Chceme silnou a vítěznou Spartu!

Sportovní ředitel Tomáš Rosický se rozhodl pověřit Václava Jílka, novým a hlavním trenérem Sparty. Oba společně informovali ve čtvrtek na tiskové konferenci sportovní novináře.

Co Sparta potřebuje, aby v příští sezoně znovu hrála o mistrovský titul?

„Nechci v tuto chvíli říkat sportovní cíl. Ten je historicky daný. Sparta chce hrát o titul, chce sbírat trofeje a hrát o poháry. Cíl vidím v prvním kroku, abychom vybudovali tým a nastavili pevnou organizační strukturu a míru kompetencí a odpovědnosti lidí, kteří se okolo týmu pohybují. Vize je naprosto zřejmá a i díky ní jsem do Sparty šel. Druhá věc je samozřejmě na hřišti. To už je otázka na nás z nejužšího trenérského vedení a realizačního štábu. Myslím si, že bychom měli vystupovat jako silný a jednotný tým s tím, aby všichni respektovali týmovou roli. To je pro mě hodně důležité. Sázíme na charakter hráčů a na to, že Sparta v těchto ohledech vždycky byla silná. Nicméně je třeba si přiznat, že umístění v minulých ročnících neodpovídá ambicím klubu. Rychlé vystřelení vás může rychle vrátit na zem. Budeme dělat maximum pro to, abychom postupnými kroky udělali Spartu znovu silnou a vítěznou. Při veškerém respektu k soupeřům. V současnosti vidím dva týmy, které kousíček před současnou Spartou jsou. Pro nás je velká ambice, abychom tento krok dorovnali, „ řekl trenér Václav Jílek.

Byl trenér Jílek od začátku hlavním kandidátem na funkci trenéra?

„Proces výběru nového trenéra byl delší. Vzal jsem si na čas, protože jsem se necítil pod tlakem, abych trenéra vybíral hned. Chtěl jsem si splnit všechny domácí úkoly. Když jsem dostal mandát vybrat nového trenéra pro Spartu, tak jsem věděl, že nejsem pod časovým tlakem i vzhledem k okolnostem, které byly. Byla rozjetá sezona, hrála se nadstavba a tak dále. Proces se vyvíjel. Snažil jsem se ho udržet v co největším utajení. Václav Jílek byl v úzkém okruhu kandidátů, o kterých jsme mluvili. Vybral jsem ho na základě jeho dosavadní práce. Umí dát týmu jasný styl. Jeho rukopis je poznat i v souladu s tím, jak já vidím, jakou cestou by se Sparta měla ubírat a prezentovat, aby tým nebyl závislý na jednotlivcích, ale na týmu jako takovém. Ten proces není jenom o výkonu a výsledku, i když to jsou samozřejmě hlavní faktory, podle kterých se trenér hodnotí. Styl, výkony, výsledek, zlepšování hráčů, kteří mu projdou pod rukama. Trenér je nositel hodnot klubu. On reprezentuje klub jako takový. To všechno mě utvrdilo v tom, že trenér Jílek je správnou volbou pro Spartu i vzhledem ke své historii. Má dostatek zkušeností k tomu, aby byl se Spartou úspěšný. Prošel si i složitým obdobím v Olomouci. Dokázal zvrátit nepříznivý vývoj týmu. Jsou situace, kdy musíte jít proti své filozofii a on to také udělal. Tyhle všechny body pro mě hrály velkou roli pro to, proč tady dnes sedíme,“ informoval sportovní ředitel Sparty Rosický.

Jak bude vypadat realizační tým?

„Pevnou oporou bude asistent Jiří Saňák, kterého si beru z Olomouce. O dalším složení realizačního týmu zatím jednáme. Myslím si, že by se to mělo vyjasnit v průběhu 14 dnů, které máme nyní k dispozici. „Každý si uvědomuje, že nabídka ze Sparty a největších českých klubů se velmi těžko odmítá. To jsou takové fráze. Řekl bych, že každá nabídka se musí zvážit ze všech stran i toto byl ten případ. Od začátku šlo o korektní a velmi profesionální jednání. Vize a představa Tomáše mě utvrdila v tom, že je dobrá chvíle tuto výzvu přijmout a naplnit vize a cíle Sparty,“ trenér Jílek

Výběr trenéra byl jiný oproti minulosti?

„Po odvolání trenéra Ščasného jsme si určili větší okruh kandidátů. Já jsem dostal mandát, abych nového trenéra vybral. Od začátku, co jsem v téhle pozici, cítím podporu od lidí, kteří jsou nade mnou. Věřím, že jsem udělal správné rozhodnutí a trenér Jílek bude správným trenérem, který posune Spartu dopředu. My tím jako klub jasně vyjadřujeme důvěru trenérovi. To tu dříve nebylo. Jak trenér zmiňoval, musíme si dávat postupné cíle, jak celý tým budeme budovat. Není to jen o hráčích, ale o prostředí jako takovém. O kompetencích a zodpovědnostech. My jsme si moc dobře vědomi, že se tohle všechno nestane přes noc,“ dodal Rosický.

