Mistrovská desítka na dráze tentokrát v Břeclavi!

Na stadionu TJ Lokomotiva Břeclav proběhne v sobotu 27. dubna mistrovství České republiky mužů, žen juniorů a juniorek v běhu na 10 000 metrů na dráze. Podeváté v historii se mistrovská desítka poběží v rámci samostatného šampionátu. Kromě mistrovských medailí je ve hře také nominace na Evropský pohár v Londýně.

Jasnou favoritkou ženského mistrovského klání bude Moira Stewartová. Svěřenkyně Václava Janouška má ve své sbírce již tři mistrovské tituly na této distanci. V letech 2015, 2017 a 2018 jasně dominovala. K tomu získala ještě stříbro v sezóně 2016. Svým vítězným časem 34:26.11 z roku 2017 se řadí na osmé místo historických tabulkách MČR. Její osobní maximum je pak ještě téměř o minutu kvalitnější. Na loňském Evropském poháru v Londýně zaběhla 33:41.17, díky čemuž je sedmou nejrychlejší ženou české historie na dráhové desítce. Cílem závodnice Spartaku Praha 4 nebude jen zisk třetího mistrovského titulu v řadě, ale také nominace na Evropský pohár v Londýně. K tomu bude muset zaběhnout čas 34:28.85, což je hodnota entry standardu na tento podnik. „Na mistrovství republiky se moc těším. Jen mě trošku mrzí, že nás v kategorii žen běží jen pět. Za největší soupeřku považuji Anetu Chlebíkovou, se kterou určitě svedeme zajímavý souboj. Ráda bych zaběhla nějaký dobrý čas, abych se kvalifikovala na Evropský pohár v Londýně. Před několika dny jsem se vrátila ze soustředění z Melagu a cítím se nabitě, tak věřím, že mi to poběží,“ uvedla.

Závod mužů bude o poznání otevřenější záležitostí. Okruh favoritů na cenné kovy je poměrně široký. Své bohaté zkušenosti bude chtít prodat Jan Kreisinger, jenž je také jediným závodníkem z celého startovní pole, který se může chlubit osobním rekordem pod třicet minut. Na MČR v roce 2011 zaběhl 29:34.89. Na stupních vítězů stál naposledy v sezóně 2015, kdy si na krk pověsil stříbro. Z loňských medailistů bude na startu pouze bronzový Kamil Krunka z Nového Města nad Metují. Na své stříbro z roku 2016 bude chtít navázat brněnský Jan Kohut, který byl před dvěma týdny pátý na MČR v půlmaratonu. S dospělou konkurencí se v rámci tohoto šampionátu poprvé popere loňský juniorský mistr a finalista MSJ v Tampere na trati 3000 metrů překážek David Foller.

Z historie šampionátu

Vůbec nejúspěšnější sběratelkou titulů z dráhové desítky je Petra Kamínková, která jich má ve svém držení hned deset. Alena Peterková vystoupala na nejvyšší stupínek celkem čtyřikrát. V tomto ohledu ji může letos vyrovnat právě Moira Stewatrová, která má zatím tituly tři.

Mezi muži jsou na čele této statistiky běžecké legendy Pavel Faschingbauer a Jan Pešava. Oba triumfovali pětkrát. Po čtyřech zlatých cenných kovech mají Josef Jánský a Milan Kocourek. Z aktivních běžců je na tom zatím nejlépe loňský šampion Lukáš Olejníček, který ovšem letos na MČR nestartuje.

Autory nejrychlejších časů v rámci MČR běhu na 10 000 metrů jsou Jan Pešava, který zvítězil v roce 1995 ve vynikajícím výkonu 28:41.55 a Alena Peterková. Ta triumfovala v sezóně 2000 časem 32:27.68. Na desáté místo v této statistice je třeba běžet 29:27.7 v kategorii mužů a 34:45.01 mezi ženami.

Program mistrovství České republiky na dráhové desítce odstartuje na stadionu TJ Lokomotiva Břeclav v sobotu 27. dubna v 16:45 slavnostním zahájením a vyvrcholí v 19:00 vyhlašovacím ceremoniálem.

Petr Jelínek, Oddělení komunikace ČAS,

Napsat komentář