Skvělý úvod: Švédům pět a Norům sedm gólů!

Začátek mistrovství světa v bratislavské hale Ondreje Nepely se našim  hokejistům opravdu vydařil. V pátek večer zdolali mistry světa z posledních dvou šampionátů Švédy 5:2, o 24 hodin později dalšímu severskému soupeři přidali dva góly navíc 7:2.

Potěšila zejména hra proti Švédům, kteří přijeli v nebývale silném složení, až na tři výjimky s hráči NHL. V utkání, na začátek šampionátu mimořádně kvalitním, nadmíru bojovném s mnohými šarvátkami, vyšel náš tým vítězně protože, dokázal rychlé tempo vydržet a ještě vystupňovat. Důkazem jsou tři góly ve třetí dvacetiminutovce.

České mužstvo, složené z deseti hráčů z NHL, deseti z naší a evropských soutěží a obránce Skleničky z nižší zámořské soutěže AHL, si kupodivu brzy „sedlo“ a pokud by pohoda v jednotlivých řadách vydržela až do závěru mistrovství, mohli bychom se dočkat dobrého výsledku.

Nebylo pro trenéry lehké, po předchozích šesti týdenních přípravách a poté příjezdem hráčů ze zámoří téměř všechno změnit. Proto potěšil mimořádné výkony prvního útoku Voráček, Simon, Frolík a také řady  Vrána, Jan Kolář, Kubalík. A debut, jaký měl v reprezentačním týmu Jakub Vrána, autor dvou gólů do sítě švédského brankáře Lundqvista,  se hned tak nevidí.

Pozadu za dobrou hrou útočníků, kteří plní uspokojivě i obranné úkoly, nezůstávají obránci, zejména řízný  Gudas, u soupeřů vzbuzující respekt, a výtečně střílející Hronek. A brankářskou jedničkou se jeví Bartošák, který proti Švédům byl od druhé poloviny zápasu neprůstřelný a nemalým dílem se podílel na skvělém výsledku.  V historii samostatné České republiky jsme nikdy Švédy tak výrazně neporazili!

Pohoda po vítězství nad Švédy se  projevila i v utkání s Nory, které od začátku až do konce bylo v režii českého týmu. Tentokrát  provedli trenéři změny na křídlech druhé a třetí řady, a zdá se, že ku prospěchu věci. Připsáním H. Zohorny do soupisky je kompletní čtvrtá řada. V ní vedle bratrského dua  Zohornových hrál Jaškin, který v Chytilově řadě uvolnil místo  Vránovi.

Česko – Švédsko 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)

Branky – nahrávky: 2. J. Vrána (D. Kubalík), 37. D. Kubalík (Jan Kovář), 41. Frolík (Simon, Voráček), 56. J. Vrána (Hronek), 60. Jan Kovář (Voráček) – 21. Hörnqvist (W. Nylander, E. Pettersson), 24. Lindblom (E. Gustafsson, Bratt). Rozhodčí: Gofman (RUS), Iverson (CAN) – Hancock (USA), Sormunen (FIN). Vyloučení: 7:7. Využití: 0:1. Diváci: 8723.

Norsko – Česko 2:7 (1:3, 0:2, 1:2)

Branky – nahrávky: 11. Lindström (Martinsen, Holös), 41. Olden (M. Olimb) – 3. Hronek (Voráček, Frolík), 7. Hronek (D. Kubalík, Řepík), 16. Frolík, 24. Frolík (Voráček), 34. Řepík (D. Kubalík, Hronek), 42. Chytil (Rutta, J. Vrána), 45. D. Kubalík. Rozhodčí: Kaukokari (FIN), Schukies (GER) – Leermakers (ND), Shishlo (RUS). Vyloučení: 4:7. Využití: 1:1. Diváci: 9 033.

Program české reprezentace na MS 2019 v základní skupině:

10. 5. 20:15 Česko – Švédsko

11. 5. 20:15 Norsko – Česko

13. 5. 16:15 Rusko – Česko

16. 5. 20:15 Česko – Lotyšsko

17. 5. 20:15 Česko – Itálie

19. 5. 16:15 Rakousko – Česko

21. 5. 12:15 Česko – Švýcarsko

Čtsa, ph., foto: www.ceskyhokej.cz

Napsat komentář