Ostrava vyhrála slezské derby!

Fotbalisté Opavy prohráli v páteční předehrávce 4. kola FORTUNA:LIGY doma s Baníkem Ostrava 0:2. Hosty poslal ve slezském derby do vedení ve 20. minutě bývalý opavský útočník Tomáš Smola, v 82. minutě potvrdil výhru Brazilec Dyjan Carlos de Azevedo.

Baník si tak připsal v úvodu ligy druhou výhru, naopak doma ve Vítkovicích nevybojoval, ani bod. Rovněž Opava po úvodních dvou vítězstvích, podruhé nebodovala a klesla o skóre v ligové tabulce na šesté místo za čtvrtou Ostravu.

Trenér Páník poslal do hry Smolu a Kuzmanoviče, který přišel na hostování do Opavy z Ostravy. První zahrozili v desáté minutě domácí po centru Mondek do vápna, který Jurečkovi vychytal brankář Budinský, jenže mu při střetu vypadl míč, ten poslal vleže do sítě domácí hráč, ale rozhodčí Julínek ještě předtím tím odpískal faul a gól neuznal.

Opavští měli v následujících minutách více ze hry a několikrát zahrozili, jenže jejich neustálá snaha o vedení, převážně končila v rozhodující chvíli zbytečnou ztrátou míče po nepřesné přihrávce.

Naopak ve 20. minutě se dočkal vedení Baník po přímém kopu Hrubého do vápna na hlavu Stronatiho, jeho hlavičku vyrazil brankář Fendrich na břevno, k míči se dostal, na malém vápně Smola, ten bez potíží nedal domácímu gólmanu druhou šanci 0:1.

Vzápětí mohli opavští vyrovnat, jenže Jurečkovu hlavičku po Zapalačově centru z pravé strany zlikvidoval hezkým zákrokem brankář Budinský. Ostravský brankář následně vyrazil na roh Dedičovu střelu.

Ve 40. minutě se radoval z gólu po Zapalačově rohovém kopu z dorážky do sítě ostravský Jurečka, ale sudí po zhlédnutí video záznamu, ještě předtím odpískal ofsajd.

Hned po změně stran se dostal do vyložené gólové šance, Smola, jenže jeho střelu z úhlu, domácí obrana zblokovala. Po hodině hry Opava přidala na důrazu, dostala Baník, řadou centrů pod obrovský tlak, který nedokázala zúročit. Čtvrthodinu před koncem zápasu se mohli, radovat hosté po druhé, domácím reklamovali ofsajd, ale neúspěšně, toho využil Diop, který unikl, jenže vyběhnuvšího brankáře Fendricha nepřekonal.

V závěru zápasu po nepřesném přímém kopu domácích se dostal po rychlém přenesení hry Baník, do přečíslení pět na dva, přestože se Opavští snažili brankové nebezpečí odvrátit, nakonec se hosté radovali podruhé. Hrubý poslal přihrávku na pronikajícího Reitera, který se uvolnil přes brankáře Fendricha, míč namazal De Azevedovi, ten v 82. minutě navýšil zaslouženou výhru do prázdné branky na 0:2.

„Jsme hodně zklamaní, protože jsme cítili, že jsme měli bodovat. První poločas byl z naší strany velmi dobrý, chyběla akorát branka. Soupeř se dostal po jedné standardce do vedení. Ve druhém poločase jsme se před branku hostí tolik nedostávali, přišlo docela brzké střídání. Trochu jsme to oživili, ale soupeř si hru pohlídal. Zejména se nám nedařily standardky, které byly naší silnou zbraní. Navíc nás soupeř po naší útočné standardce, potrestal brejkem a přečíslením. My se musíme poučit z chyb a pokračovat dál,“ zhodnotil Ivan Kopecký trenér Opavy.

„Ukázalo se, že je fotbal, někdy ošidný. Hodně důležitý byl první gól, hlavně dobrý výkon našeho brankáře, který nás v několika situacích dost podržel. Standardkv jsme změnili a nakonec nám to vyšlo. Bylo to utkání o střelcích, my jsme je, ale měli, proto si vezeme výhru. Venku vyhráváme proto, že nám víc sedí rychlý protiútok než postupné tvoření hry,“ řekl spokojený Bohumil Páník trenér Ostravy.

Viktor Bahenský po utkání:

SFC Opava – FC Baník Ostrava 0:2 (0:1)

Branky: 20. Smola, 82. De Azevedo. Rozhodčí: Julínek – Nádvorník, Podaný. ŽK: Zavadil, Jursa, Schaffartzik – Kuzmanovič. Diváci: 6 087.

Opava: Fendrich – Hrabina, Simerský, Schaffartzik, Žídek – Zavadil, Jursa (73. Opoku) – Mondek (55. Šulc), Jurečka, Zapalač (55. Stáňa) – Dedič. Trenér: Kopecký.

Ostrava: Budinský – Fillo, Šindelář, Stronati (58. Procházka), Fleišman – Reiter, Hrubý, Jánoš, Kuzmanovič (46. Diop), De Azevedo (90. Holzer) – Smola. Trenér: Páník.