Velikonoční baseballový sumář – prohra Draků, grandslam Minaříka, hity Kučery

Velikonoční víkend přinesl první porážku Draků Brno v letošním ročníku Extraligy a výborný výkon Jasona Jarvise na kopci, druhé vítězství pro Techniku, grandslam Marka Minaříka, skvělý výkon hrajícího kauče Olympie Iva Kučery na pálce i další homerun Terrella Joyce.

Draci a Arrows svým soupeřům v tabulce lehce odskočili, další týmy dělí v pořadí vždy pouze 1 výhra. V boji o postupové příčky určitě přituhuje.

Třebíč Nuclears – Technika Brno 4:8, 16:2, 3:10
Druhou výhru
v letošním ročníku Extraligy získala Technika v pátek na hřišti Nuclears. Ti v utkání vedli do 5.směny 3:2, ale pak mladé nadhazovače Mazuru a Vávru nepodrželo pole a hosté se dostali do vedení, které již udrželi až do konce. Na hity skončilo utkání 10:10. Robin Vávra: „Errory v poli nás ve výsledku stály vítězství, ale do dalších zápasů věřím, že naše nadhazovače pole podrží.“
Sobotní zápas na Kraví hoře měl daleko jasnější průběh a přinesl Nuclears i díky třem homerunům – 2x Bridis, 1x Gillespie rozdílovou výhru. Za hosty nastoupili Flores a Hlouch a dovolili Technice 7 hitů, ze kterých ale vytěžila pouhé 2 body. Naopak Kočí a Střítecký nebyli tak těžkou překážkou pro třebíčský útok – Gillespie 4 hity ze 4 startů, 4stažené body, Flores 4 hity ze 6 startů, Bridis 7 stažených bodů.
Nedělní střetnutí se odehrálo na Kraví Hoře, ale domácímu týmu úspěch nepřineslo. Nuclears získali klid a jistotu třemi body hned v první útoku a pak plynule pokračovali v získávání bodů. Homerunem a dalšími třemi hity se blýskl Brent Gillespie. Na nadhozu se prostřídali Erb a Flores a dohromady zahráli 17 strike outů. Marek Krejčiřík měl 3 dobré odpaly ze 4 startů. Pálkaři Techniky naopak dali dohromady pouze 3 hity.

Olympia Blansko – Kotlářka Praha 5:6, 2:4, 11:10
Olympia opět ukázala, že letos bude bojovat o každou výhru. V prvním zápase s Kotlářkou jí to na domácím hřišti těsně nevyšlo, podlehla až v tiebreaku. Hosté šli po sérii hitů do vedení ve 2.směně, a mírný náskok si udržovali až do 8. hry. Do ní vystřídal startujícího nadhazovače Jana Nováka (7 IP, 11SO) Lukáš Ercoli, ale start do utkání se mu vůbec nepovedl (2xBB) a Olympie tak dvěma body snížili na 4:5. Rozhodnout o své 4. výhře mohla v dohrávce poslední směny, ale podařilo se jí stáhnout pouze vyrovnávací bod. V tie-breaku získali hosté nakonec těsné vítězství.
Napínavé utkání zhodnotil Ivo Kučera: „Kotlářka se dostala od začátku zápasu do tlaku, dostala se do vedení 4:1 a 5:2. My jsme se dokázali do zápasu vrátit, po chybě soupeře jsme snížili na 4:5 a měli jsme šance vyrovnat, ale nedokázali jsme je využít. To se pak podařilo v 9. směně, ale rozhodnout o výhře se nám nepovedlo. Kotlářka pak získala bod na metu zdarma a my jsme už nedokázali vyrovnat.“
Na sobotu se série přesunula do Prahy. První duel byl soubojem nadhazovačů Brebnera a Jelínka. Body padaly na obou stranách, ale žádný ze soupeřů nedokázal získat větší náskok. Nakonec se to podařilo Kotlářce a dohazující Mulhearn již Blansku korekci výsledku nepovolil. Po třech hitech odpálili Hrubý a Brebner.
Třetí utkání bylo bohaté na body a plné zvratů. Kotlářce na výhru nestačily ani tři homeruny – Mužík, Sládek, Šůcha. Rovněž jí nevyšlo nasazení startujícího Nicholase Hutchingse, který obdržel v prvních dvou směnách i díky metám zdarma 4 body. Po 4 hrách byl stav zápasu 8:5 pro hosty. V 6.inningu se domácím podařilo proti Nebenführovi a posléze Němcovi prosadit, získat 5 bodů v jedné směně a otočit vývoj utkání ve svůj prospěch. Hosté se ale nedali, v 8. směně zatlačili na Jiřího Vavrušu a získali 3 body, které se ukázaly jako rozhodující pro jejich výhru v tomto utkání. Kotlářka již nedokázala reagovat, zápas skvěle doházel Štěpán Havlíček a na pálce předvedl své umění Ivo Kučera – 3 ze 4. Štěpán Havlíček: ohodnotil sobotní double „Byly to super zápasy. Nadhazovači házeli striky, nedělali se chyby v poli. V obou zápasech jsme tlačili na pálce až do konce, dostávali jsme se na mety, dostávali nadhazovače pod tlak a skórovali. Ivo Kučera, nestárnou hvězda Blanska, stáhl vítězný bod, je to paráda!“

