Jaroš při premiéře za Liverpool splnil úkol od Kloppa!

Ke trojici českých fotbalových legend Vladimíru Šmicrovi, Patriku Bergerovi a Milanu Barošovi se ve čtvrtek přidal také Vítězslav Jaroš, který stejně jako jeho slavní krajané oblékl dres prvního týmu Liverpoolu. Za aktuálního vítěze Ligy mistrů odehrál stále teprve sedmnáctiletý brankář druhý poločas přípravného utkání s třetiligovým anglickým celkem Tranmere Rovers a pomohl k výhře 6:0 dvěma jistými zákroky. A také splnil pokyn trenéra Jürgena Klopp, který po něm chtěl, aby si premiéru náležitě užil.

„Před zápasem mi trenér Klopp řekl jen, ať si to hlavně užiju. A to jsem si užil,“ řekl Jaroš v rozhovoru pro agenturu Sport Invest, která ho zastupuje. „Je to skvělý zážitek. Jsem moc rád, že jsem dostal šanci se ukázat a mohl jsem nastoupit za jeden z nejlepších týmů,“ dodal.

Osmnáct let mu bude teprve za dva týdny, přesto už jsou to dva roky, co ze Slavie přestoupil do Liverpoolu. V minulé sezoně byl Jaroš jedničkou týmu do osmnácti let a také chytal za devatenáctku v Youth League. K tomu občas chodil trénovat s prvním týmem. Také nyní na startu letní přípravy trénuje s áčkem a svými výkony si řekl o to, že ho trenér Klopp postavil do branky.

„Jeden brankář se zranil a jednička Alisson má ještě volno po triumfu na Copa América. Proto jsem dostal šanci. Nebylo to tak, že by si tu trenéři řekli, tenhle Jaroš je fakt dobrej, tak ho tam dáme. Tím, že je to začátek přípravy, bylo nás tam více kluků z akademie,“ popsal skromně. „Byl jsem nervóznější než běžně, protože jsem se chtěl ukázat. Ale určitě mi pomohlo, že s prvním týmem trénuji, takže kluky znám,“ doplnil.

Zatímco první poločas chytala brankářská dvojka Simon Mignolet, Jaroš dostal šanci po změně stran. A hned musel vyřešit několik složitějších situací na rozehrávku a také dvě střely, které si soupeř vypracoval. „To byly spíše takové slabší střely, které bych měl chytat. Nic složitého. Trenéři říkali, že to bylo dobré. Ale nijak jsme to zatím nerozebírali, to ještě asi ještě přijde. Já sám jsem ale s výkonem spokojený,“ hodnotil Jaroš.

„I přes ten výsledek 6:0 se nejednalo o slabého soupeře. My měli kombinovaný tým, ale spolu s námi mladšími hráli Matip, Fabinho, Origi a to nám hodně pomohlo. Oni vědí, kdy zrychlit nebo zpomalit hru, uklidní to. Vedli nás a pomohli nám,“ řekl.

Premiéru mu okořenila i atmosféra na stadionu Prenton Park na předměstí Liverpoolu. Fanoušci téměř naplnili kapacitu 16 tisíc míst. „Atmosféra byla skvělá. Já chytal druhou půli, kdy jsem měl v zádech tu největší tribunu, kde bylo nejvíce našich fanoušků. To bylo skvělé,“ popsal mladý gólman.

Teprve se rozhone, zda mladý gólman zůstane s prvním týmem i v další fázi přípravy. „Brzy by se měl vrátit Alisson a uvidíme, jak to pak celkově bude. Ale samozřejmě byl bych rád za další šanci. Neznám detailně nejbližší program, dle prvních zpráv bych ještě měl zůstat s áčkem. Uvidím, jestli s nimi odcestuji příští týden na soustředění do USA.“ dodal Jaroš.

V sezoně by ale měl chytat především za rezervní tým do 23 let. „To je pro mě také krok dopředu, protože minulou sezonu jsem hrál za osmnáctku, což je ještě spíše dětský fotbal. Teď ty třiadvacítky už jsou chlapský fotbal. Jsou tam dvaadvacetiletí chlapy a mohou nastoupit i čtyři hráči z áčka. To už je něco jiného. Ještě se uvidí, jestli budu chytat také v Youth League, klub tuto otázku teprve bude řešit. Jdu postupnými krůčky, vše řeším s Luďkem Mikloškem a Sport Investem, nemám kam se hnát. Každopádně si tyto dny užívám.“

LUDĚK MIKLOŠKO
Víťa je v s prvním týmem Liverpoolu od startu přípravy. Alisson Becker si plnil reprezentační povinnosti, další z brankářů řešil zdravotní problémy – Víťa navíc absolvoval tréninky s áčkem již během minulé sezony. Opakuji Víťovi, ať si užívá každý jednotlivý trénink. Pro sedmnáctiletého gólmana jsou to nenahraditelné a velmi cenné zkušenosti. Je skvělé, že dostal šanci také v zápase. Jedná se sice pouze o úvodní přípravu, ale přesto není start takto mladého brankáře standardní.


Není naštěstí těžké udržet Víťu nohama na zemi. Má to v hlavě srovnané a ví, že musí jít postupnými kroky. Koneckonců Premier League je fyzicky i psychicky tak náročnou soutěží, že jen výjimečně ji chytá gólman mladší 25 let. V této sezoně čekají Víťu starty za tým do 23 let, kde budeme potvrzovat skvělý rok v dresu U18. Jakýkoliv další vývoj budeme s klubem i Víťou pečlivě zvažovat.

Pavel Pillár, Ředitel komunikace

Sport – Invest