Pohárové derby pod taktovkou Slavie!

 Deset dní po ligovém derby s nerozhodným výsledkem 1:1  bylo středeční semifinále Poháru MOL Cup v pražském Edenu  přece jenom méně vyhrocené, zcela v režii Slavie,  prohra 0:3 byla ještě pro Spartu milosrdná.

Červenobílí byli od začátku zápasu v ofenzívě, často se dostávali do šancí, jenom van Buren zahodil tři  vyložené gólovky.  Sparta chybovala ve všech herních činnostech, v posledních letech nebyla v derby tak bezzubá jako ve středu.   V  prvním poločase vůbec nevystřelila a po přestávce jen dvě střely letěly mimo Kolářovu branku!

24.4.2019 SK Slavia Praha – AC Sparta Praha Moll Cup semifinale. Photo by CPA

Je pozoruhodné, že muž zápasu  Tomáš Souček ve třech posledních utkáních se Spartou vstřelil  čtyři góly hlavou, ve středu dva. A vždy po standartní situaci. První po trestném a druhou po rohovém kopu, vždy nahrával Josef Hušbauer, který se na své bývalé spoluhráče vždy dokáže vytáhnout. Na standartní situace se údajně  sparťané připravovali, jak však ukázalo střetnutí, tak velice špatně.

Zatímco slávisté se rehabilitovali za neslaný, nemastný výkon ve Zlíně, vedoucí k prohře 0:1, sparťané po trapné domácí ligové prohře 29. kola s Karvinou 1:3 pokračovali v matném výkonu. Trenér Ščasný však  věří, že špatným dnům je konec a ve zbývajících šesti zápasech Fortuna: ligy si třetí místo udrží.

24.4.2019 SK Slavia Praha – AC Sparta Praha Moll Cup semifinale. Photo by CPA

Přestože, na rozdíl od ligového duelu ubylo ostrých zákroků,přece jen docházelo k  faulům, které derby nezdobí. V jednom případě po zhlédnutí videa došlo ke změně trestu. Původně vyloučený Frýdek  za sražení Hušbauera, se mohl vrátit na hřiště a rozhodčí mu ukázal pouze žlutou kartu. Při návratu Frýdka na hřiště se ho pokusil napadnout slávistický asistent trenéra Řehák.

To nebyl jen ojedinělý úkaz, na hřišti docházelo k  několika strkanicím, zejména  kolem Kangy. Ještě po utkání bylo  na hřišti hodně  diskusí s mnoha bouřlivými  gesty, které  na tiskové konferenci obě strany nechtěly komentovat.

„Pro nás trenéry je to trochu nevděčné, protože jsme po zápase plní emocí a takové je i hodnocení. Bylo by lepší zápas hodnotit až po zhlédnutí záznamu. Podle toho, co jsem ale vnímal od lajny, tak to byla absolutní dominance. Kluci podali skvělý výkon od první do poslední minuty. Dařilo se jim fotbalově, dařilo se jim soubojově. Zvládli utkání jak v nohách, tak i v hlavě. Ukázali, že jsou velký tým, a zápas i dohráli jako velký tým, což je skvělé,“ zhodnotil průběh 292. Derby, asistent hlavního trenéra Jaroslav Köstl.

„Vycházeli jsme z předchozího zápasu. První derby sklouzlo do takové války, kterou my jsme nechtěli, protože když přihlédnu ke kontextu právě odehraného zápasu, máme fotbalově navrch. O poločase jsme také kluky uklidňovali, aby se nenechali do žádné války vtáhnout a abychom hráli stále stejný fotbal. Troufám si tvrdit, že jediné, čím mohla Sparta otočit průběh zápasu, bylo právě strhnutí utkání do války. Kluci se tomu nepoddali a zvládli to jako velký tým,“ dodal Köstl.

„Všichni si výhru užíváme. Je jedno, jestli se jedná o MOL Cup, o ligový zápas, nebo utkání o zlatý ananas. Je to derby. Zápas sleduje celá republika, která se rozdělí na dvě poloviny, my jsme rozhodně nechtěli rozesmutnit naše fanoušky. Jsme hrozně šťastní, ale máme před sebou ještě spoustu práce,“ řekl asistent trenéra…..

Tomáš Souček po utkání:

„V první řadě je třeba říct, že Slavia byla lepší od první do poslední minuty. My jsme jim svými chybami vše nabídli vlastními chybami. Nemluvím o standardních situacích. My jsme věděli, že je mají silné. Na Součka jsme vystřídali čtyři hráče a stejně vstřelil branku. Co k tomu říct. Zápas jsme nezvládli psychicky, nepodrželi jsme balon a nevyrovnali se s agresivitou Slavie. Byla ve všem lepší. Musíme udělat vše proto, aby to nebylo. To, že jsme prohráli na Slavii, se může stát, ale ne takovým herním způsobem. S Karvinou to byl samozřejmě malér,“ zhodnotil trenér Sparty Zdeněk Ščasný.

„Nechci to zatím vůbec srovnávat. Dnešní porážka samozřejmě byla deprimující, ale srovnávat se to nedá. Přišel stupidní výkon s Karvinou a dneska jsme to korunovali. Prohrát se může, ale takhle ne. S podzimem bych to nesrovnával. Ukáže to další vývoj v tabulce. Musíme posbírat psychické síly a hrát dál,“ řekl Ščasný.

Lukáš Štetina, Milan Heča po utkání:

SK Slavia Praha – AC Sparta Praha 3:0 (2:0)

Branky: 25. a 45. +3. min. Souček, 51. Masopust.  Rozhodčí: Pechanec – Paták, Dobrovolný. ŽK:  Souček, van Buren, Bořil –  Costa, Frýdek, Kanga, Tetteh. Diváci: 16 264.

Slavia: Kolář – Frydrych, Ngadeu, Deli, Bořil – Masopust (74. Stoch), Král, Hušbauer (78. Traoré), Souček, Olayinka – van Buren (83. Baluta). Trenér: Trpišovský.

Sparta: Heča – Zahustel, Costa, Štetina, Hanousek – Hložek, Hašek (52. Sáček), Frýdek, Kanga, Plavšić (46. Karlsson) – Drchal (66. Tetteh). Trenér: Ščasný.

Čtsa, ph., kc., audio, foto: www.sportovnizurnal.cz  

Napsat komentář