Sparta remizovala v předkole Evropské ligy!

Fotbalisté pražské Sparty remizovali ve třetím předkole Evropské ligy na Letné s tureckým Trabzonsporem 2:2. Sparta po výborném výkonu, zejména po prvním poločase vedla 2:0 po trefách Costy a Kangy. Jenže hosté v závěru zápasu vyrovnali a zápas nakonec skončil remízou 2:2.

Domácí trenér Václav Jílek udělal v základní sestavě dvě změny, zraněného Hložka nahradil Martin Hašek a místo Kozáka nastoupil Tetteh. Na pravý kraj obrany postavil Michala Trávníka. Turecký tým přijel na Letnou v nejsilnější sestavě, přestože nezačala v Turecku ligová soutěž.

Již ve 4. minutě kopali hosté po faulu přímý kop, ale autor Sosa poslal míč z dvaceti metrů vysoko nad brankou. Na druhé straně se dostali sparťané do vyložené gólové šance, Tetteh unikl hostující obraně, přihrál míč Martinu Haškovi ve vápně, ten našel volného Michala Trávníka, který se netrefil do odkryté branky, jeho střela trefila břevno. Následnou hlavičku Tetteho zblízka vyrazil brankář Cakir na roh.

Ve 13. minutě byl Kanga faulován na levé straně velkého vápna, ale jeho střela se odrazila od zdi před brankou.

V 16. minutě po aktivní hře a obléhání hostující brany se Sparta dostala do vedení z rohu kdy, Kango našel před pokutovým územím hlavu Costy, který ve výskoku, přesně skóroval do sítě 1:0.

Sparta se představila od začátku zápasu velice důrazně, takže si vypracovala další tři šance, které ale neproměnila, hosté se spíš zaměřili na nakopávané míče na hrotové hráče, ale jejich snaha končila nepřesnou přihrávkou před velkým vápnem.

Ve 23. minutě se snažil Kanga navýšit vedení, jenže jeho tvrdou a přesnou střelu z dálky vyrazil hostující gólman Cakira před sebe a míč vychytal.

O chvíli později Costa chyboval krátkou malou domů, brankář Nita vyběhl mimo vápno a míč tečoval rukou, obdržel žlutou kartu a následný přímý kop domácí obrana zlikvidovala.

Ve 34. minutě střelu Kanga z pětadvaceti metrů vyrazil brankář Cakir hezkým zákrokem na rohový kop, který skončil nepřesným centrem. Následná snaha Costy z rohu skončila vedle pravé tyče.

Sparta měla závěr prvního poločasu hru pod kontrolou a neustále rychlou kombinací se snažila ještě skórovat, třemi rohy a střelami z velkého vápna Krejčího a Plavšiče. V minutovém nastavení se dostal do vyložené šance ve vápně Tetteh po přihrávce Haška, ale hostující obránce mu nedal možnost akci proměnit a míč poslal na rohový kop.

Druhý poločas začali hosté přesnou kombinací, kterou domácí hráči úspěšně likvidovali, přestože zbytečně ztráceli při přihrávce míč.

V 56. minutě kopali sparťané trestný kop, před vápnem, ale gólovou šanci Trávníka z pravé strany brankář hostí vychytal.

V 68. minutě se dostal Kanga k míči před vápnem a umístněnou a nádhernou střelou nedal gólmanu Cakirovi žádnou šanci 2:0.

Po deseti minutách mohli hosté skórovat po centru z levé strany, z malého vápna se netrefil z kombinace střídající Sorlothov do branky.

V 84. minutě se radovali hosté ze snížení skóre z přímého kopu, se trefil z hranice velkého vápna po centru tečí, bez přípravy Ekuban do sítě 2:1.

89. minuta po chybě Sparty a nepřesné přihrávce, hosté vyrovnali, po úniku Sorlotha, který se trefil umístněnou trefou k tyči 2:2.

