Češi se Brazílie nezalekli, přestože prohráli!

Český reprezentační tým po neúspěšném kvalifikačním zápase v Londýně s Anglií 5:0 přivítal v pražském Edenu v rámci přípravy, uznávaný a velice úspěšný tým Brazílie, jenž vybojoval již pětkrát na světovém šampionátu titul mistra světa.

Czech Republic, Prague, friendly match Czech Republic : Brazil 1.3

Čeští fotbalisté nakonec podlehli, přestože po prvním poločase vedli gólem Davida Pavelky. Ve druhém poločase Brazilci vývoj zápasu otočili a nakonec vyhráli 1:3 dvěma góly Gabriela Jesuse a výhru potvrdil Firmino.

Trenér českého týmu udělal oproti pátečnímu debaklu kvalifikačního zápasu v základní sestavě čtyři změny, do zápasu nominoval hráče, kteří byli v Anglii na lavičce náhradníků, do obrany Vladimíra Coufala, na post zástupce kapitána a stopera Marka Suchého, do záložní řady Jaromíra Zmrhala a od začátku zápasu nastoupil Lukáš Masopust.

Naopak brazilský trenér Tite poslal do hry nejsilnější tým včetně ofenzivních hvězd Firmina s Coutinhem. Kvůli zranění ale chyběla největší fotbalová hvězda Neymar.

Vzájemná zápasová bilance je úspěšná pro „Kanáry“, kteří vyhráli jedenáctkrát, z devatenácti zápasů. Ale český tým si připsal v šestém utkání pod vedením trenéra Jaroslava Šilhavého třetí porážku.

Češi začali utkání velice aktivně a hned v úvodu několikrát zahrozili, ale bez finálního zakončení. Hosté se zatím moc neprosadili, spíš se zaměřili na zajištěnou defenzivu a rychlé protiútoky.

Ve 22. minutě kopali domácí po faulu na pronikajícího Lukáše Masopusta a přímý kop Partika Schika z levé strany před velkým vápnem a jeho tvrdá střela nadělala gólmanu Beckerovi velké problémy.

V 28. minutě se snažil skórovat z dvaceti metrů z přímého kopu Sandro, jenže jeho snahu vyrazil brankář Pavlenka na rohový kop. Následně na druhé straně se snažil český celek po úspěšné kombinaci skórovat, ale vyloženou šanci zlikvidoval Becker.

V 37. minutě, po obléhání hostující branky, se Češi konečně dočkali vedení a společné radosti s fanoušky, když se trefil po tečovaném míči, nechytatelnou střelou z velkého vápna do sítě David Pavelka 1:0.

Po inkasovaném gólu se Brazilci začali nepatrně prosazovat a do přestávky aspoň vyrovnat, ale jejich pokusy domácí hráči bez problémů likvidovali.

V závěru prvního poločasu se nic podstatného nestalo a do kabiny šli víc spokojeni čeští reprezentanti, kteří prokázali, že lze hrát dobře i proti mistrům světa.

Hned v úvodu druhého dějství hosté vyrovnali, po chybě české obrany, kdy se protáhl do trestného území Firmino a z malého vápna nedal gólmanu Pavlenkovi žádnou šanci 1:1.

V dalších minutách dochází oboustranně k několika střídání, aby posílili herní aktivitu, kterou úspěšně nakonec zúročili Brazilci.

Následně se blýskl hezkým zákrokem domácí gólman Pavlenka, když vytáhl na rohový kop střelu Richarlisona z velkého vápna.

Hra se v následujících minutách hodně změnila, hosté byli aktivnější a důraznější, zejména v osobních soubojích, současně si vypracovali velice nebezpečné brankové šance, které Češi dost těžko odvraceli.

V 83. minutě se po úniku tři na dva ujali Brazilci vedení, když Neres přihrál míč střídajícímu Jesusovi, který se trefil do prázdné branky 1:2.

V 90. minutě navýšil gólové skóre podruhé útočník Manchesteru City po přesné kombinaci a nadvakrát překonal brankáře Pavlenku 1:3.

Po pětiminutovém nastavení se sice národní tým snažil o zkorigování výsledku, který si hosté již pohlídali. Přesto české hráče vyprovázel do kabiny bouřlivý potlesk českých fanoušků.

Druhý kvalifikační zápas o účast na EURO 2020 odehraje český národní celek 7. června doma s Bulharskem.

„Myslím si, že diváci mohli vidět od nás velké úsilí, hlavně v prvním poločase a kvalitu. Dokázali jsme Brazilce dostat do úzkých, hráli jsme dobře a vysoko jsme je napadali. Měli s tím problémy. Podařilo se nám vstřelit gól a měli jsme další brankové šance. První poločas byl z naší strany velice aktivní. Ve druhém poločase jsme dostali nešťastný gól, který jsme soupeři nabídli. To byla velká chyba,“ řekl po utkání na tiskové konferenci trenér Jaroslav Šilhavý.

25.3.2018 trenink a TK před utkanim Ceska Republika Brazilie

„Zdravotní problémy tří čtyř hráčů nás donutily k vystřídání. Po změnách v kádru, to už nebylo od nás tak kompaktní, Brazilci pak předvedli herní důsledné umění. Pak jsme jim to otevřeli a naše sestava byla dost rozházená, dostali se do vedení a dali nám třetí gól. Ale přesto musím hráče pochválit, přestože jsme prohráli. Chtěli jsme si totiž udobřit diváky, kteří nám tleskali po zápase, věřím, že se nám to povedlo,“ dodal.

Marek Suchý, Lukáš Masopust po utkání:

Výsledek přípravného fotbalové utkání:

Česká republika – Brazílie 1:3 (1:0)

Branky: 37. Pavelka – 83. a 90. Gabriel Jesus, 49. Firmino. Rozhodčí: Hategan – Sovre, Gheorghe (všichni Rum.). ŽK: Casemiro, Richarlison (Brazílie). Diváci: 19.116.

ČR: Pavlenka – Coufal, Suchý, Čelůstka (58. Kúdela), Novák (46. Gebre Selassie) – Souček, Pavelka (69. Král) – Masopust, Darida (56. Frýdek), Zmrhal (84. Jankto) – Schick (52. Vydra). Trenér: Šilhavý.

Brazílie: Alisson – Danilo, Marquinhos, Thiago Silva, Alex Sandro – Allan, Casemiro (71. Arthur), Paquetá (46. Everton) – Richarlison (63. Neres), Firmino (87. Fabinho), Coutinho (71. Gabriel Jesus). Trenér: Tite.