Atmosféře Sparta nepodlehne!

Sparta přijela do Trabzonu bojovat s domácím týmem o postup do play-off Evropské ligy. Z prvního zápasu na Letné si přivezla remízu 2:2. Před odvetným utkáním s Trabzonsporem, které se odehraje v bouřlivé atmosféře, promluvili s novináři na předzápasové tiskové konferenci trenér Václav Jílek a obránce Costa.

Costo, čím si vysvětluješ špatný vstup do sezony?

Costa: Víme, že děláme vzadu hodně individuálních chyb. Pracujeme s tím, abychom se zlepšili. Defenziva ale není jen o práci čtyř obránců, ale celého týmu. Pracujeme na tom a víme, co máme dělat.

Čekáš, že soupeř podá výrazně lepší výkon?

Costa: Samozřejmě to bude úplně jiný zápas. Na Letné byl prázdný stadion, tentokrát bude plno. Místní mají hodně dobré fanoušky. Je to pro ně přidaná síla. Čeká nás těžší zápas než ten první.

Bude složitější vyhrát nebo uhrát remízu 3:3?

Costa: My chceme vyhrát každý zápas. Když nastupujeme na hřiště, máme myšlenky na vítězství, ne na remízu. Zápas to bude těžký, soupeř je kvalitní, ale jdeme bojovat o vítězství. Nikdy nejdeme na hřiště remizovat. Nikdy.

Pane trenére, jste před zápasem klidný, nebo převládá nervozita, že obrana tolik nefunguje?

Jílek: Asi by nebylo na místě, abych tady měl být jakýkoliv trenér nervózní. Soupeři v posledních dvou utkáních byli hodně efektivní. Ať už to byl Trabzonspor nebo Boleslav. Věřím, že se prosadíme naší ofenzivou, která nebyla úplně efektivní. Jsem přesvědčen, že v zítřejším zápase to bude jinak.

Čím si myslíte, že půjdou domácí do zápasu?

Jílek: Myslím si, že co se týče způsobu hry soupeře, nebude to jiný výkon. Bude to ale jiné před plným domácím stadionem. Nastavení hráčů bude jiné. Jinak si myslím, že soupeř nebude volit jiný způsob hry nebo rozestavení. Nasazení ale bude úplně jiné.

Plánujete využít Semiha Kayu? Přemýšlíte také o dalších změnách?

Jílek: Samozřejmě vám neřeknu sestavu. Otazníky máme a o změnách ve vztahu k předchozím zápasům uvažujeme. Je tu s námi Adam, Semih, Uroš a další hráči, kteří mohou zasáhnout do utkání. Kdo nastoupí vám říkat nebudu, ale změny zvažujeme.

Je pro vás složení obranné dvojice stále rébus?

Jílek: V tuto chvíli to pro mě rébus není. Už jsem rozhodnutý, není to ale jednoduchá volba. Je to hodně důležitý zápas pro celou Spartu. Chcem určit tu správnou dvojici, která tu obstojí.

Který postupový výsledek se vám jeví reálněji? Výhra nebo divoká remíza?

Jílek: To je spíš otázka pro statistiky. Abychom vyhráli 4:3 jako Kluž, to úplně neočekávám. Soupeř bude do defenzivy pozornější a my se chceme vyvarovat chyb. Můj odhad je, že tolik branek nepadne. Může se to ale po prvním gólu změnit. Těžko se na to odpovídá.

S jakou strategií chce Sparta jít do zápasu?

Jílek: Sparta chce hrát zodpovědně, nabídnout soupeři minimum brankových příležitostí a být nebezpečná. Trabzonspor ukázal v prvním zápase svou kvalitu, je to nebezpečný protivník, ale myslím, že jsme schopni se v tom utkání poprat o postup.

Jak jste hráče chystal na atmosféru, která je čeká?

Jílek: Formou individuálních pohovorů. Kluci jsou v tomhle napřed, podívali se, jaká tady panuje atmosféra. Na druhou stranu jsem necítil z hráčů nějakou přemíru strachu nebo obavu z prostředí. Turecký fanoušek je v tomhle velmi silný, což pomáhá atmosféře. Neočekávám, že bychom ale měli atmosféře podlehnout. Je tady dost zkušených hráčů, aby to unesli a soustředili se jen na fotbal. Věřím, že to zvládneme.

Loni jste vedl Olomouc proti Seville. Cítíte v něčem podobné pocity?

Jílek: Musím říct, že jsem o tom trochu přemýšlel. Stáli jsme papírově proti favoritovi, asi ještě většímu než teď. Odehráli jsme v Olomouci i ve Spartě dobrý domácí zápas, který nebyl podpořen výsledkem. To bych řekl, že mají oba zápasy podobné. Také nás čekala bouřlivá atmosféra v odvetě. Doufám ale, že závěr bude tentokrát odlišný.

V obou venkovních zápasech v nové sezoně jste dostali rychlý gól. Bude to dílčí cíl se tomu tentokrát vyhnout?

Jílek: Nabízí se to. Hrajete proti silnému soupeři v bouřlivé atmosféře. Úvod zápasu bude velmi důležitý, abychom neinkasovali a sami byli nebezpeční. To ale platí v každém venkovním utkání.

Čtsa, zdroj: www.sparta.cz

Foto: Steinbergerova,