Brankář Koubek přestoupil do Augsburgu, podepsal smlouvu na 5 let!

Fotbalový reprezentant Tomáš Koubek přestupuje z Rennes do Augsburgu. Šestadvacetiletý brankář v německém klubu podepsal smlouvu na 5 let a na soupisce doplní další dva české hráče Marka Suchého a Jana Morávka.

„Pro hodně lidí to může být překvapivý přestup. Zájem Augsburgu byl ale velký, a to bylo pro mě jednou za základních motivací. Finální jednání probíhalo během minulého týdne a během pondělí se vše dotáhlo. Přístup lidí z Augsburgu mě přes přesvědčil o tom, jak moc mě chtějí a jakou ve mě mají důvěru,“ vysvětloval Koubek.

Velký zájem potvrdil i hráčův agent Viktor Kolář ze společnosti Sport Invest. „Zájem Augsburgu od března vygradoval do velmi intenzivního jednání, které se podařilo dotáhnout k všestranné spokojenosti. Tomáše měl Augsburg od samého počátku na svém seznamu posil nejvýše ze všech možných variant, nicméně tím, že byl Tomáš zároveň i nejdražší variantou, byla jednání také nejsložitější a časově nejnáročnější,“ uvedl Kolář. „Pro Augsburg se pak jednalo o jednu z největších investic v historii klubu. Podmínky kontraktu svědčí o tom, jak hodně jsou o tomto kroku přesvědčeni,“ dodal.

Pro Koubka půjde o druhé zahraniční angažmá. Odchovanec Hradce Králové nejprve přestoupil do pražské Sparty, odkud hostoval v Liberci. Svými výkony si pak před dvěma roky řekl o přestup do Rennes. Ve francouzském klubu, kde v minulosti chytal i Petr Čech, si hned vydobyl místo jedničky, které si udržel v podstatě celé dvě sezony.

Během nich odchytal 67 ligových zápasů, devět pohárových a sedm duelů v Evropské lize. Rennes mimo jiné pomohl v minulé sezoně k triumfu ve Francouzském poháru, když ve finále uspělo v penaltovém rozstřelu proti Paris St. Germain. Posledním duelem v dresu Rennes pro něj byl sobotní Superpohár, ve kterém naopak vyhrál pařížský celek 2:1. V první sezoně zase Koubek přispěl výbornými výkony poprvé po sedmi letech k postupu do Evropské ligy, ve které si francouzský celek zahrál i s Jabloncem.

„Samozřejmě je to pro mě složité, protože Rennes pro mě bylo skvělým místem pro začátek působení v zahraničí. Jsem strašně rád, že jsem to mohl absolvovat a dosáhl zde takových úspěchů. Klub jsem si zamiloval, přestože jsem ve všech momentech necítil stoprocentní důvěru od všech lidí, kteří jsou pro chod klubu důležití,“ řekl Koubek, kterého v závěrečném rozhovoru po utkání s PSG přemohly emoce. „Je pravda, že jsem to chtěl zvládnout s kamennou tváří, ale úplně to nevyšlo. Stejně na tom byli i lidé z klubu, kteří stáli vedle reportéra,“ zavzpomínal s úsměvem a s již vážnější tváří pokračoval: „Lidé z klubu se loučili s tím, že jim budu chybět po sportovní, ale také po lidské stránce. To je pro mě zásadní. Samozřejmě opustit ambiciózní klub hrající Evropskou ligu není jednoduché, ale na novou výzvu se moc těším.“

Nyní čeká devítinásobného reprezentanta působení v nejvíce navštěvované soutěži světa. „Bundesliga je důvodem, proč jsem nyní tady. Věřím, že moje zkušenosti s velkými zápasy ve Francii mi pomohou. Už jsem hrál na velkých stadionech, tak by mě to nemělo překvapit. Nějaké zkušenosti s německým fotbalem mám a těším se na to. Začínáme pohárem a pak je další zápas hned na Dortmundu. Takže budu rovnou hozený do vody, ale věřím, že to dopadne dobře. Bundesliga je skvělá, velká soutěž, po Premier League druhá největší. Uspět v takové soutěži je pro mě výzvou,“ těší se Koubek.

Augsburg v minulé sezoně úspěšně bojoval o záchranu. Trápila ho ale defenziva, když spolu se sestupujícím Hannoverem dostal nejvíce branek. V posledním kole dokonce prohrál 1:8 s Wolfsburgem. A právě Koubek s nedávnou posilou Suchým mají pomoci tuhle bilanci vylepšit.

„S Honzou Morávkem jsem ještě nemluvil, ale s Markem Suchým jsem v kontaktu. On je také rád, že přichází někdo, koho zná a s kým už trénoval a něco odehrál. Dal jsem i na jeho doporučení a informace od něj mi hodně pomohly,“ řekl Koubek. „Mluvil jsem i s Jardou Drobným, který už je v zemi dlouho a hodně mi tenhle krok doporučoval. Jsem rád, že jsem s nimi mohl mluvit a poradit se,“ dodal.

Na jaře byl jedničkou Augsburgu Gregor Kobel, jemuž ale skončilo hostování z Hoffenheimu a odešel do Stuttgartu. Koubek by tak měl být novou jedničkou a záda mu budou krýt veterán Andreas Luthe a Fabian Giefer. „Zázemí klubu je na špičkové úrovni, lepší než v Rennes. A i to je dalším důvodem přesunu. Chci se nadále zlepšovat a jsem rád, že poznám novou brankářskou školu. Neoddělitelné jsou také zkušenosti mimo fotbal. Já i dcery se budeme učit nový jazyk, novou kulturu. Ve Francii jsem si vzal hodně i z pohledu životního a věřím, že tady to bude také tak,“ zamyslel se Koubek, který se těší i na další spoluhráče z reprezentace, se kterými se v bundeslize potká. „Vždy je skvělé utkat se s českým spoluhráčem a kamarádem. Je jen dobře pro reprezentaci a český fotbal, že jsme s Markem Suchým další dva, co přišli do těžké soutěže. Může to pomoct celému národnímu týmu, je to prospěšné ve všech aspektech.“

„Augsburg buduje tým, který by se měl již v následující sezoně pohybovat minimálně v klidném středu tabulky. Vedle toho ovšem klub investuje obrovské prostředky do modernizace zázemí stadionu i tréninkového centra, dlouhodobé cíle a ambice jsou pohárové. Vedle toho si klub zakládá na lidském a osobním přístupu a nadstandardní péči o hráče,“ dodal Viktor Kolář.

Na fotografii je společně s Tomášem a Viktorem Kolářem Stefan Reuter (generální manažer FC Augsburg). Zdroj fotografie: FC Augsburg.

Pavel Pillár, Ředitel komunikace,

Sport – Invest,