Ogrodníková na českém atletickém trůnu!

Šestapadesátý ročník ankety Českého atletického svazu „Atlet roku“ ovládla poprvé v kariéře oštěpařka Nikola Ogrodníková. Juniorkou roku byla vyhlášena tyčkařka Amálie Švábíková. Objevem roku se stal půlkař Lukáš Hodboď a ocenění pro nejlepšího trenéra roku si odnesl Rudolf Černý.

Po roce se opět raduje z vítězství v anketě Atlet roku oštěpařka. Nikola Ogrodníková byla kometou letošní atletické sezóny. Blýskla se již v průběhu své jarní přípravy, když si v jihoafrickém Potchefstroomu výrazně vylepšila osobní rekord na 65.61. Dokázala zvítězit také na Zlaté tretře. Hned při svém premiérovém startu v Diamantové lize si v Oslu připsala třetí místo. Následně se v Lausanne dočkala dokonce svého prvního vítězství v tomto atletickém seriálu výkonem 65.02. Další hod za pětašedesát metrů předvedla na DL v Londýně a vynesl jí druhé místo. Na evropský šampionát do Berlína tak odjížděla jako jedna z favoritek na medaili a tato očekávání naplnila, když si vyházela stříbro za Němkou Hussongovou a mohla se tak radovat ze své první velké medaile mezi dospělými. Ve finálovém závodě Diamantové ligy skončila pátá a na Kontinentálním poháru v Ostravě reprezentovala tým Evropy. Pro Nikolu se jedná o první vítězství v této anketě.

Druhou příčku obsadila chodkyně Anežka Drahotová. Ta se v loňském roce trápila, ale letošní sezóna byla v jejím podání úplně o něčem jiném. Hned v jejím úvodu si došla pro druhá místa v Luganu a Dudincích. Z mistrovství světa družstev, které se konalo v čínském Tchaj-Changu si odvezla šestou příčku za velmi slušný čas 1:28:40. Na mistrovství Evropy v Berlíně pak bojovala až do posledních kilometrů o titul kontinentální šampionky. Nakonec z toho byla stříbrná medaile v dalším vynikajícím výkonu 1:27:03 a Anežka tak navázala na svůj čtyři roky starý bronzový úspěch z ME v Curychu. V letošních světových statistikách figuruje svěřenkyně trenéra Pitáka na páté příčce. Anežka byla v minulosti dvakrát vyhlášena juniorkou roku a v hlavní kategorii pro ni bylo doposud maximem páté místo z roku 2014.

Na pomyslné stupně vítězů se vešel také koulař Tomáš Staněk. Svěřenec trenéra Jana Tylčeho se natrvalo zabydlel v užší světové špičce. V průběhu halové sezóny posunul v německém Düsseldorfu hodnotu halového národního rekordu na 22.17. Na halovém světovém šampionátu v Birminghamu si pak pověsil na krk bronzovou medaili, když podlehl pouze Tomu Walshovi a Davidu Storlovi. Na mistrovství Evropy v Berlíně zůstal jen těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. Sezónní výkon 21.87 zaznamenal ve finále Diamantové ligy. V nejkvalitnějším koulařském závodě historie to stačilo na páté místo. Tomáš pak nechyběl ani na Kontinentálním poháru v Ostravě. V letošních světových tabulkách mu patří šesté místo. Letošní třetí příčkou od dvě pozice vylepšil své umístění z loňského roku.

Na čtvrtou příčku dosáhla běžkyně Eva Vrabcová, která má za sebou životní sezónu. Tu zahájila skvělým osmým místem na silniční desítce v New Yorku. Na pražském půlmaratonu zaběhla časem 1:11:01 nový český rekord na této distanci, když překonala letité maximum Aleny Peterkové o jedinou vteřinu. Svůj jediný letošní maraton absolvovala na mistrovství Evropy v Berlíně, kde udělala českým fanouškům radost ziskem bronzové medaile a dalším českým rekordem, který má nyní díky ní hodnotu 2:26:31. Pro Evu se jedná o premiérové umístění v elitní desítce.

Naopak Čtvrtkař Pavel Maslák je již poosmé v řadě v TOP 10. Letos mu patří páté místo. Pavel dosáhl dalšího velkého úspěchu již v průběhu halové sezóny. Na HMS do Birminghamu odlétal jako obhájce posledních dvou titulů halového světového šampiona a obhajoba to nebyla vůbec snadná. Ve velmi kvalitním finálovém závodě sice doběhl na bronzové pozici, nicméně jeho dva přemožitelé byli velmi záhy diskvalifikování za vyšlápnutí z dráhy a svěřenec Dalibora Kupky se tak mohl radovat ze své třetí zlaté medaile z halového mistrovství světa. V průběhu letní sezóny se na čtvrtce trošku hledal, ale výrazně se podílel na úspěších obou našich reprezentačních štafet. S tou čtvrtkařskou se mu podařilo v rozběhu ME vylepšit hodnotu národního rekordu a s oběma štafetami se dokázal probít do finále evropského šampionátu.

