Rozšíření RFA v Ostravě a spolupráce s Manchesterem United a belgickým svazem!

Zástupci oddělení rozvoje fotbalu Fotbalové asociace České republiky se sešli ve čtvrtek dopoledne se zástupci médií, ředitelem Jiřím Kotrbou a členy Úseku akademií Karlem Poborským a Petrem Koubou, aby představili novinky a současně zhodnotili práci s talentovanou fotbalovou mládeží.

Zajímavým bodem byla informace o rozšíření Regionální fotbalové akademie Moravskoslezského kraje v Ostravě, kde fotbalový klub Baník investoval finanční prostředky na Bazalech, které budou sloužit pro účely mládežnických týmů.

„Na severu Moravy je na malém prostoru hodně profesionálních celků. Proto jsme rozhodli a přistoupili k tomu, že jsme se v rámci Regionální fotbalové akademie dohodli, že budou působit jako dvě odnože, které budou na Moravě, působit jako jedna RFA,“ vysvětlil ředitel Oddělení rozvoje fotbalu Jiří Kotrba.

Cílem FAČR do budoucna je pokrytí celé České republiky fotbalovými akademiemi tak, aby v každém kraji byla jedna Klubová akademie s návazností na Regionální fotbalovou akademii (RFA jsou určeny pro hráče ve věku 13 až 15 let, KA pro hráče ve věku 6 až 19 let). V současné době chybí akademie ve Středočeském, Královéhradeckém, Zlínském a Libereckém kraji.

Změny v Regionální fotbalové akademii Moravskoslezského kraje, zároveň ovlivní i příští ročník Akademie Cupu o pohár Karla Poborského. Do kterého se zapojovalo osm RFA a pozvánku dostávali, tři čeští a jeden zahraniční host (letos 1. FC Slovácko, AC Sparta Praha, SK Slavia Praha a Glasgow Rangers).

„Herní systém bude nutno a potřeba pozměnit vzhledem k ostravské RFA, zejména k počasí, protože hrát v červnu dvě utkání po sobě v 30 až 35 stupních Celsia, by bylo na zdravotní hraně. Počet účastníků by se mohl rozšířit účastí Manchester United, který má velký zájem o mládežnické turnaje. S vedením anglického klubu už máme předjednáno, že určitě přijedou,“ informoval vedoucí Úseku akademií a bývalý hráč „Rudých ďáblů“ Karel Poborský.

Mládežnické týmy United řídí úspěšně v současné době jeho bývalý spoluhráč ze zálohy Nicky Butt. Rovněž s klubem z Old Trafford se nabízejí i další formy spolupráce. Do Manchesteru v prosinci letošního roku odcestují vítězové olympiády v angličtině z řad Regionálních fotbalových akademií, aby se seznámili se zázemí klubu včetně muzea a zároveň viděli domácí utkání „Red Devils“ proti Tottenhamu. V minulých dvou letech cestovali nejpilnější žáci za Pavlem Nedvědem do Turína na duel Juventusu.

Existuje, totiž i možnost se zúčastnit zahraničních stáží pro realizační týmy Regionálních fotbalových akademií, ale i pro trenéry mládežnických reprezentací. V minulém roce byla zásluhou současného trenéra výběru do 17 let Radka Bejbla uskutečněna stáž v Atlétiku Madrid, nyní se jedná o spolupráci s United a přes gólmana Tomáše Vaclíka se španělskou Sevillou.

Velkým vzorem a největší inspirací pro Oddělení rozvoje fotbalu je Belgie, země, která je rozlohou a počtem obyvatel srovnatelná s Českou republikou, která v současnosti vévodí žebříčku FIFA.

Fotbalová asociace ČR spolupracuje s belgickým svazem v rámci future reprezentací, jehož zástupce nedávno přednášel reprezentačním trenérům v České republice a naopak zástupci FAČR jsou pozváni na stáž do Belgie, kde jim bude, zejména představen systém výchovy talentovaných hráčů.

Karel Poborský člen Úseku akadémií:

Čtsa,kc, zdroj: www.fotbal.cz