Nakonec remíza 2:2 před prázdnými tribunami, bohužel skončila pro Spartu nepříjemně.  Po zbytečné ztrátě výhry, jedou Pražané do Turecka na odvetný zápas s vědomím, že k postupu do Evropské ligy musí každopádně vyhrát.

Odveta se odehraje ve čtvrtek 15. 8. od 19: 30 našeho času.

„Udělali jsme dvě individuální chyby v posledních minutách. Myslím si, že bychom se měli bavit o devadesáti minutách a o velmi dobém výkonu Sparty. Myslím si, že po celý zápas jsme byli lepším týmem, bohužel jsme zklamali při řešení finální fáze. Měli jsme daleko více šancí, abychom utkání rozhodili a branek vstřelili daleko víc. Soupeř ukázal kvalitu. My jsme hráli hodně náročný způsob hry. Bohužel v posledních deseti minutách nám možná i trochu došly síly a udělali jsme dvě jednoduché chyby při bránění. Tu první při standardní situaci, tu druhou při té druhé gólové situaci. Chtěli jsme se odpíchnout do tréninkového procesu a naší účasti ve Spartě s tím, že chceme plánovat výkon a těžko ovlivníme samotný výsledek. Myslím si, že to kluci naplnili. Hráli jsme aktivní a kvalitní způsob hry proti kvalitnímu soupeři. Výkon byl plánovaný, podařený. Kazí to v postupové matematice dvě branky v posledních deseti minutách. To ale neznamená, že v tom dvojzápase je rozhodnuto,“ zhodnotil Václav Jílek trenér Sparty.

„Šli jsme do toho s plánem, který se nám dařilo plnit, hráli jsme s obrovským nasazením a nedali jsme soupeři prostor, aby ukázal svou individuální kvalitu, kterou nesporně má. Naopak jsme si vytvořili veliké množství šancí na to, proti jakému soupeři jsme hráli. Bohužel, je škoda, že jsme jich neproměnili víc. Kdybychom dali tři čtyři góly, zlomili bychom je úplně, skončilo by to jinak. Bohužel se to nestalo a v posledních deseti minutách jsme jim už trochu prostoru dali. Možná na nás dolehla únava nebo jsme psychologicky cítili, že už zbývá jen deset minut a máme v rukou super výsledek. Těžko říct. Každopádně jsme jim trochu prostoru dali a oni to využili,“ řekl po utkání Martin Hašek.

Costa po utkání:

Trenér Trabzansporu Ünal Karaman po utkání na tiskové konferenci řekl, že pro jeho tým to byl těžký zápas.“ Před pohárovým duelem jsme hráli jen přípravné zápasy a zkoušeli v nich nové hráče. Vesměs se osvědčili, proto jsem je mohl postavit proti Spartě a  Serlot nám vybojoval cennou remízu. Proč jsme prohrávali už 0:2? To pramenilo z našich četných chyb, zejména v prvním poločase jich bylo dost.  Nakonec s remízou jsem spokojen, ale dává nám  šanci do odvety.“

AC Sparta Praha – Trabzonspor 2:2 (1:0)

Branky: 16. Costa, 68. Kanga – 84. Ekuban. 89. Sorloth. ŽK: Nita, Tetteh, Trávník – Mikel, Ömür, Türkman, Sosa. Rozhodčí: Montero – De Cerain, Espejo (Špa.). Diváci: 240.

Sparta: Nita – Sáček, Costa, Štetina, Hanousek –Hašek, Kanga, Trávník (87. Karlsson), Krejčí, Plavšić (90. Hancko) – Tetteh (80. Kozák). Trenér: Jílek.

Trazonspor: Cakir – Pereira, Türkmen, Hosejní, Novák – Ömür (76. Avdijaj), Sosa, Parmak, Mikel (46. Sorloth), Nwakaeme – Ekuban (90. Erdogan). Trenér: Karaman.

Čtsa, kc, audio, foto: Steinbergerová.