Reprezentace zakončily povedený rok. České áčko obhájilo triumf na Lasvit Cupu!

Obhájili tak loňský titul. „Byla to ideální tečka za rokem, který byl úspěšný, ať už počítáme vítězství na turnaji v rakouském Altheimu nebo v ukrajinském Kyjevě na mistrovství Evropy. Tohle bylo příjemné ukončení celého roku,“ pravil český reprezentant David Presl.

Přitom ze základní skupiny A český celek téměř nepostoupil. Ke dvěma výhrám přidal remízu a úvodní prohru. „První zápas jsme prohráli 1:4, protože jsme předtím trochu ponocovali a než jsme se rozkoukali, málem nám kvůli tomu utekl celý turnaj. Měli jsme velké štěstí, protože už jsme se převlékali a byli skoro ve sprše s myšlenkami, že končíme. Nakonec tým Hvězdy padají vzhůru vyhrál ve skupině nečekaně utkání proti celku, který měl místo nás postoupit. Samozřejmě jsme mužstvo motivovali, bez toho to nešlo a kluci zápas neskutečně odjezdili, vyhráli a poslali nás do semifinále. Tam už jsme chytli druhý dech a turnaj dohráli,“ popsal brněnský útočník Presl.

V semifinále čeští reprezentanti v sestavě i se zpěvákem Jakub Děkanem zdolali domácí Alfa young boys 3:1, ve finále pak porazili Kiki team v čele s bývalým reprezentačním záložníkem Jiřím Štajnerem 4:2. Presl na turnaji vstřelil jeden gól. „Spíš jsme klukům nahrával, to mě naplňuje víc. Raději nahrávám do prázdné a branky nachystám, než abych je dával sám,“ doplnil.

Ve skupině B se představili také čeští reprezentanti do 21 let v malém fotbale. Čerství světoví šampioni sice třikrát zvítězili a pouze jednou prohráli, vinou horšího skóre však nepostoupili a obsadili pátou pozici. „Sice jsme nepostoupili, ale výsledek nebyla priorita. Jeli jsme do Liberce, abychom se s klukama přes svátky viděli a rozloučili se s těmi, kteří v týmu končí. Užili jsme si to i tak, byť jsme cítili zklamání, že jsme nepostoupili, ale co se dá dělat, je to sport,“ hlesl český záložník Dominik Šmerda.

Z kádru světových šampionů se kvůli věku s kategorií do 21 let loučí šest hráčů. Při Lasvit Cupu naposledy oblékli dres lvíčat kapitán Lukáš Haspra, Břetislav Tvrzník, Adam Širůček a gólman Michal Šmerda. „Rozlučka byla určitě skvělá. Škoda že jsme se nesešli všichni, někteří se omlouvali, ale většina tam byla. Trošku nám kazilo dojem, že jsme se neprobojovali do semifinále, přesto setkání splnilo účel víc než dost,“ sdělil jeho bratr Michal Šmerda.

Starší ze sourozenecké dvojice hráčů z Rájce-Jestřebí na Blanensku plnil při říjnovém světovém šampionátu v Praze roli dvojky za Václavem Šlégrem. „Neodchází se mi z reprezentace lehce, poznal jsem spoustu skvělých lidí, mám mnoho zážitků a myslím, že ve mně budou žít až do smrti. Jsem rád, že jsem se stal součástí jedenadvacítky a celé té velké pohádky. Vážně přeji takové zážitky každému,“ vzkázal brankář.

Jeho bratr bude v národním týmu pokračovat, je mu teprve devatenáct let. „Pro mě naopak všechno začíná, budu se snažit, abych se kádru opět dostal a vytvořil si roli, jakou měli kluci, kteří končí. Abych za sebou nechal nějaké úspěchy a dokázal taky vyhrát mistrovství světa za dva roky. Udělám všechno pro to, abych se v reprezentaci udržel,“ doplnil Dominik Šmerda.

Jaroslav Kára, tiskový mluvčí,

 

Napsat komentář