Šéftrenérem ČAS se stane Jan Netscher!

Předsednictvo Českého atletického svazu na svém zasedání v sobotu 27. července projednalo návrh výběrové komise, která doporučila předsedovi ČAS jmenovat do funkce šéftrenéra Mgr. Jana Netschera a na základě tohoto projednání jej předseda ČAS jmenoval k 16. září 2019 do funkce. Vystřídá tak Tomáše Dvořáka, který post šéftrenéra zastával deset let.

Tomáš Dvořák v roli šéftrenéra působil od půlky září 2009, opustí ji k 16. září 2019. „Jsem rád, že jsem měl příležitost deset let atletickou reprezentaci vést a těší mě úspěchy, kterých za tu dobu čeští atleti dosáhli. Sám jsem se mnohému naučil a nabral zkušenosti v jiné roli, než jakou jsem v atletice měl před tím,“ říká Tomáš Dvořák a dodává: „Deset let je dlouhá doba, jsem unaven a rád bych si odpočinul.“

Na pozici šéftrenéra bylo vypsáno výběrové řízení. Výběrová komise doporučila z přihlášených kandidátů předsedovi ČAS jmenovat do funkce Mgr. Jana Netschera. Předsednictvo na svém zasedání v sobotu 27. července projednalo předložený návrh a předseda ČAS Libor Varhaník jej, jak ukládá procedura, jmenoval. Jan Netscher bude působit ve své funkci oficiálně od září 2019, ale v zaměstnaneckém poměru bude již nyní, aby převzal agendu od Tomáše Dvořáka.

„Děkuji Tomášovi, že před deseti lety, když jsem byl poprvé zvolen do funkce svazového předsedy, přijal mou nabídku na pozici šéftrenéra,“ říká Libor Varhaník. „Velice rád jsem s ním spolupracoval a děkuji mu za veškerou práci, kterou pro českou atletiku vykonal. Věřím, že Tomášova pupeční šňůra s atletikou jeho odchodem z funkce šéftrenéra nebude přerušena a přeji mu hodně zdaru v osobním i profesním životě,“ dodává předseda Českého atletického svazu.

Pozice šéftrenéra pro mě bude velkou profesní výzvou. V atletice jsem se pohyboval dlouhá léta v jiné roli a domnívám se, že mám zkušenosti, které mohu na této pozici využít,“ říká Jan Netscher. „Jde nejen o obor, kterému jsem se věnoval v rámci svého studia, ale také v roli reprezentačního atleta a v pozdější době, kdy jsem se věnoval trenérské činnosti v jiném sportovním odvětví, jsem atletiku pochopitelně celou dobu sledoval,“ uvádí nový šéftrenér, který byl reprezentantem i národním rekordmanem ve skoku o tyči, a poté se profesně po dvě desetiletí věnoval kondiční přípravě fotbalistů. (Celý profil vizte níže.)

Nový šéftrenér Českého atletického svazu se bude podílet již na přípravě na mistrovství Evropy družstev, které se uskuteční v polské Bydhošti od 9. do 11. srpna a dále se zaměří na přípravu na mistrovství světa do katarského Dauhá. V rámci příprav rozpočtu na rok 2020 bude konzultovat s resortními středisky a trenéry potřeby atletů a následně připraví optimalizaci finančních příspěvků na jejich přípravu. V dlouhodobějším horizontu by se rád zaměřil mimo jiné na motivování trenérů a závodníků k hledání, objevování a využívání nových tréninkových prostředků a metod a na zdravotně-preventivní složku. Rád by fungoval více v terénu a účastnil se tréninkových kempů společně s trenéry a atlety.

Vizitka nového šéftrenéra

Mgr. Jan Netscher se narodil 15. listopadu 1975. Vystudoval sportovní gymnázium v Přípotoční ulici v Praze a následně Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy se specializací atletika. Atletice se věnoval na závodní úrovni. V letech 1995/96 byl reprezentantem ve skoku o tyči, ve své disciplíně překonal dvakrát český halový rekord (566 a 574 cm), dále byl halovým mistrem ČR v roce 1995 a účastníkem halového mistrovství světa v roce 1995 v Barceloně. Po skončení závodní kariéry se v letech 1997–2001 věnoval redaktorské činnosti v ČT sport. Poté působil jako kondiční trenér ve fotbale, připravoval „A“ mužstvo SK Slavia Praha (2001–2012), reprezentaci ČR „A“ (2012–2014), mládežnické reprezentace U15 a U19 (2012–2018) a „A“ mužstvo FK Příbram (2018–2019). Jan Netscher je ženatý a má dvě děti.

Michal Procházka, Oddělení komunikace ČAS, ,