Draci Brno – Eagles Praha 0:1, 6:1, 6:15
Draci přišli o svou letošní neporazitelnost hned v prvním domácím duelu s pražskými Eagles. Startující nadhazovači Radim Chroust a Jarvis Jason drželi čisté konto až do 7.směny. Do následující hry Chrousta vystřídal Petr Minařík, hostům se podařilo naplnit bez auty mety, ale domácí zahráli double play od domácí. Eagles však nakonec bod po nepovedeném nadhozu Minaříka získali a Draci již, i přes 10 hitů v zápase, nedokázali na Jarvise, který odházel celý zápas, odpovědět. Draci měli v utkání více hitů, ale na výhru to nestačilo. „Na to se baseball neptá, v tomto je krutý. Je to o tom, jak jeden či druhý tým využije své skórovací pozice. Krč vytěžila z minima maximum, skórovala na passed-ball. Nám se nepodařilo naše situace vytěžit. Krásný baseball, Jarvis skvělý výkon, Radim Chroust výborný výkon. Nadhazovači dnes dominovali, byla to radost hrát takový zápas.“ Okomentoval první porážku v sezóně Arnošt Nesňal. Reakci Jasona Jarvice najdete zde
V sobotním zápase šli Draci od 2.směny do vedení a svůj náskok pravidelně navyšovali. Eagles se prosadili až v 7. hře, ale na víc, než úpravu výsledku to nestačilo. Tři hity ze tří startů trefil Jakub Hajtmar. Na kopci startovali Ondřej Furko a Tomáš Duffek.
V nedělním duelu v Praze na Krči nasadili domácí na nadhoz i do pole mladou krev, pro některé hráče to bylo první extraligové utkání. Zápas byl bohatý na hity (12 -22) a také na body. Hosté šli do vedení, ale Eagles se v půlce utkání dokázali bodově také prosadit. Utkání tedy nakonec sice skončilo výraznou výhrou brněnského celku, ale došlo až do 9. směny. Na pálce měli svůj den Adam Hajtmar (5 z 5) a Martin Schneider (5 ze 6), na druhé straně pak Dominic Piazza (3 ze 4). Adam Hajtmar: „John Hussey to držel nádherným způsobem. My jsme od začátku dávali každý inning hity. Dnes jsem vše viděl na pálce vše skvěle a musím zmínit i výkon Martina Schneidera, který měl také pět hitů.“ Zajímavostí je, že mladí nadhazovači (Hegr, Kvapil a Kohout) nedokázali hodit ani jeden strike-out. Za Eagles zápasy ohodnotil Vojtěch Bužga: „Druhé utkání probíhal relativně v pohodě, Duffy (Tomáš Duffek) hezky zaházel, ale bohužel se nám nesešly hity. Jak jsme potřebovali. Ve třetím zápase byli Draci lepší, jak na nadhozu, tak na pálce. Hlavně, že máme jedno vítězství a uvidíme dál.“