Příprava Sparty začíná 17. června a bude trvat měsíc­?

„Ta doba je velmi krátká. Bavili jsme se i o posunutí přípravy. Myslím si ale, že hráči v tuto chvíli po té náročné a dlouhé sezoně potřebují zejména vyčistit hlavy. Je třeba připravit prostředí na to, aby přišli dostatečně odpočatí a měli jsme prostor s nimi pracovat. Byť jen v těch čtyřech týdnech. Já v tom neshledávám problém. Čtyřtýdenní doba je dostatečná, abychom pracovali na zásadních herních a taktických principech, hráčům to během měsíce vtiskli a u od prvopočátku příštího ročníku jsme se tak prezentovali,“ řekl Jílek.

Sparta přivedla dvě posily: Vindheima a Kozáka?

„S Tomášem jsme se bavili od začátku o postech, co Sparta v danou chvíli potřebuje. Jako prioritu jsem viděl hrotového útočníka a pravého obránce. Nebavili jsme se o konkrétních jménech, ale o zásadách, principech a chování hráčů. Fotbal vidíme podobně a to je velká výhoda. To, že přivedli tyhle hráče, mohu jenom podpořit. Libor Kozák pro mě byl jednoznačný typ. Za sebe mohu říct, že Libor Kozák a Martin Doležal mimo hráčů Slavie a Plzně by byli v tu chvíli pro Spartu zajímaví. Jméno Vindheima bylo pro mě nové, ale když jsem se podíval na jeho záběry ze zápasů, tak myslím, že jde přesně o jméno, které Sparta hledá. Teď je otázka, jak s ním budeme pracovat a jak se adaptuje v českém prostředí,“ informoval Jílek.

Co Spartě chybí?

„Pro mě je nejdůležitější parametr. Organizace hry, která vyplývá z týmového pojetí, je dnes naprosto zásadní pro to, abyste byl úspěšný. Od toho se pak odvíjí celková mentalita mužstva. Tohle jsem se Sparty necítil. Nechci hodnotit herní stránku. Sparta je v nějakém stavu. My máme nějakou představu, ke které se chceme co nejrychleji přiblížit. Nutnou podmínkou pro to je, aby se hráči ztotožnili s týmovým pojetím a organizací hry. Aby si na hřišti každý nedělal, co chce,“ řekl Jílek.

Při absenci Dočkala musí Sparta získat do týmu středního záložníka?

„S Tomášem a týmem skautů probíhá intenzivní komunikace. Bavíme se o tom, že potřebujeme na pozici středního záložníka posílit. Druhá věc je typologie hráče. Za mě je důležité si hráče nejprve detailně prověřit, než udělat krok vedle. Pozice středního záložníka je post, na kterém potřebujeme posílit,“ dodal Jílek.

„Naše strategie je jasně daná. Víme, co se stávalo v minulosti. Musíme být efektivní, co se týká výběru hráčů. Další věcí je začleňování našich hráčů z akademií. Chceme, aby to propojení bylo nadále velice silné. Ti kluci jsou nositelé sparťanských hodnot. Samozřejmě, každý má svůj vývoj a potřebuje jinou cestu. Dalším bodem je správné a zdravé prostředí lidí v trenérském a realizačním týmu. Působí jeden na druhého a je důležité, aby všichni táhli za jeden provaz, podporovali se a byli hladoví po úspěchu. Rosický: Jak říkal trenér. Tohle všechno nyní řešíme. Víc k tomu nemám co říct. Jednu pozici jsme jasně zmínili. To vidíme jako klíčové. Co se týká pozice jednotlivých hráčů, nebudu specifický,“ upřesnil Rosický. 

Jak hodnotí svůj půlrok v pozici sportovního ředitele a důvěru bývalého trenéra Ščasného?

