Na škváře i na písku. Malý fotbal dřív patřil do centra Příbrami

Příbram – Názvy klubů jako Union Brdy, Motor Březové Hory nebo Herodes. Takové patří k počátkům Fotbalové asociace malé kopané Příbram, jak se dnes tamní svaz jmenuje. Pohledem do jeho historie a současnosti pokračuje seriál představování oblastních svazů před startem Superligy malého fotbalu.

Na Příbramsku se organizovaně hraje již od roku 1971, ovšem ještě předtím se zde odehrávaly neorganizované zápasy mezi tamními nadšenci stejně jako v jiných oblastních svazech. Mezi původní mužstva patří právě výše zmiňované kluby, Union Brdy hrál první zápas na podzim 1972, první turnaj následující jaro v okresním kole malé kopané.

Union také posbíral nejvíc titulů, má jich 22, druhý je Samson se 14, následují Motor Březové Hory s 11 a Senior s 10. „V počtu titulů dlouho vedl Senior, za který dřív hráli starší fotbalisti, kteří spolu trénovali a nikdo je v lize neporážel. Měli partu, v tom spočíval úspěch tohoto fenoménu malé kopané v Příbrami. Překonal je až Union, zpočátku spolu soupeřily, pak je devíti tituly skoro za sebou v tabulce přeskočil a stal se historicky nejúspěšnější,“ popisuje předseda FAMK Příbram Milan Vančát.

Fotbalová asociace malé kopané Příbram patří mezi členy Asociace malého fotbalu České republiky. Ještě v roce 2015 evidovala 2567 hráčů, přičemž aktivních bylo méně než polovina. V současné době se počet registrovaných hráčů pohybuje okolo pěti stovek. „Před třemi, čtyřmi lety jsme prožili období největšího úbytku týmů, teď se to stabilizovalo a pokoušíme se o nárůst, ale už třetí sezonu jsme se zastavili na dvou ligách po osmi týmech,“ přibližuje Vančát.

Přitom při jeho hráčských začátcích před patnácti lety vypadaly soutěže jinak. „Hraju od patnácti, začínal jsem s taťkou, to ještě byly čtyři ligy, pak přibila i pátá. Hrálo se po všech hřištích v Příbrami, na písku, dokonce i na škváře v centru města. Chodili si spolu zahrát kámoši, kterým bylo jedno, co hrají za soutěž. Teď jsou utkání na umělce Spartaku, kam se musí dojet autem, což už neláká všechny, kteří raději šli pěšky, aby si dali pivo. Uvažujeme nad návrhem vrátit malý fotbal na hřiště do středu města, ale máme málo vhodných hracích ploch. Nechceme dávat zápasy na tartan nebo gumu, takže připadají v úvahu jen dvě hřiště,“ líčí předseda.

Šestnáct týmů v oblastním svazu se dělí po osmi do dvou lig. Dřív se hrály soutěžní zápasy jednou za dva týdny o víkendu dopoledne. Kvůli křížení s velkým fotbalem došlo v roce 2017 ke změně herního systému. V pondělí teď své zápasy hrají hráči první ligy a ve středu druhé ligy.

Pro nízký počet účastníků se v obou soutěžích hraje tříkolovým způsobem každý s každým. „Máme málo mladých lidí, takže týmy stojí na starší generaci, která hrála už před patnácti lety. V Příbrami vždy nastupovali lidi, které malý fotbal bavil, nešlo o extra fotbalisty. Teď už se však vytratila chuť si zahrát s kamarády. Dnes mladí buď sedí u počítače, nebo dělají jiné sporty jako hokej, florbal či volejbal,“ podotýká Vančát.

Délka utkání v Příbrami trvá čtyřicet minut, hrají se tedy dva dvacetiminutové poločasy. Zápasy hostí umělý trávníku třetí generace v areálu Spartaku Příbram.

Příbramský oblastní svaz se účastní Superligy malého fotbalu České republiky již od jejího vzniku v roce 2015. Momentálně před jarním startem výběru patří poslední devátá pozice.

Fotbalová asociace malé kopané Příbram

Vznik svazu: 1971

Počet týmů v první sezoně: 8

Aktuální počet registrovaných členů: 500

Aktuální počet soutěží: dvě mužské

Největší počet mistrovských titulů: 22 – Union Brdy.

Jaroslav Kára tiskový mluvčí,

Foto: Petr Hrnčíř,

Napsat komentář