NEJLEPŠÍM HANDICAPOVANÝM SPORTOVCEM ZA ROK 2018 SE STAL STŘELEC TOMÁŠ PEŠEK

Praha, 28. února 2019 – Český paralympijský výbor (ČPV) v TOP Hotelu Praha ocenil nejlepší handicapované sportovce České republiky za rok 2018.

Tradiční anketa Nejlepší handicapovaný sportovec roku zná své vítěze za kalendářní rok 2018. V něm se nejvíce dařilo sportovnímu střelci, který přivezl z mistrovství Evropy v Bělehradu zlatou a stříbrnou medaili a neméně úspěšně se prezentoval i na závodech světových a evropských pohárů v Hannoveru nebo Chateraux. Sportovec se rovněž postaral o splnění kvalifikační kvóty pro paralympijské hry v Tokiu 2020 a po zásluze ovládl odborné hlasování ankety. Nejlepším handicapovaným sportovcem roku 2018 se stal člen České asociace tělesně handicapovaných sportovců (ČATHS) Tomáš Pešek!

Minulý rok přinesl v rámci hlasování překvapení v podobě sdíleného druhého místa. To se letos neopakovalo a plavec Arnošt Petráček (ČATHS) tentokrát zůstal na stříbrné příčce osamocený. Jeho sportovní úspěchy v podobě zisku dvou zlatých medailí z mistrovství Evropy v Dublinu nezůstaly bez povšimnutí hlasujících. Pro zlatého paralympijského medailistu z Ria – celkového vítěze NHSR 2016 – jde o třetí po sobě jdoucí umístění v TOP 3 v rámci ankety.

Třetí příčka letos připadla zkušenému stolnímu tenistovi Jiřímu Suchánkovi. Zástupce Českého svazu tělesně postižených sportovců zazářil na mistrovství světa ve slovinském Lašku, kde v náročné konkurenci vybojoval cennou bronzovou medaili a v souvislosti s NHSR vylepšil o jednu příčku své dosavadní nejlepší umístění z roku 2016.

Anketa Nejlepší handicapovaný sportovec roku tradičně oceňuje také trenéry v rámci jednotlivých svazů Českého paralympijského výboru a ani letošní ročník nebyl výjimkou. Za rok 2018 byla vyzdvihnuta práce Jiřího Smékala (Český svaz zrakově postižených sportovců), Milana Jaška (Český svaz tělesně postižených sportovců), Petra Vrátila (Česká federace Spastic Handicap), Karla Málka (Česká asociace tělesně handicapovaných sportovců) a Martina Ešpandra, který byl na cenu nominován shodně od Českého svazu mentálně postižených sportovců a Českého svazu neslyšících sportovců.

V dalších kategoriích došlo na ocenění plavkyně Venduly Duškové (ČSTPS), která byla vyhlášena jako nejlepší juniorka roku. V mužské části triumfoval atlet Ondřej Franěk (ČSNS). Objevem roku se stala lukostřelkyně Tereza Brandtlová (ČFSH) a také již zmíněný celkový vítěz ankety sportovní střelec Tomáš Pešek. Cenu za nejlepší družstvo roku si odnesla dvojice z řad České federace Spastic Handicap Šárka Musilová a David Drahonínský. Tito lukostřelci předvedli skvělý výkon na srpnovém mistrovství Evropy v Plzni, kde v týmové části šampionátu obsadili bronzovou příčku.

Novým členem Síně slávy se stal Pavel Vošahlík – dlouholetý trenér a jeden ze zakladatelů a propagátorů goalballu v České republice.

O hudební doprovod slavnostního galavečera se postaral populární český zpěvák a písničkář Thom Artway. Mezi hosty akce figurovalo i několik výrazných postav tuzemského sportu jako takového – účastnice Letních olympijských her 2016 Barbora Seemanová, držitelka stříbrné olympijské medaile z roku 2004 sportovní střelkyně Lenka Marušková či dlouholetý úspěšný stolní tenista Jindřich Panský. Celkovému vítězi ankety Nejlepší handicapovaný sportovec roku 2018 byly kromě poháru předány také klíče od vozu od společnosti Toyota k ročnímu užívání.

Záznam přenosu slavnostního galavečera bude již tradičně vysílat ČT sport, a to ve středu 6. března ve 20:50.

Čtsa,  Mgr. Martin Steinbach | Project Manager, PREMIER SPORTS CZ, s. r. o.

Web ČPV: www.paralympic.cz   

Napsat komentář