Pozvánka do reprezentace je pro mě velká odměna!

Jarní vydařené herní výkony v dresu Liberce vynesly fotbalovému útočníkovi Liboru Kozákovi, nejprve angažmá ve Spartě a první reprezentační pozvánku do národního týmu od listopadu 2013. Po jedenáctiletém působení v zahraničí se rozhodl vrátit do Česka.

„Je to příjemné překvapení. Vůbec jsem to nečekal. Pro mě je to obrovská vzpruha a motivace, je to správná cesta. Bude to velká snaha se v národním mužstvu udržet,“ řekl třicetiletý Kozák na úterním srazu české reprezentace před kvalifikačními zápasy o postup na mistrovství Evropy 2020 proti Bulharsku a Černé Hoře.

„Hlavně jsem se chtěl vrátit k fotbalu, abych byl platný na hřišti a byl zdravý. Všechno ostatní jsem nechal otevřené. Tím, jak to všechno šlo, je to odměna, ale zároveň velká odpovědnost,“ prohlásil Kozák.

Do Slovanu Liberec přestoupil v lednu z italského Livorna a ve 14 ligových utkáních vstřelil sedm branek. „Těch gólů mohlo být víc. Úplná spokojenost není. Hrál jsem pět měsíců a cítím, že to jde nahoru, ale asi to ještě není ta forma, kterou jsem očekával,“ uvedl Kozák, který se stal v barvách Lazia Řím v sezoně 2012/2013 nejlepším střelcem Evropské ligy.

Při působení v Aston Ville si zlomil holenní i lýtkovou kost a následně měl potíže s kotníkem. „Je pro mě příjemné vědět, že jsem zvládal zápasy, kdy se hrála neděle – středa. Zdraví zatím drží. Ale musím dělat některé věci preventivně navíc, nikdy mě to nedělalo problém,“ konstatoval Kozák.

„Poslední dny po sezoně byly dost hektické. Všechno nakonec dopadlo dobře, zároveň do toho přišla nominace. Mám teď čistou hlavu. Takže se mohu soustředit na dva reprezentační zápasy,“ řekl Kozák, který Spartě podepsal dvouletou smlouvu.

„S trenérem jsme neřešili, zda v pátek nastoupím. Přesto se budu snažit být nachystaný, na 90 minut, tak na půl hodiny. Kdyby to nevyšlo, tak budu připravený na druhý zápas,“ podotkl.

„Po prvním prohraném zápase v Anglii, máme velkou povinnost, zápasy bez problémů zvládnout. Oba hrajeme doma, takže bychom měli nasbírat plný počet bodů. Ale soupeři jsou vyrovnaní, takže to nebude lehké. Budeme útočit a mít hru v rukou,“ řekl Kozák.

„Bulharsko je organizované mužstvo, vychází z obrany a hlídají si střed hřiště. Když se nechají kombinačně rozhodit, ukážou se jejich díry v obraně. Myslím si, že naší aktivní hrou a běhavostí je můžeme přehrát a zároveň ukázat jejich slabinu a potom gólově udeřit,“ prohlásil Kozák.

Naposledy se v národním týmu představil v přípravném zápase proti Kanadě. Poslední soutěžní zápas odehrál v rámci kvalifikace na mistrovství světa 2014 proti Bulharsku. „Vyhráli jsme 1:0. Chtělo by to zopakovat,“ uvedl Kozák.

Filip Novák, Vladimír Coufal, Michal Sadílek, Libor Kozák a Tomáš Vaclík, trenér Jiří Chytrý před kvalifikací s Bulharskem a Černou Horou:

Čtsa, audio, zdroj: www.fotbal.cz foto: www.sportovnizurnal.cz    

Napsat komentář