Česká elita míří do Brna!

Letošní mistrovství České republiky mužů a žen hostí moravská metropole. Ve dnech 26. a 27. července budou naši nejlepší atleti bojovat nejen o mistrovské medaile, ale také o splnění nominačních požadavků pro start na mistrovství světa v Dauhá.

Jedním z největších lákadel nadcházejícího domácího šampionátu budou jistě oštěpařská klání. V tom ženském se opět utkají ve vzájemném souboji světová rekordmanka a trojnásobná olympijská medailistka Barbora Špotáková se stříbrnou z loňského ME v Berlíně a třetí ženou letošních světových tabulek Nikolou Ogrodníkovou. Na limit pro MS v Dauhá (61,5 m) bude chtít útočit i Irena Šedivá, další letos šedesátimetrová oštěpařka. A šedesátka, to je meta, kterou by rády pokořily Petra Andrejsková a Nikol Tabačková.

V mužském oštěpu nechybí ani jeden z kvartetu našich elitních reprezentantů. Mírným favoritem bude Jakub Vadlejch, jenž má již splněný výkonnostní požadavek pro start na mistrovství světa. Oproti tomu Vítězslav Veselý, Petr Frydrych a Jaroslav Jílek budou bojovat o zdolání třiaosmdesátimetrové hranice, která by jim zajistila účast na globálním atletickém vrcholu této sezóny.

Velmi atraktivní duel nabídne závod na 400 metrů žen, kde proti sobě nastoupí čerstvá stříbrná medailistka z mistrovství Evropy do 22 let v Gävle Lada Vondrová a dvojnásobná mistryně světa na čtvrtce překážek Zuzana Hejnová. „Na MČR se moc těším. S trenérkou jsme vybraly start na hladké čtvrtce. Těším se na změnu a zároveň jsem zvědavá na svůj výkon. S touto disciplínou nemám takové zkušenosti jako s překážkami, takže je to pro mě výzva. Spokojena budu hlavně s dobrým pocitem. Nemám v hlavě žádný konkrétní čas. Na souboj s Ladou se moc těším. Jsem vždy ráda, když mám s kým závodit,“ vzkázala Hejnová. Vondrová bude jistě chtít potvrdit roli současné české jedničky na hladké čtvrtce. „V tréninku to vypadá dobře, takže bych chtěla běžet na osobák, pokud budou dobré podmínky. Po mistrovství Evropy jsem si trošku odpočinula a pak potrénovala. „Osobákovou“ formu mám,“ věří si.

Koulař Tomáš Staněk ozdobil dva poslední mistrovské závody pod otevřeným nebem parádními vrhy daleko za jednadvacet metrů. Jeho rekord šampionátu z roku 2017 má hodnotu 21.61 a na daleké hody myslí i letos.  „Na mistrovství ČR se těším. V posledních dvou letech se mi tam dařilo podat skvělé výkony. Momentálně jsem na soustředění v Ostravě, tak doufám, že se s mistrovským závodem opět poperu a potěším diváky nějakým kvalitním výkonem,“ uvedl. Mezi ženami se bude pokoušet o splnění limitu pro Dauhá Markéta Červenková.

Sprinterská paráda nás čeká v cílové rovince, kde se na stovce utkají aktuální český rekordman Zdeněk Stromšík s tím bývalým Janem Velebou, který se nachází v životní formě, a finalistou nedávné univerziády Dominikem Záleským. Do boje o medaile může zasáhnout také Štěpán Hampl, jenž se už také blíží hranici 10.30 vteřiny. Stromšík s Velebou se pak představí nejspíš i na dvojnásobné trati, kde jim budou víc než vyrovnanými soupeři dvoustovkařský národní rekordman Pavel Maslák nebo někdejší medailista z ME do 22 let na této trati Jan Jirka.

Souboj generací proběhne v tyčkařském sektoru. V kategorii žen budou bojovat o titul již jistá účastnice mistrovství světa Romana Maláčová se stříbrnou medailistkou z ME do 22 let Amálií Švábíkovou, které naopak jistota pro Dauhá chybí (má splněn pouze mírnější „limit“ umožňující start na pozvánku). Mezi muži jsou hlavními favority tyčkařský matador a národní rekordman Jan Kudlička a talentovaný finalista evropského šampionátu dvaadvacítek Matěj Ščerba.

Z „limitářů“ pro mistrovství světa uvidíme například kladivářku Kateřinu Šafránkovou. Naopak dálkař Radek Juška o start na světovém šampionátu nadále usiluje a v Brně se skáče hodně daleko. Bez zajímavosti nebudou ani běžecké distance. Na půlce mužů proti sobě nastoupí Filip Šnejdr a Lukáš Hodboď, tedy borci, kteří obsadili na univerziádě v Neapoli třetí a čtvrté místo. Tradiční rivalové se sejdou rovněž v závodě na 1500 metrů, kde se poperou o titul český rekordman Jakub Holuša a Filip Sasínek. Mezi ženami se dá očekávat tuhý boj o vítězství mezi Dianou Mezuliáníkovou a Kristiinou Mäki.

Výška žen se odehraje v pátek 26. července v 18:45 hodinem na Náměstí Svobody jako tečka za prvním dnem programu domácího šampionátu, což rozhodně přidává na atraktivitě tohoto klání.

Hlavní část mistrovství ČR mužů a žen proběhne mimořádně v pátek 26. a následně v sobotu 27.  července ve Sportovním areálu VUT Brno Pod Palackého vrchem.

Vstupenky na šampionát jsou ještě stále k dispozici v síti Ticketportal, na stání za 100 Kč, na tribunu za 200 Kč za jeden den, přičemž na sobotu jsou místa k sezení již téměř vyprodána.

Michal Procházka,Oddělení komunikace / Communications department.

www.atletika.cz