Arrows Ostrava – Hroši Brno 5:2, 13:5, 14:0
O výhře Arrows v prvním utkání s Hrochy rozhodla hned první směna, ve které nejdříve trefil homerun Alex Rubanowitz a další hity přidali Malík, Joyce a Vykoukal a domácí šli rázem do vedení 4:0. Pak už jim toho nadhazovač Hrochů Steven Chambers moc nedovolil. Hroši snížili po vystřídání startujícího Marko Vykoukala (7IP, řSO) na 2:4, ale další střídání na kopci v týmu ostravských a dobrý výkon closera Ondřeje Satorii jejich útočné snahy zastavilo. „Zápas byl velmi vyrovnaný, hodně nám pomohla první směna, kde jsme na startéra Hrochů Chamberse dobře vlétli. Poté už jsme moc bodů nedali, ale vyhráli jsme, což je dobře.“ Steven Chambers odházel celé utkání, rozdal 13SO, ale tentokrát to na výhru pro jeho tým nestačilo.
Druhé utkání série se hrálo v sobotu rovněž v Ostravě a přineslo domácím klidnou výhru. Terrel Joyce přidal další homerun ( za 3 body) do své sbírky, Jakub Malík pak rovnou dva. Startujcí Roemer dovoiil Hrochům sice 6 hitů, ale rozdal také 10SO. Utkání doházel Martin Kubovčík. Hroši začali s Krautem, kterého po 4 směnách vystřídal Claus.
I ve třetím vzájemném duelu víkendu prokázali Arrows svou útočnou sílu, a nakonec skončili na celkovém počtu 18 dobrých odpalů. Přidali třetí výhru víkendu a drží stále 2.místo v tabulce. Hroši se proti Bokajovi, Satoriovi a Burkholderovi nedokázali více prosadit, a tak na jejich straně získaných bodů zůstala nula. Burkholder přidal navíc homerun, Jakub Malík pak 3 hity ze 3 startů. Dobrý odpal nakonec trefili všichni hráči, kteří se na pálce představili. Aleš Navrátil: „Podařil ose nám Hrochy překvapit hned v úvodu a získávat body. Pak se nám nepodařilo podávat body, které mohly urychlit utkání, ale nakonec jsme to v závěru zvládli a ukončili zápas po 7. směně.“

Tempo Praha – Skokani Olomouc 0:1, 12:2, 18:2
První utkání sobotního double bylo až do poslední směny vyrovnané. Startující nadhazovači Marek Minařík a Justin Woods měli zápas pod kontrolou. Woods povolil Tempou pouze 3 hity a rozdal 13 SO. Skokani získali vítězný bod v poslední hře právě Woodsem po odpalu Adamuse. Utkání dohazovali Michael Gonzalez a David Nevěřil. Zápas nebyl bohatý na odpaly, dva hity dali Gonzalez a Adamus.
Druhý zápas začali Skokani ziskem bodu, ale odpověď Tempa přišla vzápětí a byla velmi rázná. 9 bodů během dvou směn sundalo z kopce startujícího Masona Felta. Na druhé straně odházel vítězný complete game Jhai Anderson. Na pálce s blýskl se hlavně výborně pálící nadhazovač Marek Minařík grandslamem, David Nevěřil přidal 3 hity.
Poslední utkání této série se odehrálo v neděli v Olomouci, a nakonec skončilo další rozdílovou výhrou pro pražský tým. Ten začal celý zápas dobře a kromě 4.inningu bodoval v každém svém útoku. Svou dobrou pálkařskou formu po sobotním grandslamu ukázal opět Marek Minařík (4 z 5), přidali se i Rabinowitz a Bužga (oba 3 ze 4). Útočné choutky Tempa nezastavil žádný z pěti nadhazovačů (Mik, Sitár, Kohout, Schwarz a Zdražil), kteří se v utkání představili. 

Další kolo je roztažené do celého týdne, Eagles předehrávají své zápasy s Kotářkkou již v úterý a ve středu večer. Draci organizují v rámci pátečního duelu se Skokany Den uznání armády, Kotlářka pak sobotní Prague Derby Day. Celý rozpis najdete zde.

Vyjádření hráčů a trenérů pak na našem facebookovém profilu https://www.facebook.com/baseballczech/

Evženie Votinská, Sekretariát ČBA

Napsat komentář