Skvělá česká reklama: Chomutov a Jihlava dovezly z Maďarska stříbra!

Székesfehérvár – Týmy od Manchesteru po Moskvu se sjely do Maďarska, aby se poměřily při historické premiéře festivalu malého fotbalu Mini4EU. V Székesfehérváru na konci září vyvrcholily tři různé mezinárodní turnaje, v nichž se velmi dobře prezentovali čtyři čeští zástupci.

Dva vybojovali cenné stříbrné medaile. V mužské kategorii zazářil Chomutov, mezi hráči do 23 let zase došel do finále tým B2B Apartments Jihlava. „Pro nás to byla první konfrontace s evropskými týmy a už jenom základní skupina přinesla zajímavé zápasy, přestože vypadala jednoduše. Když jsme pozorovali ve vyřazovacích bojích duel Kyjev-Moskva, říkali jsme si, že to asi bude mazec, až na ně narazíme. Každý celek měl snad patnáct hráčů a čtyři lidi v realizačních týmech, jak to země z bývalého Sovětského svazu asi mají,“ usmál se chomutovský kapitán Lukáš Šroub.

Jeho tým reprezentoval v mužské části Mini4EU, který se uskutečnil s podporou programu Erasmus+, Mosteckou ligu malé kopané. Základní skupinou C prošel Chomutov takřka suverénně. S belgickým Moscrounem se vypořádal přesvědčivě 4:1 po hattricku Jana Kopty. Duel proti moldavskému Tiraspolu skončil v základní hrací době nerozhodně po gólu Tomáše Banoviče a v navazujícím penaltovém rozstřelu uspěl český celek. První místo pak týmu zajistilo vítězství 3:0 nad srbským Novim Sadem.

V osmifinále Chomutov vyřadil maďarský Vecsés 2:1 po dvou přesných zásazích skvěle hrajícího Kopty, ve čtvrtfinále pak došlo na český souboj. Severočeši v něm porazili celek Jaguars Brno 3:1. V semifinále se jim postavil domácí zástupce Székesfehérvár a Chomutov postoupil po těsné výhře 1:0. „Měli jsme jednoho na střídání ve vyřazovací fázi a urvali jsme to. Brňáky jsme porazili úplně jednoznačně, Maďaři v semifinále byli mladí kluci, šikovní, podařilo se nám dát gól a výsledek jsme ubránili,“ sdělil chomutovský kapitán.

Ve finále čekal na českého zástupce chorvatský Šibenik. V základní hrací době utkání skončilo 2:2 po zásazích Banoviče a Davida Haviara, jenže penaltový rozstřel tentokrát skončil šťastněji pro Šibenik. „Finále bylo to nejlepší, co jsme si mohli nechat na konec. Chorvati celý turnaj každému dávali šest, sedm gólů, a také ostatní říkali, že jsme je jako jediní fakt chvilkami i točili. Samozřejmě nám docházely síly, soupeř měl čtyři lidi na střídání, to se ve finále projevilo. Vedli jsme, pak jsme prohrávali 1:2, vyrovnali jsme a penalty už jsou loterie. Bohužel to nevyšlo, ale i stříbro bereme jako obrovský úspěch,“ prohlásil Šroub.

Do hlavní fáze klání, kterému přecházela maďarská kvalifikace, proniklo 28 týmů a čeští zástupci dělali obrovskou reklamu. „Víc než umístění nás těšilo, že čeští rozhodčí i Kuba Štefek (člen managementu Evropské federace malého fotbalu – pozn. red.) říkali, že jsme hráli výborný fotbal a zasloužili jsme si taky vyhrát. Je to pro nás zadostiučinění a o to víc se chceme dostat i do Ligy mistrů, abychom poměřili, na koho jsme v Maďarsku narazili,“ popsal chomutovský kapitán.

Čeští vyslanci si pochvalovali i organizaci čtyřdenního hlavního turnaje. „Bylo to super, neviděl jsem jedinou chybu, užili jsme si ho. Pořadatelům se povedlo, že turnaj chlapů kombinovali s ženským, lidé zůstávali a fandili. Domácí diváci sice moc nechodili, protože jsme hráli na odlehlém místě, ale dost hráčů týmů zápasy sledovalo. Líbilo se mi, jak byl turnaj postavený. Většinou jsme zvyklí, že jeden den hrajeme našlapanou skupinu, neodpočineme si a druhý den máme utkání zase od rána do večera. Tady se duely rozprostřely, takže jsme měli i možnost podívat se na jeden den do Budapešti. Nemuseli jsme všechno odehrát a odjet domů, pořadatelé chtěli, abychom si akci i užili, když jsme někam vyrazili,“ chválil Šroub.

V kategorii hráčů do 23 let zase zanechal výraznou stopu jihlavský výběr B2B Apartments Jihlava. Vyhrál základní skupinu B, když zdolal maďarské Dunakeszi 10:2, Székesféhervár Tóparti 17:0 a ukrajinský Kyjev až 3:2 po pokutových kopech. „Když jsme na turnaj jeli, vůbec jsme nevěděli, co od něho čekat. Po utkáních s místními týmy v základní skupině jsme si mysleli, že to bude procházka růžovým sadem, ale když jsme narazili na jeden z lepších celků Kyjev, pochopili jsme, že to až tak snadné nebude,“ podotkl Patrik Svoboda, zakladatel a kapitán jihlavského výběru.

Ve čtvrtfinále celek z Vysočiny vyřadil tým Budapešť Piarista 2:0, v semifinále pak 4:2 Kyjev. Až ve finále výběr vedený nedávným českým reprezentantem v malém fotbale Danielem Krčálem narazil. Podlehl 2:3 slovenské Bratislavě. „Stříbrná medaile je pro nás určitě úspěch, vzhledem k vývoji finále však pro nás znamená spíš zklamání. Ještě čtyři minuty do konce jsme vedli 2:1, ale nejspíš na nás dolehlo určité uspokojení s výsledkem, dostali jsme dva rychlé góly a přišli o prvenství,“ mrzelo Svobodu. „Organizačně však turnaji není co vytknout,“ doplnil. Brankář jihlavského celku Lukáš Konrád se navíc stal nejlepším gólmanem klání.

V ženské kategorii reprezentovala Českou republiky Proklatě dobrý kuřata z Brna. V základní skupině B však skončila třetí a nepostoupila. Podlehla 0:1 moldavskému Ciobruciu, pak 0:5 slovenskému Prešovu a nakonec zdolala 3:1 chorvatský Záhřeb. Klání ovládl Prešov, který ve finále přejel Ciobruciu 5:1.

 

Jaroslav Kára, tiskový mluvčí,

 

Napsat komentář