Sparta chce podporu fanoušků a respekt soupeřů v nové sezoně!

Ve středu odpoledne se uskutečnila tisková konference Sparty před startem nové sezony 2019/2020. Na otázky sportovních novinářů odpovídal trenér Václav Jílek, Libore Kozák a Matěj Hanousek.

Už v neděli 14. července čeká Spartu od 19:00 hod. na pražské Letné 1. kolo FORTUNA:LIGA pod vedením nového trenéra Václava Jílka.

„S ohledem na velké množství absencí v průběhu přípravy na novou sezonu bylo těžké udělat si obrázek o všech hráčích. Hráče nejlépe poznáme, až ve chvílích, kdy se nebude dařit,“ říká Václav Jílek a dodává. „Primárně nám šlo o změnu herního myšlení hráčů. To se nám nakonec podařilo. Ale není to se změnou herního systému, ta bude postupná. Hráči na naše pokyny reagují dobře. Chceme získat důvěru, přízeň fanoušků a respekt soupeřů. To je samozřejmě dost podmíněno výsledky. Chceme hrát aktivněji a agresivněji.“

Sparta v rámci soustředění v Rakousku, sehrála tři zápasy. „Myslím, že jsme dobře zapracovali, zejména na obranných standardkách. V průběhu kempu jsme z nich nedostali žádnou branku. Jenže největším problémem bylo proměňování šancí. Často nám chybělo finální zakončení. Doufám, že v průběhu prvního mistrovského utkání to bude již v pořádku,“ hodnotí přípravu trenér Sparty. Na soustředění jsme dali jeden gól. Zlepšení do ofenzivy musí být na všech hráčích, hlavně na nás útočnících. Musíme být víc produktivní,“ prohlásil na tiskové konferenci Libor Kozák.

„Mně se s Benjim hrálo dobře. Je to typově úplně jiný hráč. Umíme si vyhovět. Jako tým nemáme problém přepnout na jednoho, nebo dva útočníky. Osobně je to dobré v obou případech,“ doplnil Kozák.

„Příprava byla pro všechny nezvyklá, když se vystřídal trenér. Pro všechny týmy to je stejné. Obligátně se říká, že mají trenéři v posledním týdnu o sestavě jasno z 90 %. My ale máme jasno z 80 %,“ říká kouč Sparty.

„Start to bude velice těžký. Každý soupeř, který přijede se, bude chtít ukázat. Ale hrajeme doma, takže musíme předvést naší hru a vyhrát,“ řekl k prvním zápasu Libor Kozák.

„Slovácko přijde určitě uvolněné. Nebudeme se chtít v tabulce k němu rovnat. Pokud ale podáme dobrý výkon, musíme jednoznačně zvítězit,“ dodal Matěj Hanousek.

 „K otázce brankářů dávám velké slovo asistentu Mariu Galinovićovi. Dokáže plnohodnotně posoudit výkony a kvalitu. Kdo nastoupí do branky, to se dozvíte až v neděli. Výkonnost našich brankářů je velice vyrovnaná. Prokázali to, například v přípravě,“ dodává Jílek.

Složení stoperské dvojice. Největší herní prostor v přípravě dostal Semih Kaya. „Semih na mě působí velmi dobře. Stejně, ale všichni stopeři. U Semiha hraje roli velká fotbalová osobnost, vítězná touha a mentalita. Kluci ho každopádně vnímají velmi pozitivně. Že odehrál tolik minut, bylo dáno tím, které hráče jsme měli k dispozici. Svou roli, ale zvládnul a určitě to je hráč, s kterým počítáme,“ dodává Jílek.

Po jmenování Václava Jílka trenérem se v médiích řešila pozice Guélora Kangy. „Je to technicky nejlépe vybavený hráč, ale také problémový. Má rád balon, když ho nemá, tak si ho hodně vynucuje v prostorech, které nejsou pro hru ideální. Měli jsme spolu již čtyři pohovory. Pracuje velice dobře, tam není žádný problém. Je důležité, že má snahu. Zejména ale bude prvořadé, jak bude reagovat v prvních mistrovských utkáních,“ řekl Jílek.

K týmu se zatím nepřipojil Georges Mandjeck, který v minulých dnech reprezentoval svojí zemi na Poháru afrických národů. „Může být pro Spartu dost zajímavý, ale teď má dovolenou, myslím si, že je to otázka řešení v nejbližších dnech,“ doplnil kouč.

„Kádr je v současné době uzavřený. Pokud by se naskytla nějaká příležitost, která by byla zajímavá, bránit se tomu nebudeme. Spíše řešíme posty než konkrétní jména. Zatím není prostor někoho skautovat, nejsou ještě rozběhnuté soutěže,“ řekl sparťanský trenér.

„Kapitán týmu by měl mít určité spojení s hráči. Pro mě pořád dokazuje Martin Frýdek. Budeme nominovat okruh tří hráčů. Určitě v něm bude Libor Kozák, který působí spoluhráče a má herní sportovní kvalitu. Doufám, že se dá co nejdříve dohromady Costa,“ odpověděl Václav Jílek na dotaz, kdo bude kapitánem v nové fotbalové sezoně.

Tisková konference před sezonou:

Čtsa, kc, foto: Steinbergerov, www.sportovnizurnal.cz