Komuniké z jednání Disciplinární komise ze dne 22. 8. 2019

Vyjádření DK LFA k rozhodnutí OK FAČR ze dne 20. 8. 2019 ve věci klubu SK Slavia Praha, především k jeho odůvodnění, že „odvolací komise FAČR nemohla zamítnout odvolání SK Slavia Praha a.s. a nezbylo než podmíněné tresty uzavření tribuny Sever a Jih zrušit. Byly totiž uloženy v rozporu s Disciplinárním řádem FAČR. Není možné kombinovat u stejného druhu trestu více samostatných trestů, a navíc trest podmíněně odložený a nepodmíněný, jak rozhodla Disciplinární komise LFA“:

Disciplinární komise LFA nesouhlasí s rozhodnutím Odvolací komise FAČR. Rozhodnutí DK LFA ze dne 1. 8. 2019 ve věci klubu SK Slavia Praha bylo vydáno v souladu s Disciplinárním řádem FAČR. DŘ FAČR výslovně v § 14 umožňuje ukládání více trestů vedle sebe a nezakazuje ukládání stejného trestu v nepodmíněné i podmíněné podobě. Disciplinární komise UEFA k této kombinaci trestů přistupuje často, viz například rozhodnutí ze 6. srpna 2019 ve věci klubu Universitatea Craiova nebo z 1. dubna 2019 ve věci klubu GNK Dinamo.

Disciplinární komise projednala tyto případy:

1. Disciplinární komise uložila trest zastavení závodní činnosti na 1 soutěžní utkání hráčům:

FORTUNA:LIGA

Pavel Zavadil (Slezský FC Opava) – ČK po 2xŽK,

Murphy Dorley (FC Slovan Liberec) – ČK po 2xŽK.

2. Disciplinární komise uložila hráči Kamso Marovi (FC Slovan Liberec) trest zastavení závodní činnosti na 1 soutěžních utkání a trest peněžité pokuty ve výši 30 tisíc korun za ČK a následné nesportovní chování v utkání proti MFK Karviná.

Komentář předsedy DK LFA p. Richarda Bačka: „Trest peněžité pokuty se vztahuje k nevhodnému chování hráče po vyloučení při odchodu z hrací plochy.“

3. Disciplinární komise potrestala klub FK Mladá Boleslav za porušení povinností pořádajícího klubu (pronesení a použití pyrotechniky a vhazování předmětů na hrací plochu) v utkání proti AC Sparta Praha peněžitou pokutou ve výši 20 tisíc korun.

4. Disciplinární komise potrestala klub AC Sparta Praha za nesportovní chování fanoušků (pronesení a použití pyrotechniky) v utkání proti FK Mladá Boleslav peněžitou pokutou ve výši 30 tisíc korun.

5. Disciplinární komise potrestala klub FC Baník Ostrava za porušení povinností pořádajícího klubu (pronesení a použití pyrotechniky a nevhodné pokřiky fanoušků) v utkání proti Bohemians Praha 1905 peněžitou pokutou ve výši 30 tisíc korun.

6. Disciplinární komise potrestala klub AC Sparta Praha za porušení povinností pořádajícího klubu (pronesení a použití pyrotechniky) v utkání proti FC Baník Ostrava peněžitou pokutou ve výši 40 tisíc korun.

7. Disciplinární komise potrestala klub FC Baník Ostrava úhrnným trestem za nesportovní chování fanoušků v utkání proti Slezský FC Opava (pronesení a použití pyrotechniky a vhazování pyrotechniky do prostoru hřiště) a v utkání proti AC Sparta Praha (pronesení a použití pyrotechniky, výtržnosti fanoušků, napadení člena pořadatelské služby a poškození zařízení stadionu) peněžitou pokutou ve výši 150 tisíc korun, proměněním podmíněného trestu z minulého soutěžního ročníku v podobě odehrání utkání bez přítomnosti diváků hostujícího klubu v sektoru vymezeném pro fanoušky hostujícího klubu na jedno venkovní soutěžní utkání a současně trestem odehrání utkání bez přítomnosti diváků hostujícího klubu v sektoru vymezeném pro fanoušky hostujícího klubu na nejbližším soutěžním utkání proti AC Sparta Praha na stadionu AC Sparta Praha.

Komentář předsedy DK LFA p. Richarda Bačka: „Disciplinární komise LFA se v případě klubu FC Baník Ostrava rozhodla uložit úhrnný trest peněžité pokuty ve výši 150 tisíc korun a dále DK LFA rozhodla, že došlo k porušení podmínky uložené rozhodnutím DK LFA a následně i OK FAČR, čímž byl uložen trest zákazu výjezdu fanoušků FC Baník Ostrava na příští ligové utkání. Dále DK LFA rozhodla o uložení dalšího trestu zákazu výjezdu fanoušků klubu FC Baník Ostrava, a to na příští mistrovské utkání (ligové nebo pohárové) konané na stadionu klubu AC Sparta Praha.

Chování fanoušků klubu FC Baník Ostrava na obou venkovních utkáních bylo nepřijatelné. Použití a vhození pyrotechniky, ale především brutální napadení pořadatelské služby na utkání s klubem AC Sparta Praha, které vyústilo ve vážné zranění jednoho z pořadatelů, nebude ze strany DK LFA tolerováno a trest za takové chování se musí dotknout i fanoušků samotných.“

8. Disciplinární komise zahájila disciplinární řízení s klubem Slezský FC Opava za porušení povinností pořádajícího klubu (výtržnosti fanoušků a vhazování předmětů na hrací plochu) v utkání proti FC FASTAV Zlín.

9. Disciplinární komise zahájila disciplinární řízení s klubem FK FOTBAL Třinec za porušení povinností pořádajícího klubu (výtržnosti fanoušků) v utkání proti FC Hradec Králové.

10. Příští zasedání DK LFA se uskuteční 29. 8. 2019 od 14 hodin v Praze.

Štěpán Hanuš

Ředitel komunikace a PR

LIGOVÁ FOTBALOVÁ ASOCIACE