Poslední prověrka české reprezentace před Austrálií. Brno pořádá Nations Games!

Brno – Po dvou letech opět ožijí Lužánky mezinárodním měřením sil v malém fotbale. V sobotu 24. srpna do Brna zamíří čtvrtá edice EMF Nations Games, nový reprezentační projekt Evropské federace malého fotbalu.

Na jižní Moravu dorazí evropská špička. Vedle domácího národního týmu, úřadujících šampionů starého kontinentů, sem zavítá Slovensko, Rumunsko a Španělsko. „Jsme rádi, že můžeme v Brně po dvou letech hostit další reprezentační akci. Zaměřili jsme se především na účast atraktivních soupeřů a myslím, že se nám podařilo přilákat zajímavé týmy. Samozřejmě chceme tento produkt Evropské federace malého fotbalu posunout zase o něco dál než pořadatelé před námi a opět dobře prezentovat Českou republiku v Evropě,“ pronesl René Pazdera, viceprezident Brněnského svazu malé kopané.

Před dvěma lety hostily Lužánky evropský šampionát v malém fotbale, ve kterém český tým vybojoval stříbrné medaile, když podlehl ve finále Rusku 1:2 po pokutových kopech. „Lužánky jsme pro Nations Games zvolili kvůli dobré dostupnosti pro diváky a taky trošku z nostalgie ve vztahu k mistrovství Evropy 2017. Dáváme tak mužské reprezentaci druhou šanci na zisk zlata na tomto hřišti a doufáme, že se jí to tentokrát povede,“ pousmál se Pazdera. „Byť si všichni uvědomujeme, že jde v prvé řadě o přípravu před mistrovstvím světa v Austrálii,“ doplnil.

V Brně půjde o poslední prověrku reprezentace před odletem na mistrovství světa, které od 1. do 11. října hostí australský Perth. Český tým obhajuje světový titul. „Nominace na šampionát ještě není hotová. Na Nations Games jsme vzali i kluky, mezi kterými se ještě rozhodujeme. Nějakou představu samozřejmě máme, ale nechali jsme některé posty otevřené a vybereme hráče po této akci,“ sdělil český kouč Stanislav Bejda.

Jeho svěřenci ovládli premiérové Nations Games na začátku května ve slovenské Galantě. V rakouském Grazu ani bosenském Vitezu nestartovali. V Brně se postupně utkají se všemi soupeři, klání začíná v půl desáté dopoledne. „Je to skvělá konfrontace a dobrá myšlenka, nicméně pro nás jako amatérský sport je to těžké. Někteří kluci mají velké fotbaly, a pakliže třikrát za sezonu musí někam odjet, bývá to složité. Z toho důvodu máme širší kádr a dáváme šanci klukům, kteří jsou dobří v Superlize,“ přiblížil Bejda.

Premiéru v českém áčku si odbude brněnský brankář Dominik Kunický, mistr Evropy do 21 let. Nebo nejlepší mladý hráč Superligy malého fotbalu Richard Svoboda z Jihlavy. „Snažíme se být poctiví a podle toho dostávají hráči šanci na reprezentačních akcích. V Superlize jsou zajímaví fotbalisté a chceme je vyzkoušet mezi nejlepšími národními týmy. Pokud uspějí, mají velkou šanci jet do Austrálie,“ oznámil trenér.

V hlavě už spřádá plány na blížící se světový šampionát. „Určitě na nás bude tlak, ale když my v realizačním týmu budeme nervózní, akorát to přeneseme na kluky. Věřím týmu, že budeme úspěšní a zvládneme to. Pakliže nebudeme, nejde o život, jsme amatéři,“ pravil Bejda.

Sestava České republiky

Brankáři: Dominik Kunický (Brno), Ondřej Bíro (Most). Hráči do pole: Stanislav Mařík, Jiří Sodoma, František Hakl, Tomáš Jelínek, Tomáš Kounovský (všichni Praha), Tomáš Pospiš, Davis Presl, Bohumír Doubravský (všichni Brno), Robin Demeter, Richard Svoboda (Jihlava) Daniel Kasal, Jakub Polák (Most).

Realizační tým: Stanislav Bejda (hlavní trenér), Jiří Novák (asistent kouče), Jakub Štefek (vedoucí týmu), Luděk Zelenka (generální manažer), Petr Pícha (technický manažer).

Jaroslav Káre, tiskový mluvčí,