Krajně vyhrocené derby bez vítěze!

S obrovským zájmem očekávané derby pražských „S“ v nedělním večeru ve vyprodaném Edenu skončilo smírně 1:1. Na Součkův vedoucí gól hlavou z rohového kopu ve 20. minutě odpověděl v  53. minutě dalekonosnou a přesnou střelou z voleje Plavšič vyrovnal.

14.4.2019 SK Slavia Praha versus AC Sparta Praha fotbalove 291. derby Photo by CPA

Slavia, v  krajně vyhroceném zápase  s velkým počtem faulů, ošetřováním zraněných, několika přerušeními  a  přezkoumáním videem při nařízené a pak odvolané penaltě proti Spartě ve 13. minutě a ještě Zahustelův souboj se Součkem v pokutovém území, roli favorita nezvládla. To proto, že v gólových  šancích a přihrávkách, byla velmi nepřesná. Zejména  Škoda hned po přestávce promarnil tu největší, když po nesmyslné Frýdkově „malé domů“ nedokázal  obejít  sparťanského brankáře Nita. Nakonec nejnebezpečnější, často střílejících slávistů, byla tvrdá střela Krále do břevna  v prodlouženém čase.

Pro Spartu byla remíza  lichotivá, poněvadž  příliš často byla v defenzívě a v  prvním poločase  měla jedinou šanci, ale ani na dvakrát nedokázal Sáček v pádu překonat z několika kroků brankáře Koláře. Spartě se vyplatilo, že do základní sestavy se vrátili Frýdek a Plavšič. Nikoliv zařazení Tetteha, který se proti důrazným obráncům domácích neprosadil a po hodině hry ho trenér Ščasný vystřídal Drchalem.

Slavia, s pěti změnami v základní sestavě ve srovnání s duelem proti Chelsea, sice udávala tón, ale musela se spokojit nakonec s jedním bodem.  Byla sice bezchybná v obraně, avšak názory se rozcházejí, zda mohl nebo nemohl brankář Kolář chytit střelu ránu Plavščiče. Slavisté jako vedoucí mužstvo nejvyšší ligové soutěže, usilující o titul, bude muset ve dvou zbývajících kolech základní části,  zejména v obtížné pětikolové nadstavbě, zapracovat na koncovce, neboť soupeři budou nesrovnatelně silnější, než byla před týdnem Dukla.

Zápas, který se z důvodu ošetřování hráčů, prodloužil na 105 minut, nesnadno zvládal rozhodčí Hrubeš. Chyby dělal na obě strany, ovšem hráči mu jeho roli často stěžovali.

„Dobře jsme do zápasu vstoupili. Kluci dali vše do první půle, kdy v kombinaci s náročným programem ve čtvrtek jsme chtěli do utkání dobře vstoupit. To se nám povedlo. Tím, jak jsme situace neproměnili, místo toho, abychom v poločase vedli 3:0 nebo 4:0, tak to bylo jen 1:0. Sice zaslouženě, ale ve fotbale se může vždy něco stát, jako při střele Plavšiče. To je fotbal. První půle nás stála hodně sil. Ve druhém poločase v pasáži, kdy se hra trochu vyrovnala, jsme dostali gól po odraženém míči. Vytvořili jsme si na konci zápasu tlak a spoustu šancí a možností. Je pro mě neuvěřitelné, že jsme dali jen jeden gól po standardní situaci. Byli jsme čtyřikrát nebo pětkrát sami před brankářem, ale šance neproměnili. Hráči si zaslouží obrovskou pochvalu za svůj výkon. Výkon týmu byl perfektní, byli jsme všude včas. Měli jsme kvalitu ve všech částech hřiště. V posledních patnácti nebo dvaceti metrech jsme situace, ale špatně vyřešili. Od lajny to člověk vidí jinak, než to vidí lidi z tribuny. Byl to skvělý zápas, velký boj a válka na obou stranách. Podali jsme výborný výkon, šancí byla spousta, jenže máme jen bod. Bylo to derby, nevyhráli jsme ho doma, to nás velice mrzí. Když budeme v takových výkonech pokračovat a budeme hrát takhle, tak nám to body přinese. Těžko někomu vyčítat gól. Letí odražený míč mezi čtyři hráče, tři naše a sparťanského Plavšiče, který se odrazí přímo k němu a pak to krásně trefí pod břevno. Ve fotbale rozhodují centimetry. Podobná situace byla střela Alexe Krále do břevna. Emocně dobře zvládnutý výkon, bohužel rozhodování v koncovce nás stálo, že jsme dali jeden gól ze standardní situace, dva body a výhru,“ zhodnotil zápas Jindřich Trpišovský trenér Slavie.

Josef Hušbauer:

„Remízu nakonec beru. Nic jiného nám nezbývá. Celkově byl zápas spíš boj než velká hra, ale do 60. minuty vyrovnaní. Věděli jsme, že Slavia je nesmírně agresivní. Připravovali jsme se na to, že nesmíme dát Slavii prostor k zahrávání standardních situací. Věděli jsme, že mají výškovou převahu. Na druhou stranu jsme v prvním poločase, zbytečnými ztrátami míče, Slavii standardky umožnili. Z prvního rohu jsme inkasovali gól po individuální chybě. Stejně jako v prvním domácím ligovém zápase, kdy jsme vedli 2:1. My jsme měli další šanci Sáčkem. Ohromné šance, ale nebyly, byl to velký boj. Po 60. minutě jsme vypadli ze hry a začali jsme ztrácet balony. Slavia se dostávala lehce za naši obranu. Nakonec jsem s ohledem na závěr zápasu spokojený, že jsme uhráli bod,“ řekl Zdeněk Ščasný trenér Sparty.

Costa, Adam Hložek, Srdan Plavšič:

SK Slavia Praha – AC Sparta Praha 1:1 (1:0)

Branky: 20. Souček – 53.Plavšič.  Rozhodčí: Hrubeš –  Moláček, Caletka. ŽK:  Hušbauer, Masopust, Frydrych –  Kanga, Štetina, Nita. Diváci: 19 370.

Slavia: Kolář – Frydrych (79. van Buren), Ngadeu, Deli, Bořil – Souček, Král – Masopust, Hušbauer, Zmrhal (73.Stoch) – Škoda. Trenér Trpišovský.

Sparta: Nita – Zahustel, Štetina, Costa, Hanousek – Hložek, Kanga, Sáček (77. Čivič), Frýdek, Plavšič (90. Karlsson) – Tetteh (61. Drchal). Trenér Ščasný.