Na závěr přípravy porážka!

Fotbalisté pražské Sparty prohráli poslední přípravný zápas v Rakousku před začátkem nové sezony 2019/2020 s Laskem Linz 0:1. Takže se opakovala porážka z prvního zápasu s Kluží, tentokrát se trefil z dvaceti metrů, dvě minuty před koncem Fabian Benko.

Trenér Sparty Václav Jílek udělal oproti minulému zápasu změny, příležitost dostal v brance Milan Heča. V obraně Kaya se Štetinou, v útoku dvojice Kozák a Tetteh.

V osmé minutě poslal Klauss nádhernou střelu z pětadvaceti metrů, která skončila nad brankou Heči. O dvě minuty později se na druhé straně po rychlé kombinační akci, kterou založil Hložek, dostal míč k Hanouskovi, jehož snaha o vedení z hranice vápna, zablokovala obrana Lasku. Z následného rohového kopu se netrefil Tetteh.

V 17. minutě střela Kanga z velké dálky, nedělala brankáři Lasku Turnerovi žádné starosti, skončila nad brankou. Po třech minutách střílel Samuel Tetteh, jmenovec sparťanského útočníka, z hranice velkého vápna, střela proletěla vedle levé tyče.

V následujících minutách poslal Zahustel skvělý centr do vápna, jenže celou akci zastavil ofsajd. Po půlhodině hry se opřel do míče Frieser z dvaceti metrů, jeho pokus proletěl vysoko nad brankou Heči. O chvilku později Kangova snaha na druhé straně byla stejná. V závěru prvního poločasu se netrefil ani Samuel Tetteh a tak skončil první poločas bez branek.

Krátce po poločase přišla největší šance Linze v dosavadním průběhu. Frieserovu střelu vyrazil Heča, na dorážku do prázdné branky těsně nedosáhl Renner. V 57. minutě poprvé v dresu Sparty vyběhl Ladislav Krejčí, který nahradil Tetteha. Na hrotu tak zůstal osamocený Kozák.

Do největší šance se dostala Sparta v 67. minutě. K odraženému míči se na pravé straně vápna dostal do výhodné střelecké pozice Hložek. Obránci jeho pokus, ale odvrátili na rohový kop. Následně se sparťané po hezké akci dostali do vedení, jenže hlavní rozhodčí odpískal faul na brankáře.

Deset minut před koncem zápasu skóroval Hložek po přihrávce Kozáka, radost opět překazil ofsajd. Nakonec se z výhry dvě minuty před koncem radovali hráči Linze, kdy umístněná střela Benka z hranice velkého vápna k tyči, skončila v síti. Sparta se ještě snažila aspoň o vyrovnání a moc nescházelo, když v 90. minutě Kayova hlavička z rohového kopu těsně minula brankovou čáru, přestože měli sparťané šanci ji poslat do sítě.

Sparta tak prohrála generálku na novou fotbalovou sezonu s Laskem Linz 0:1.

Příprava v rámci soustředění v Rakousku pro Spartu skončila, porážkami od rumunské Cluji, rakouského Linze a remízou s Dynamem Moskva. Závěrečné zhodnocení provedl hlavní trenér Václav Jílek.

Sparťané se připravovali na novou sezónu v rakouském Bad Leonfeldenu. Nedaleko od českých hranic celkem deset dní. Tréninky byly náročnější, přestože celou dobu panovaly venku vysoké teploty.

„V létě nás čekají odpolední zápasy, které budou možná přesně v takových podmínkách. Takže vysoké teploty pro nás nebyly důvodem to měnit, jediný rozdíl byl, že jsme dopolední tréninky posouvali na dřívější čas,“ říká trenér Václav Jílek.

„Přípravná utkání přesně splnila naše očekávání. Kvalitou a způsobem hry Dynama Moskva jsem byl opravdu překvapený. Přípravné zápasy přinesly potřebnou konfrontaci, která byla prověrkou pro naši obrannou a útočnou složku,“ dodává.

Sparta vstřelila ve třech utkáních jen jediný gól. „Je to příležitost, abychom s hráči pracovali na útočné fázi a kvalitě. První týden byl kondiční, ve druhém týdnu jsme pilovali hlavně defenzivu. Teď se věnujeme ofenzivě a myslím si, že souhra se zlepší a finální a před finální fáze se zlepší.“

Ve všech zápasech sparťané zabudovali do hry aktivní presink, který je pro týmy Václava Jílka typický. „Je to náš koncept, který chceme dostat do kluků tak, aby byl jasně identifikovatelný ve hře Sparty. Chceme hrát dost aktivně, ale ne jen v útočné fázi s míčem, ale chceme být velice aktivní, po ztrátě míče. Tak, abychom byli bez míče co nejméně,“ vysvětluje Jílek.

Celý rozhovor o podobě kádru pro podzimní část ligy nebo Guéloru Kangovi, si pusťte ve videu Sparty.

Lask Linz – AC Sparta Praha 1:0 (0:0)

Branka: 88. Benko.

Linz, základní sestava: Turner – Wiesinger, Trauner, Ramsebner, Renner, Michorl, Holland, Ranftl, Tetteh, Klauss, Frieser.

Sparta: Heča – Zahustel (87. Plechatý), Kaya, Štetina (62. Lischka), Hanousek – Hložek, Trávník, Kanga, Plavšić (46. Karlsson) – Tetteh (57. Krejčí), Kozák. Trenér: Jílek.

Čtsa, kc, zdroj: audio, foto, www.sparta.cz