Špičkové běhy na Czech Indoor Gala!

Mezi ozdoby třetího ročníku mezinárodního mítinku Czech Indoor Gala v Ostravě by měly být běžecké disciplíny. Závody na 800 metrů mužů a 1500 metrů žen nabízí kvalitní domácí i zahraniční jména v čele s Jakubem Holušou, Simonou Vrzalovou nebo Sofií Ennaouiovou.

Holuša proti finalistům z Berlína

Český mílařský rekordman Jakub Holuša, který je tváří letošního ročníku Czech Indoor Gala, si tentokrát si vyzkouší svou rychlost na osmistovce. V minulosti již několikrát dokázal, že umí velmi úspěšně závodit i na této trati. Však právě na půlce vybojoval na halovém mistrovství světa v Istanbulu 2012 stříbrnou medaili. Na stejné distanci obsadil pátá místa na halovém světovém šampionátu v Dauhá 2010 či kontinentálních mistrovstvích v Barceloně 2010 a Helsinkách 2012. Jeho halové osobní maximum 1:46.09 je té nejvyšší kvality. „V hale jsem na našem území běhal osmistovku pouze v rámci HMČR a myslím, že nějaký kvalitní halový start byl v roce 2012 na HMS v Istanbulu, takže to bude určitě zajímavé. Je mi sice už třicet, ale jsem přesvědčen, že umím být stále velice rychlý. Celkově se na Ostravu moc těším. Beru ji jako domácí prostředí. V nové hale jsem ještě neběžel. Co jsem slyšel, tak dráha je tam skvělá a věřím, že kombinace rychlé dráhy, skvělého publika a kvalitní konkurence přinese výborné výkony,“ nechal se slyšet.

Proti němu se postaví dva závodníci, které jsme mohli vidět ve finálovém závodě loňského mistrovství Evropy v Berlíně. Tím jedním bude jeho reprezentační kolega a objev minulé sezóny Lukáš Hodboď, který si na ME doběhl pro vynikající osmé místo a postaral se tak o jedno z nejpříjemnějších překvapení české výpravy. V nastolených výkonech by rád pokračoval i v průběhu letošní halové sezóny. „Do Ostravy se moc těším. Od otevření haly jsem ještě neměl příležitost v ní závodit, tak to pro mě bude letos premiéra. Jsem rád, že se po dlouhé době povedlo v České republice uspořádat půlku s kvalitním zahraničním a hlavně i českým obsazením, což jistě přispěje i k divácké atraktivitě,“ vzkazuje.

Ještě lepšího umístění dosáhl při finálovém závodě evropského šampionátu Polák Michal Rozmys, jenž skončil jen těsně pod stupni vítězů na čtvrté příčce. Stejně úspěšně si vedl i při Kontinentálním poháru v Ostravě a určitě bude patřit mezi hlavní favority. Už tak kvalitní startovní pole doplňují Filip Šnejdr a také bronzový muž z patnáctistovky na HME v Bělehradě Filip Sasínek.

České elitní trio změří síly s polskou favoritkou

Zatím hlavní zahraniční hvězdou ženského závodu na 1500 metrů je Polka Sofia Ennaouiová. Závodnice s marockými kořeny vystoupala na loňském mistrovství Evropy na stříbrný stupínek. Ve své medailové sbírce má také bronz z halového evropského šampionátu v Bělehradě nebo stříbro ME do 22 let v Bydhošti. Může se pochlubit velmi kvalitním halovým osobním maximem 4:06.59. Pod otevřeným nebem umí dokonce 4:01.00.

Proti ní se postaví kompletní trojice našich špičkových mílařek v čele se Simonou Vrzalovou. Svěřenkyně trenéra Šulce má za sebou životní sezónu, kterou korunovala pátým místem na ME a účastí na Kontinentálním poháru. Ostrava je pro ni domácím prostředím a ráda by se ukázala v tom nejlepším světle. „S trenérem máme v plánu se na Indoor Gala postavit už ve vyladěné formě, abych podala co nejlepší výkon před domácím publikem. Před tímto závodem budu mít v nohách už čtyři starty, tak doufám, že budu rozzávoděná a skvěle připravená. Moc se těším, až se s ostatními holkami sejdeme na startovní čáře a poměříme své síly,“ uvádí. Kromě ní nebude na startu chybět ani další finalistka z nedávného evropského šampionátu Diana Mezuliáníková a silnou českou sestavu doplňuje ještě Kristiina Mäki.

Potvrzené jsou již i starty dalších kvalitních zahraničních závodnic. Nejzkušenější z nich je Maročanka Siham Hilaliová, čtvrtá žena halového světového šampionátu v Sopotech 2014. Do České republiky se vrací také Slovinka Maruša Mišmašová, která běžela finále HME 2015 v Praze a velmi rychlé časy běhá také Belgičanka Elise Vandereltsová. Můžeme se tak těšit na špičkový závod, který bude pro naše závodnice ideální příležitostí ke splnění nominačních požadavků pro start na halovém mistrovství Evropy v Glasgow.

Tři hodiny špičkové atletiky za 250

Dvouhodinový hlavní program Czech Indoor Gala (mítink pod hlavičkou European Athletics Indoor Permit) startuje 12. února 2019 slavnostním zahájením krátce před pátou hodinou odpolední, národní předprogram poběží už hodinu předtím (od 15:45). Celý časový pořad najdete zde.

Vstupenky mají jednotnou cenu 250 Kč a jsou k dispozici v síti Ticket Art (vstupenky.ticket-art.cz) nebo přímo pod tímto odkazem.

www.czechindoorgala.cz

Petr Jelínek, Oddělení komunikace

Napsat komentář