Šestou příčku obsadila vícebojařka Kateřina Cachová. Svěřenkyně trenérky Martiny Blažkové má za sebou velmi úspěšnou sezónu. Na halovém republikovém šampionátu skončila druhá za Eliškou Klučinovou a řekla si o účast na halovém mistrovství světa v Birminghamu, kde ve světové konkurenci obsadila jedenácté místo. Venkovní sezónu zahájila velmi pěkným sedmým místem na prestižním vícebojařském mítinku v rakouském Götzisu. Dařilo se jí také na mistrovství Evropy v Berlíně, kde si vylepšila hodnotu osobního rekordu na 6400 bodů a v nabité soutěži obhájila šesté místo z předešlého evropského šampionátu. Na mítinku v Talence pak vybojovala třetí místo ve svém druhém nejlepším kariérním výkonu 6381 bodů. Jako první česká závodnice se dostala do elitní trojice v rámci vícebojařská Challenge IAAF. V letošních světových tabulkách jí patří osmé místo. Katka byla v roce 2007, kdy ovládla MS do 17 let v Ostravě, vyhlášena objevem roku. Do TOP 10 se dostala podruhé v kariéře. V roce 2011 skončila desátá.

Na sedmé pozici figuruje oštěpař Jakub Vadlejch. Stříbrný medailista z loňského MS měl přímo famózní vstup do letošní sezóny, kdy předváděl hody za 88 téměř na požádání. Svůj letošní nejlepší výkon 89.02 hodil při svém triumfu na Memoriálu Josefa Odložila a patří mu za něj páté místo v letošních světových tabulkách. Prvenství si připsal také na Zlaté tretře v Ostravě. Poté přišly problémy se zády, které ho výrazně limitovali a musel rušit některé své starty. Své síly soustředil směrem k mistrovství Evropy v Berlíně. V německé metropoli skončil osmý. Ve finále Diamantové ligy si vyházel sedmé místo a na Kontinentálním poháru v Ostravě obsadil šestou pozici. Jakub je potřetí v řadě v elitní desítce Atleta roku. Jeho dosavadním maximem je druhé místo z loňského roku. V sezóně 2009 byl vyhlášen objevem roku.

Další úspěšnou českou běžkyní byla v tomto roce mílařka Simona Vrzalová. V letošní anketě bere osmé místo. Simona se neustále zlepšuje. Na Zlaté tretře v Ostravě doběhla v silné konkurenci na třetím místě v novém kariérním maximu 4:04.80. Na mistrovství Evropy v Berlíně se probila do finále, ve kterém finišovala na pátém místě, čímž dosáhla zatím svého největšího atletického úspěchu. Na Kontinentálním poháru v Ostravě skončila šestá. Svěřenkyně trenéra Augustina Šulce nahlédla do elitní desítky Atleta roku poprvé v kariéře.

Devátou příčku obsadil mílař Jakub Holuša. Náš nejlepší běžec posledních let se po loňské sezóně rozhodl pro změnu trenéra a začal se připravovat pod vedením Tomasze Lewandowského. Na halovém mistrovství světa ani na mistrovství Evropy se mu příliš nedařilo, když jeho cesta skončila v rozběhu. V průběhu roku se ovšem prezentoval velmi rychlými časy. V hale zaostal časem 3:37.91 jen 23 setin za vlastním národním rekordem. Pod otevřeným nebem svůj český rekord překonal hned dvakrát, když nejprve zaběhl v Paříži 3:32.85 a následně se v Monaku zlepšil na 3:32.49. Jakub se pravidelně umisťuje v nejlepší desítce této ankety. Podařilo se mu to již osmkrát a posledních pěti letech nechyběl ve společnosti nejlepších českých atletů ani jednou. Nejvyššího umístění dosáhl v roce 2015, kdy byl druhý. V roce 2007 byl vyhlášen juniorem roku.

TOP 10 uzavírá tyčkařka Amálie Švábíková je suverénně nejmladší závodnicí v první desítce. Svěřenkyně trenéra Berana dokázala v průběhu letošní sezóny stabilizovat své výkony nad hranicí 430 centimetrů. Vrchol v jejím podání přišel na mistrovství světa juniorů ve finském Tampere, kde si naprosto dominantním výkonem vyskákala zlatou medaili a svůj úspěch navíc ozdobila novým českým juniorským rekordem 451 centimetrů. Neztratila se ani v dospělé konkurenci na evropském šampionátu v Berlíně, kde skončila na velmi pěkném devátém místě. Za své výkony bere zaslouženě i ocenění junior roku. Po sedmi letech tak zná tato kategorie jinou vítězku než Anežku Drahotovou nebo Michaelu Hrubou.

Kategorii „Objev roku“ snad ani nemohl opanovat někdo jiný než půlkař Lukáš Hodboď, jenž se postaral zřejmě o největší a nejpříjemnější české překvapení na mistrovství Evropy v Berlíně. V průběhu tří soutěžních kol předvedl tři vyrovnané časy, když se vešel do jedné desetiny a osobní maximum si vylepšil na 1:46.50. Ve finálovém závodě se navíc prezentoval velmi sympatickým a nebojácným výkonem, když byl až do poslední zatáčky ještě v boji o cenné kovy. Konečné osmé místo je pro něj zatím suverénně největším kariérním úspěchem.

Trenérem roku se stal popáté v kariéře Rudolf Černý a dorovnal se tak na Dalibora Kupku s Janem Železným. Právě pod jeho vedením dosáhla v Berlíně oštěpařka Nikola Ogrodníková na evropské stříbro, což pro ni byl první velký cenný kov mezi dospělými. Nutno dodat, že na její přípravě má svůj podíl také její přítel a někdejší mistr světa Vítězslav Veselý.

Petr Jelínek, Oddělení komunikace ČAS,

 

 

 

 

Napsat komentář