Olomoucké Horní náměstí hostilo tiskovou konferenci Sigmy!

Trenér Radoslav Látal zasedl poprvé za řečnický stůl při předsezónní tiskové konferenci. Stejně na tom byl i nově zvolený kapitán Vít Beneš. Ostřílený sportovní manažer Ladislav Minář již několik tiskových konferencí zažil. Veřejnou konferenci v centru města před zraky několika set fanoušků, jak sám přiznal, však zatím ne. 

Otázka na všechny tři pány – s jakou vizí jdete do nové sezóny?
Minář: Všichni se shodneme na tom, a kluci i trenér to určitě potvrdí, že budeme spokojení, pokud skončíme v prostřední skupině tabulky. Ta dává klid v tom, že nemusíme přemýšlet o sestupu a zároveň zaručuje možnost hrát o předkola Evropské ligy. 

Látal: V tomto souhlasím s Láďou Minářem. Chceme určitě bojovat o střed tabulky. Věřím, že jsme dobře připraveni. Budeme se chtít prezetovat syrovějším fotbalem, napadáním, chceme potěšit naše fanoušky a hru trošku zrychlit. Začátek máme velmi těžký, v prních čtyřech zápasech nás třikrát čeká výjezd k náročným soupeřům. Za mužstvo můžu slíbit, že budeme bojovat, válčit a snažit se o nejlepší výsledky tak, aby na konci sezóny byli všichni spokojeni.

Beneš: Můžu jen potvrdit, co říkali pánové přede mnou. Jako mužstvo budeme spokojení, pokud budeme bojovat o vyšší příčky. Střední skupina nám dává klid a možnost dívat se výš a bojovat o Evropu. Úvodní kola soutěže nám hodně napoví. Věřím, že když skočíme do sezóny naplno, tak se můžeme posouvat výš a výš.

Pane trenére, Víťa Beneš byl zvolen novým kapitánem. V Sigmě působí teprve půl roku. Bylo pro vás jeho zvolení překvapením?
Látal: Překvapení to pro mě nebylo. Benyho si zvolili kluci sami. Já jsem jim dal návrhy a oni mi řekli jejich představu. Bylo to klasické hlasování, kdy si také určili Davida Housku a Michala Vepřeka, kteří na hřišti budou plnit roli asistentů kapitána v případě, že Víťa nebude moct.

Michal Vepřek tedy přišel o kapitánskou pásku a navíc na jeho post přišel Milan Kerbr. Dá se říct, že se mění Michalova role v týmu?
Látal: Já myslím, že konkurenci potřebuje každý. Snažíme se místa v týmu zdvojit tak, aby hráči měli zdravou konkurenci a aby se o místo v týmu poprali. Pro Míšu si myslím, že je to jen dobře. S Milanem teď musíme ještě chvíli počkat, je po těžkém zranění a do hry ho pomalu zapojujeme.  

Letní příprava byla velmi krátká. Na jejím začátku jste říkal, že do hráčů budete chtít „nalít“ agresivitu. Povedlo se vám to nebo to ještě bude chtít čas, než tým dostane charakter podle vaší představy?
Látal: Uvidí se až na hřišti. Věci, které jsem chtěl klukům předat, jsme v přípravě zkoušeli. Především v utkáních v Rakousku jsme se snažili je vyzkoušet. Utkání tam nebyla sice výsledkově příznivá, ale podle mého názoru úroveň hry byla dobrá. Vše ukáže až čas, až podle toho jak vstoupíme do ligy a jak se v ním budeme prezentovat.

Je tedy kádr A-týmu uzavřen nebo ještě budete hledat nové tváře?
Minář: Pořád ještě hledáme, nějaké hráče máme vytipované. Ten proces není jednoduchý, skloubit podmínky hráče, klubu, případě manažerů je složité. Ale kádr určitě uzavřený není. Pokud by se povedli dva hráči, byli bychom velmi rádi. 

Látal: Doplnili jsme posty, které jsme potřebovali. Plán je takový, že bychom rádi ještě dva další hráče získali. Momentálně na tom pracujeme, aktivně hledáme a rozhlížíme se. Rádi bychom získali jednoho hrotového hráče a jednoho záložníka. Přestupní termín je ještě dlouhý a zatím je vše ve fázi jednání.

Víťo, přišel vám nový parťák namísto Lukáše Kalvacha – Lukáš Greššák. Jak zatím hodnotíte práci stoperů?
Beneš: Greša je velmi kvalitní hráč, takže hodnotit ho můžu jen dobře. Myslím si, že naše spolupráce v defenzívě by mohla fungovat dobře. 

Pane Mináři, jak složité bylo jednání o dalším působení Jakuba Yunise v Sigmě?
Minář: Jednání byla složitá, dala mi zabrat (usmívá se). Každé jednání s hráčem i manažery je složité. Ale jednoznačné přání hráče i trenéra bylo, aby v Sigmě zůstal. Po stránce klubu jsme udělali vše pro to, aby Kuba zůstal a byl spokojený. 

Neznepokojuje vás, jak posiluje konkurence kolem vás, tedy v té střední části tabulky od pátého do desátého místa?
Minář: Abych řekl pravdu, já nesleduji, jak posiluje konkurence. Zaměřuji se především na náš tým. Nejsme posílení podle představ, takže se snažím myslet na to, jak se to podaří nám a ostatní nesleduju. 

V sobotu vás čeká první ligové utkání a hned těžký soupeř – Plzeň. Jak na ni, pane tenére?
Látal: My do Plzně pojedeme podat co nejlepší výkon. Se strachem tam nejedeme. Chceme dovést co nejlepší výsledek, vše se bude odvíjet od našeho výkonu.

Zranění brankáře Miloše Buchty je velká komplikace. Můžete prozradit, kdo se postaví do brány proti Plzni?
Látal: To sám bohužel zatím nevím. Komplikace to určitě je, ale máme další dva velmi kvalitní gólmany, kteří jsou schopni Miloše zastoupit. Myslím si, že jejich výkon je vyrovnaný, takže volba bude na mě, ale také na trenérovi brankářů, který je zná delší dobu.

Pánové, zažili jste už tiskovou konferenci před takovým publikem jako dnes. Jste z toho nervózní?
Minář: Nezažil a nervózní nejsem (usmívá se).

Látal: Já také nervózní nejsem. Zažil jsem mnohem horší tiskové konference například v Evropské lize, kde mě novináři dusili, až jsem se potil až za ušima (usmívá se). Dnes je to velmi příjemné, v domácím prostředím, před našimi fanoušky, v krásné atmosféře.

Beneš: Já se před našimi fanoušky cítím moc dobře. Jsem rád, že se tu sešli v tak hojném počtu. Jejich podpory si moc vážíme. 

Čtsa, zdroj: www.sigmafotbal.cz