Zlín po šesti zápasech zvítězil, zařídil Poznar

Fotbalisté Zlína vyhráli páteční úvodní utkání 23. kola FORTUNA LIGY v Ostravě proti Baníku 2:1 a zároveň přerušili šest zápasových porážek. Vítězný gól zařídil v 63. minutě Tomáš Poznar, bývalý hráč ostravského ligového klubu. Domácí hráli od 73. minuty bez vyloučeného Roberta Hrubého, který nebezpečně fauloval a tak si domácí připsali po prohře v minulém kole na Spartě další bodovou ztrátu. Naopak Zlín se posunul v ligové tabulce na šesté místo.

Zlín šel do zápasu po sérii neúspěchů s jediným cílem plně bodovat, což se mu povedlo, přestože nastoupil bez Gajiče a nejlepšího střelce Vyhnala. Hosté se ujali vedení po rychlé kombinační akci ve 20. minutě zásluhou Poznara, který se uvolnil na levé straně velkého vápna přes obránce, jeho následná přihrávka našla nabíhajícího Jiráčka, jeho střelu z voleje se ještě snažil brankář Laštůvka vyrazit, ale neměl žádnou šanci 0:1.

Baník v úvodních dvaceti minutách hostující celek neohrozil, jeho snaha převážně končila nepřesnou přihrávkou a ztrátou míče, Přesto se mu povedlo ze standardní situace v 25. minutě vyrovnat, kdy Holzerův centr po odrazu se dostal v malém vápně k Barošovi, který přesně umístněnou hlavičkou, která skončila za brankovou čárou 1:1, a připsal si šestý gól v nové sezoně.

Domácí se pak nadechli a rozhýbali a dostali Zlín pod tlak. Rychlý kontr z 30. minuty po přihrávce Hrubého, zakončoval znovu Baroš, ale jeho ránu zastavilo břevno. Ostravu táhli hlavně Baroš s Kuzmanovičem, který to před poločasovou přestávkou zkoušel jedovatou ranou z dálky a Rakovan obtížný projektil s problémy vyrazil.

Po změně stran se hra vyrovnala. Domácí mohl v 62. minutě poslat do vedení Baroš, který se uvolnil přes obránce, ale jeho následná přihrávka na volného střídajícího Filla proletěla zblízka podél prázdně branky. Na druhé straně se z úspěšného protiútoku radovali hosté, zásluhou Poznara, který se trefil z dvaceti metrů přízemní nechytatelnou střelou k tyči do branky 1:2.

Tomáš Poznar po utkání:

V 73 minutě dochází k oslabení domácích, kdy byl po druhé žluté kartě vyloučen Hrubý a domácí dohrávali zápas, v deseti. V závěrečných minutách se Baník snažil aspoň o vyrovnání, jenže hosté se víc zaměřili na zajištěnou defenzivu, kterou domácí nedokázali překonat. V 82. minutě mohli zlínští po úniku Džafiče opět skórovat, ale vyběhnuvší brankář Laštůvka jeho snahu zlikvidoval.

V závěru si Zlín již tři body pohlídal. Dvě minuty před koncem zápasu mohl ještě zvýšit Čanturišvili, ale domácí zachránila nastřelená tyč. V pětiminutovém nastavení ještě vychytal domácí gólman, gólové úniky Hronka a Čanturišviliho.

„Víme, že jsme jeli na Baník v nepříjemné situaci, protože jsme předtím několik zápasů nezvládli. Předvedli jsme velmi kompaktní výkon. Udělali jsme změny v rozestavení. Věděl jsem, že potřebujeme silnou záložní řadu a být hodně aktivní, abychom se nedostali pod neustálý tlak. Baroše a Diopa jsme dokázali uhlídat, když Hlinka to zvládl výborně. Tři měsíce nehrál, přesto odevzdal vynikající výkon. Velice mě těší, že byla výhra podpořená výkonem,“ zhodnotil spokojeně Roman Pivarník trenér Zlína.

„Zlín ukázal, jak se hraje fotbal. Změnili jsme některé hráče v sestavě. Nám vypadl Adam Jánoš, bohužel se nám ho nepodařilo nahradit, chyběla nám jeho aktivní práce. Otevřeli jsme ve druhém poločasu prostor Poznarovi a soupeř nás zlomil. Za stavu 1:1 jsme měli tři brankové situace, kdy jsme to mohli změnit. Věřím, že bychom to dovedli nakonec do vítězného konce. Takový je ale fotbal,“ řekl Bohumil Páník trenér Ostravy.

FC Baník Ostrava – FC Fastav Zlín 1:2 (1:1)

Branky: 25. Baroš – 20. Jiráček, 63. Poznar. Rozhodčí: Julínek -Moláček, Podaný. ŽK: Hrubý, Procházka, Baroš, Fleišman – Čanturišvili, Bačo, Rakovan, Poznar. ČK: 73. Hrubý. Diváci: 9 994.

Ostrava: Laštůvka – Pazdera, Procházka, Stronati, Fleišman – Kuzmanovič (79. Šindelář), Mešaninov (61. Fillo), Hrubý, Holzer (69. Granečný) – Baroš, Diop. Trenér: Páník.

Zlín: Rakovan – Holík, Buchta, Bačo, Bartošák – Hlinka – Čanturišvili (89. Hronek), Jiráček, Podio (90. Hnaníček), Džafič – Poznar (82. Jakubov). Trenér: Pivarník.