel jen zprostředkovaně od někoho, že byla opravdu velká. Nicméně přiznám se, že jsem o tom mluvil na přípravě. Použil jsem to před tímto zápasem jako motivaci,“ dodal Šilhavý.

„Po zápase s Kosovem mi bylo špatně, Nešlo to vrátit a věděli jsme, že tenhle zápas musíme zvládnout. Nebylo to úplně ideální, ty noci byly krátké. O to mě to těší víc. Velkou pochvalu zaslouží i naši diváci tady, byli slyšet. Nejsou jen ti, kteří nás hanili. Porážka k tomu patří. Když je taková úspěšná odpověď, tak nás snad vezmou na milost,“ řekl spokojeně Šilhavý.

Je to velká úleva. Po prohře v Kosovu jsme cítili velký tlak, jsme moc rádi, že to vyšlo a Černou Horu jsme porazili. Hodně si toho cením, zejména v  reprezentaci je to o něco víc než v klubu. Minulou sezonu mi to tam padalo víc, tak jsem rád, že jsem to tam hlavou dotlačil. Hlavně, že jsem pomohl klukům,“ řekl po zápase Tomáš Souček.

„Neproměněné šance mrzí vždycky. Přesně se to stalo v Kosovu, že jsme v první půli nedali dva tři góly a dopadlo to nakonec špatně. Tady jsme aspoň dali góly po přestávce. Pokud dáme ze dvou šancí aspoň jeden gól, bude to mnohem lepší,“ dodalSouček.

Vladimír Coufal, Alex Král, Vladimír Darida po utkání:

Výsledek utkání skupiny A kvalifikace mistrovství Evropy ve fotbale 2020 v Podgorici:

Černá Hora – ČR 0:3 (0:0)

Branky: 54. Souček, 57. Masopust, 90.+5 Darida z pen. Rozhodčí: Palabiyik – Eyisoy, Olguncan (vš.Tur.). ŽK: Radunovič, Marušič – Jankto, Souček.

Černá Hora: Petkovič – Marušič, Lagator, Tomaševič, Radunovič (73. Bečiraj) – Hočko, Vukčevič (68. Bakič) – Boljevič, Kosovič (73. Savičevič), Vešovič – Mugoša. Trenér: Hadžibegič.

ČR: Vaclík – Coufal, Čelůstka, Suchý (46. Brabec), Bořil – Darida, Souček – Masopust (77. Kopic), Král, Jankto – Schick (90. Krmenčík). Trenér: Šilhavý.