Na Blanensku malý fotbal táhne, diváci chodí i na nejnižší soutěže

Blansko – Přestože Blanensko nemůže velikostí konkurovat největším českým svazům, malý fotbal má v regionu hluboké kořeny. Cestou na jižní Moravu pokračuje seriál představování oblastních svazů, které hrají Superligu malého fotbalu.

Už v roce 1986 vznikla organizace Malá kopaná Blansko, u jejíhož zrodu a vzniku organizované soutěže stál Jiří Machala z Jabloňan. Prvního ročníku se zúčastnilo šest týmů. „Založila ji parta čtyř nadšenců z Jabloňan a Obory, týmy hrály mezi sebou turnaje,“ poznamenal Zdeněk Dolníček, nynější předseda Svazu malého fotbalu Blanensko. Kvůli finančním problémům sice brzy skončila, ale od roku 1988 se znovu utvářela nejprve s osmi celky. Už o rok později vzrostl počet týmů na dvojnásobek, takže následovala druhá liga.

Zájem narůstal a v roce 1990 se na Blanensku nacházelo již 22 registrovaných celků rozdělených do tří lig. Za pět let už přibyla i čtvrtá. Postupně se počet soutěží navyšoval, v roce 1999 vznikla pátá liga, v roce 2001 šestá a v roce 2006 sedmá liga. Členská základna čítala téhož roku 77 týmů.

Ve stejném roce vstoupil MK Blansko do Asociace malého fotbalu České republiky a poprvé se vítěz nejvyšší soutěže kvalifikoval na 11. Mistrovství České republiky v Jihlavě. Stejné město hostilo i historicky první ročník Poháru vítězů pohárů.

V roce 2011 došlo k založení Občanského sdružení Malá kopaná Blanensko, které nahradilo organizaci MK Blansko. První významná akce pod novou hlavičkou bylo 17. Mistrovství České republiky v roce 2012, které se uskutečnilo v Černé Hoře. Domácí tým FC Kvasar Černá Hora skončil třetí. O dva roky později se svaz dočkal premiérového triumfu na republikovém šampionátu, když v Milovicích zvítězil Sadros Boskovice. Od roku 2015 se řídící orgán přejmenoval na Svaz malého fotbalu Blanensko.

V roce 2018 se v Boskovicích na umělém trávníku v areálu Červená zahrada uskutečnil historicky první turnaj základních škol, ve kterém po penaltovém rozstřelu uspěla základní škola Kunštát. V plánech svazu dlouhodobě figuruje ženská liga, ale zatím není a jediný celek Seňoritky Černá Hora nastupuje v brněnské soutěži.

Stejně jako ostatní však také blanenský svaz zaznamenal úbytek členů. Zatímco v roce 2017 se v regionu hrálo devět lig, o rok později už pouze šest. Do té doby samostatná veteránská liga se sloučila se základní soutěží. Přesto čítá členská základna přes 1500 hráčů, rozdělených do 80 týmů. „Poměr mužstev se za poslední dva, tři roky ustálil. Už není takový boom v přihlašování, hráčů je méně. Nemají zájem, ale to se děje v každém sportu, raději budou sedět u počítačů či doma, než aby šli hrát,“ zalitoval Dolníček.

Týmy vznikají v různých obcích, kde hrají domácí zápasy na rozličných površích. V minulosti byly nejběžnější prosívka, škvára či písek, méně často se objevovala přírodní tráva, a to navíc různé kvality. S vývojem nových technologií se objevují umělé trávníky první generace, na které navázaly trávníky s delším vlasem. Každý tým na venkovní utkání zajíždí na jiná hřiště do různých obcí okresu, čímž se Blanensko výrazně odlišuje od dalších oblastních svazů, ve kterých se většinou hrají domácí a venkovní zápasy na velkých fotbalových hřištích s umělým trávníkem. Tyto hřiště si svaz pronajímá, kdežto na okrese Blansko jsou majiteli přímo obce nebo kluby.

Malý fotbal je v regionu hodně populární, o čemž svědčí i návštěvnost duelů Superligy malého fotbalu, kterou Blanensko hraje od jejího vzniku v roce 2015. Do areálu Červená zahrada v Boskovicích chodí běžně přes tři stovky diváků. „Blanenská první liga je samozřejmě sledovaná nejvíc, ale i na nově přihlášená mužstva přijdou lidi, byť třeba ze zvědavosti,“ pronesl Dolníček.

V Superlize malého fotbalu Pivovar Černá Hora Blanensko po dvou čtvrtých a jednom pátém místě útočí na historickou medaili. Po podzimu ztrácí z druhé příčky pouze bod na vedoucí Brno. Stabilně vychovává hvězdy pro českou reprezentaci, třeba mistry Evropy i světa mezi dospělými Ondřeje Paděru s Janem Koudelkou. Z Blanenska se rekrutují také mistři Evropy i světa do 21 let Adam Širůček, Pavel Blaha nebo světoví šampioni Dominik a Michal Šmerdovi. „Rodí se zde dobří fotbalisté, určitě je to dáno už od základu výchovou mládeže. Trenéři s mladými pracují na úrovni, jsou vyškolení a hráči se postupně rozvíjí,“ všiml si blanenský předseda.

Svaz malého fotbalu Blanensko

Vznik svazu: 1986

Počet týmů v první sezoně: 6

Aktuální počet registrovaných členů: 1500

Aktuální počet soutěží: šest mužských.

Jaroslav Kára tiskový mluvčí,

Foto: Petr Nečas,

Napsat komentář