„Byla to velice turbulentní sezona. Prožil jsem si zhruba skoro všechno, co tato pozice nabízí. Pro nás je třetí místo absolutní minimum, co jsme si mohli dát za cíl po tom, kdy jsme na podzim skončili pátí. Do jarní sezony jsme šli s cílem vyhrát pohár a chtěli jsme vidět herní progres. To se nám nepodařilo. Kolísavé výkony byly důvodem, který vedl k odvolání trenéra Ščasného. Progres nebyl takový, v jaký jsme doufali. Na druhou stranu, když se podíváte na tabulku jara, tak jsme drželi krok s Plzní a se Slavií. Bodově je to skoro stejně. Naopak si pořád myslím, že setrvání Zdeňka Ščasného bylo ve stádiu, ve kterém tým byl, správným krokem. Podle mého názoru potřeboval zkušeného trenéra. Šli jsme do toho s plánem, že chceme začlenit mladé hráče, což se Zdeňkovi povedlo. Integrace Hložka, Drchala a eventuálně Plechatého. I když u něj to nedopadlo tak, jak trenéři doufali. Opět se vracím k prostředí, které se přetváří. Vrátím se hodně zpátky. V polovině prosince jsem se dozvěděl, že po prohraném zápase na konci listopadu si hráči po cestě zpět zpívali v autobuse. V tu chvíli víte, že máte ohromný problém. Všechny tyhle faktory vedly k odvolání Zdeňka a procesu hledání nového trenéra,“ zhodnotil Rosický.

„V souvislosti s novým trenérem se mluvilo o Pavlu Vrbovi?

„Pavlu Vrbovi volal Daniel Křetínský na tiskovou konferenci do Liberce, Vrba je skvělý trenér. Mám k němu velký respekt, když si vezmu, co dokázal v českém fotbale, s reprezentací. Je to jeden z nejlepších českých trenérů současnosti. Pro mě ale byl volbou Václav Jílek,“ řekl Rosický a dodal,“ Pokud trenér nemá osobní zkušenost s hráčem, je velmi složité něco říkat dopředu. Kangu vnímám minimálně jako kontroverzního hráče. Takhle působí na veřejnost. Za sebe mohu říct, že hráč musí projít vztahem hráč a trenér na hřišti, abyste jste zjistil, jak se chová v přirozeném prostředí. To je hodně důležité. Dovedu si představit hru Sparty bez Kangy nebo s Kangou. Jakým směrem se to bude ubírat, určí první dny a týdny.“

Velký důraz klade Rosický na to, aby měl trenér na začátku přípravy, tým pohromadě?

„Cílem je, aby trenér měl kádr pohromadě, již od začátku. Ale  transfery mají svůj dlouhý vývoj. To bylo u Vindheima s Kozákem. To není práce na týden. Uvidíme, jak bude vypadat sled událostí. Co se týče Davida Lischky, tam je to jasné. Už jsme ho jednou získali. Jsem moc rád, že se může vrátit k fotbalu a dělat co miluje. Ať to bude u nás nebo v Jablonci. Přeju mu hodně štěstí. Jsem moc rád, že je opět zpátky,“ řekl Rosický.

„Vzhledem k okolnostem výsledku zápasu Chelsea – Arsenal do toho půjde trenér Jílek a jeho tým pěkně zostra. Trenér podepsal Spartě dlouhodobou smlouvu, tím má plnou důvěru. Už v Arsenálu moc bývalých spoluhráčů nemám. Ke klubu mám samozřejmě obrovský vztah. Strávil jsem tam 10 let. Ale  Chelsea byla jasně lepší a zaslouženě vyhrála. Co se týká Petra Čecha, myslím, že poslední zápas nebude mít vliv na to, jak velkou stopu zanechal ve světovém fotbale. Ukázal, že je skvělý hráč i kluk,“ řekl Rosický k odchodu Petra z fotbalu.

Budou předkola Evropské ligy klíčovým obdobím ve Spartě?

„Poslední ročníky Spartě vůbec nevyšly. Myslím si, že by se nemělo čekat, dlouho na evropské poháry. Uděláme proto  maximum, abychom třetí a čtvrté předkolo zvládli. Je to hodně důležité z tradice Sparty. Do jaké míry to bude důležité, si vyhodnotíme po předkolech,“ trenér Jílek k účasti v poháru.

Ondřeji Zahustelovi končí smlouva. Bude mít Sparta zájem o další pokračování Zahustela, případně dalších hráčů ?

„Alex Chipciu u nás nebude pokračovat. Udělali jsme obránce Andrease Vindhemia, který vytvoří s Ondrou úspěšnou dvojici v obraně, takže bude u nás pokračovat. Ale co nás velice trápí. Přišel nový generální ředitel, já jako sportovní ředitel, máme nového trenéra. Angažovali jsme Ben Ashwortha, vedoucího fyzické přípravy a lékařského týmu. Bylo velice dobře, že jsme ho přivedli do rozběhlé sezony, aby viděl, jak věci děláme, v čem se můžeme zlepšit. Jeho vliv do nové sezony by měl sílit, abychom optimalizovali výkon hráčů a neměli tolik zranění. To je pro tým velice limitující, co nás trápí,“ řekl ke změnám Tomáš Rosický.

Čtsa, audio, zdroj: www.sparta.cz  

Napsat komentář