Liberec porazil v zajímavém zápase po chybách Spartu!

Fotbalisté Liberce se v 7. kole FORTUNA:LIGY radovali z výhry nad pražskou Spartou 3:1. Dva góly domácích zařídil Tomáš Malinský a penaltu proměnil Roman Potočný. Za hosty snižoval Adam Hložek. Pražané se v průběhu zápasu nepředstavili, zejména střelecky a počtvrté v ligové sezoně nezvítězili a na vedoucí Slavii ztrácí devět bodů. Naopak Slovan vyhrál nad Spartou v nejvyšší fotbalové soutěži po osmi zápasech a zároveň se posunul na desátou příčku v tabulce.

Sparta nastoupila do zápasu s jediným cílem u Nisy vyhrát, ale bez zraněného Kanga a Mandjecka, což bylo hodně znát na hře letenského týmu, Liberec postrádal tři opory, Oscara a Maru z důvodu disciplinárního trestu za červené karty a Karafiát kvůli zranění.

Severočeši začali hned v úvodu proti Spartě důrazně a centrovanými míči do vápna před branku, takže jakýkoliv pokus soupeře v prvním poločase měli pod kontrolou. Přesto hosté zahrozili Sáčkem, jehož střela z velkého vápna proletěla nad brankou. V 11. minutě se dostal po uniku dva na jednoho do šance domácí Potočný, kterou nakonec odvrátil brankář Nita společně s obránci.

Vedení si vypracovali Severočeši v závěru prvního poločasu po hrubé chybě při rozehrávce sparťana Radakoviče, se dostal k Malinskému, který se trefil z velkého úhlu, pravé strany vápna k přední levé tyči. Těsně před přestávkou se domácí hráči dožadovali vyloučení Hancka za faul na pronikajícího Kuchtu, ale rozhodčí Julínek to vyřešil žlutou kartu.

Po změně stran v 52. minutě nařídil hlavní sudí penaltu, po faulu domácího Hybše na Hložka, ale po zhlédnutí videozáznamu rozhodnutí zrušil, neboť k zákroku došlo před velkým vápnem. Na druhé straně Hanckova střela z přímého kopu trefila tyč.

O několik minut později po souboji s Hanouska s domácím Malinským si nebyl sudí Julínek moc jistý, ale po zhlédnutí videa nařídil pro Teplice spornou penaltu, kterou proměnil Potočný, umístněnou střelou do středu branky, a svým třetím gólem potvrdil, že je nejlepším střelcem ligové sezony.

Sparťanský kouč Jílek následně střídal, do hry poslal, útočníka Kozáka a Letenští v 63. minutě po hezké kombinační akci snížili, kdy velice přesná a umístněná snaha skórovat se povedla k tyči a sparťané se radovali. O pět minut později měl vyrovnání Tetteh, jenže ho vychytal domácí brankář.

Hosté se v závěrečném průběhu zápasu ještě snažili o zkorigování nepříjemné porážky a domácí hráče dostávali pod neustálý tlak, který postrádal gólové zakončení. Jenže na začátku 80. minuty sparťany tvrdě potrestali z rychlého brejku, když střídající Musa našel, centrem na malém vápně po brejku nabíhajícího Malinského, pro kterého nebyl problém se trefit do odkryté branky. Zároveň si připsal, poprvé v ligové soutěži dva góly v jednom utkání.

Ze zasloužené výhry po dlouhé době se nakonec radovali domácí, naopak Sparta se rovněž snažila, ale její snaha se převážně ztrácela v nepřesných přihrávkách a někdy zbytečnou ztrátou míče.

Hlavní rozhodčí Julínek svým rozhodováním, chyboval, zároveň potvrdil, že v zápase ve kterém bojovali oba týmy o důležité body v nové sezoně, svým výkonem poškodil český fotbal, zejména příznivcům fotbalu a fanouškům.

Vyjádření komise rozhodčích k herním situacím utkání 7. kola utkání FORTUNA:LIGA FC Slovan Liberec – AC Sparta Praha na www.ctsa.cz – fotbal 26. 8. 2019.

„První poločas se obě mužstva snažila dostat do výhodnější gólové pozice. V závěru jsme přežili nebezpečné situace, přesto jsme otevřeli skóre. V úvodu druhé půle nás Sparta dostala do úzkých, ale po proměněné penaltě jsme soupeře donutili přejít z kombinace na nakopávané míče. Chválím celý náš tým, jak si se třemi defenzivními absencemi poradil. Závěr zápasu jsme si pohlídali, pochvalu si zaslouží brankář Nguyen. Pro naše hráče je výherní výsledek velká odměna, kdy jsme se nacházeli na dně ligové tabulky,“ zhodnotil Pavel Hoftych trenér FC Slovan Liberec.

„Chyběla nám individuální herní kvalita a dobrá hra v obraně. Děláme velké zarážející chyby. Jeli jsme na utkání s nějakým záměrem. Liberec, ale kromě našich chyb žádné nebezpečné situace si nevypracoval. Dokud nezměníme svůj styl myšlení, nikam se asi neposuneme. Stejné chyby opakují pouze hlupáci, jenže my to taky děláme. Videozáznam ztratil z mého pohledu důvěryhodnost. Kačaraba měl v prvním poločase dostat druhou žlutou kartu. Věřím tomu, že je to pouze shoda náhod, ale špatná rozhodnutí v aktuální nové sezóně, jsou vždy, stoprocentně proti Spartě,“ řekl Václav Jílek trenér AC Sparta Praha, který se rozhodl kritizovat řízení zápasu.

FC Slovan Liberec – AC Sparta Praha 3:1 (1:0)

Branky: 45.+2 a 80. Malinský, 58. Potočný z pen. – 63. Hložek. Rozhodčí: Julínek – Paták, Podaný – Adam (video). ŽK: Kačaraba, Mikula, Malinský, Alibekov – Radakovič, Hancko, Krejčí, Hašek. Diváci: 8765.

Liberec: Nguyen – Fukala, Kačaraba, Mikula, Hybš – Alibekov – Malinský (86. Dordič), Breite, Potočný, Pešek (77. Koscelník) – Kuchta (74. Musa). Trenér: Hoftych.

Sparta: Nita – Sáček, Radakovič, Hancko, Hanousek – Krejčí – Hložek, Hašek, Trávník (77. Karlsson), Plavšič (59. Kozák) – Tetteh. Trenér: Jílek.