Šlágr kola rozhodlo posledních 10 minut!

V pražském Edenu se fotbalistům plzeňské Viktorie už delší dobu nedaří. Před nedělním utkáním druhého předkola nadstavby Fortuna:ligy zde pětkrát prohráli, aniž vstřelili  gól. Nelichotivou sérii tentokrát završili prohrou 1:3. Slavia tím zvýšila náskok na pět bodů a má dobře našlápnuto na titul.

Plzeň přijela s jasným záměrem. Důslednou obranou držet domácí v šachu a  překvapit je protiútokem. V prvním poločasu se jim to dařilo i za vydatného přispění slávistů, kteří z přemíry snahy hodně kazili přihrávky, zejména před Hruškovou brankou nenacházely správného adresáta.

Po málo vzrušujících pětačtyřiceti minutách, kdy hosté pouze jednou vystřelili na branku, se začalo blýskat hned  po přestávce. Ve 48. minutě pronikl Masopust, ale jeho prudká a nepřesná přihrávka nenašla úplně volného Olayinku. Zato v 63.  minutě mohl zmrazit naděje červenobílých Kovařík. To by však  nesměl v největší šanci zápasu z několika kroků trefit jen tyč.

Gólové  hody však přišly, kdy v posledních minutách padly čtyři branky.  Vše začal dlouhým nákopem Ngadeu na volného Bořila, jehož přízemní centr  prošel „malým vápnem“ a Masopust poslal z malého vápna míč do sítě. O šest minut  později ruka Limberského vedla k pokutovému kopu a druhé brance Slavie.

Viktorie ve snaze ještě zápas zdramatizovat se vrhla do útoku, ale po ztrátě míče hostující obrany se uvolnil Stoch a jeho přihrávku Traoré proměnil na 3:0.

Jen malým těšínským jablíčkem hostí byla parádní střela Kovaříka do šibenice v nastaveném čase. Plzeňští byli po zápase velmi rozčarováni a hlavně si stěžovali na údajné sražení Brabce  v pokutovém území, kdy byl stav 1:0. Ovšem suma sumárum za  předvedenou hru s mnoha fauly, oceněné pěti žlutými kartami, si Viktorie víc než jeden vstřelený gól nezasloužila.

K vítězství Slavie při neutuchající snaze a velké bojovnosti  nemalou měrou přispěly tři změny v sestavě v poslední půlhodině zápasu. Trenér Trpišovský měl šťastnou roku především s nasazením Škody místo nevýrazného van Burena a Stocha, střídající Olayinku. Naopak tři korektury v plzeňské sestavě, trenéra Vrby k zlepšení hry mužstva nevedly.

„S konečným výsledkem jsme spokojení, v zápase jsme měli více šancí a územní převahu. Byl to nicméně velký boj, Plzeň ukázala kvalitu a zkušenost. Utkaly se dva špičkové týmy, které v sezoně udělaly dobré výsledky i v Evropě. Je to cenné a těžké vítězství. První poločas jsme měli pevně v rukách, až na tu finální fázi. V prvních dvaceti minutách jsme měli dvě velice dobré příležitosti, Plzeň se celkově v první půli v podstatě nedostala za půlku. Ve druhém poločase jsme ale začali mít ztráty v útočné fázi, Plzeň se dostala více do hry, naštěstí její gólová šance zůstala na tyči. Hodně nám pomohli střídající hráči, kteří dokázali vepředu podržet míče,” říká o střetnutí s druhým týmem tabulky trenér Jindřich Trpišovský…

Lukáš Masopust po utkání:

„Potkaly se týmy, kterým hodně záleželo na výsledku. Čekalo se na chybu a na první gól, ten se nám bohužel nepodařilo vstřelit,“ litoval Vrba neproměněných příležitostí Kovaříka (tyč), Beauguela či nevyužitého brejku 4 na 2. „Do té doby to bylo bez vyložených šancí, ale pak Slavia zahrála úžasně nabídnutou situaci a šla do vedení 1:0. Pak přidala druhou branku a třetí z brejkové situace, kdy jsme ztratili míč po standardní situaci. Góly byly takové, jaké byly, já si myslím, že zápas odpovídal postavení týmů v tabulce. Atmosféra byla úžasná,“ řekl kouč Plzně Vrba.

Jan Kovařík – Patrik Hrošovský po utkání:

SK Slavia Praha – FC Viktoria Plzeň 3:1 (0:0)

Branky: 81. min. Masopust, 87. Souček z penalty, 89. Traoré – 90+1.Kovařík.  Rozhodčí:  Zelinka – Paták, Hájek. ŽK: Řezník, Hejda, Procházka, Kaymba a Hořava (vš.Pl.) Diváci: 18 327.

Slavia: Kolář – Coufal, Ngadeu, Deli, Bořil – Souček, Král – Masopust, Hušbauer (76. Traoré), Olayinka (69. Stoch) –  84. van Buren ( 64. Škoda). Trenér Trpišovský.

Plzeň: Hruška – Řezník, Hejda, Brabec, Limberský – Procházka, Hrušovský – Kaymba (60. Kovařík), Hořava (83. Chorý), Kopic – Beauguel (78. Bakoš). Trenér Vrba.

Čtsa, ph., foto: Steinbergerova,