Plzeň nakonec zdolala nováčka z Opavy díky penaltě!

Fotbalisté Plzně v 8. kole FORTUNA:LIGY porazili nováčka Opavu 1:0, díky penaltě v 87. minutě Patrika Hrošovského, zároveň doma vyhráli v nové sezoně čtvrtý zápas. Obhájci mistrovského titulu se opět vrátili na první příčku neúplné ligové tabulky o dva body před Zlín a tři body před Slavii, která odehraje ligové kolo v nedělním zápase v Uherském Hradišti na stadionu Slovácka.

Svěřenci trenéra Pavla Vrby se tvrdě dosaženou výhrou naladili na středeční úvodní zápas skupiny Ligy mistrů proti CSKA Moskva. Naopak na lavičce hostů nevyšla soutěžní premiéra novému trenérovi Ivanu Kopeckému.

Trenér Viktorie udělal oproti minulému debaklu 0:4 na Slavii v základní sestavě tři změny. Za potrestaného stopera Hubníka, který obdržel v minulém kole červenou kartu, nastoupil na post stopera Hejda, v záloze Ekpai s Kopicem místo Petržely a Zemana. Opava nemohla nasadit do hry záložníka Kayambu, kterého Viktoria koupila a do konce podzimní části bude hostovat ve slezském týmu.

Po vyrovnaném úvodu jako první zahrozili ve 24. minutě hosté, kdy Zavadil z přímého kopu našel volného Kuzmanoviče, jehož umístněnou hlavičku brankář Kozáčik vytáhl nad břevno.

Plzeňští v dalších minutách získávali převahu. Nejprve Ekpai po úniku po pravé straně tvrdou střelou minul hostující branku, následně Kopicovu střelu z přímého kopu vyrazil opavský gólman Šrom. Dále v 39. minutě z dobré střelecké pozice přestřelil vysoko branku nejlepší ligový kanonýr Krmenčík.

Domácí opět začali druhý poločas aktivně, jenže do finálního zakončení se přes důraznou defenzivu soupeře nedostávali. V 73. minutě Krmenčík po hezké kombinační akci poslal míč z malého vápna do opavské branky, ale hlavní sudí Berka po poradě s videorozhodčím gól neuznal z důvodu ofsajdu.

V samotném závěru hrál ve vápně rukou hostující Zapalač a sudí Berka po zhlédnutí videozáznamu nakonec nařídil pro Viktorii penaltu, kterou bez problémů v 87. minutě proměnil Hrošovský. Výhru nakonec domácí v závěru uhlídali, přestože měli nepatrné chyby. Západočeši tak zaslouženě porazili Opavu po čtyřech utkáních, poprvé od roku 1998.

„Zápas jsme si zkomplikovali sami. Hlavně v prvním poločase, kdy jsme dvakrát mohli dát gól. Bohužel jsme nebyli přesní ve finálním zakončení. Jak Krmenčík, tak Ekpai přestřelili branku. V druhém poločase náš tlak neustále narůstal, ale nakonec rozhodovaly situace, které nechci komentovat. Televize to ukáže tak, že je to bude jasně vidět. Nějaká technika, která to neukáže, nemá žádný smysl. Mějme techniku, která bude prokazovat věci, kterou jsou v zápase jasné. Když tu techniku nemáme, tak se na to vykašleme. Vždycky věřím mužstvu. Mužstvo ukázalo charakter a chtělo samozřejmě zvítězit. Věděli jsme, že čas běží, pro nás to bylo komplikovanější. Nakonec zase rozhodla situace, kterou nikdo neviděl a překvapivě byla penalta,“ konstatoval Pavel Vrba trenér Plzně.

Daniel Kolář, Patrik Hrošovský po utkání:

„Prohrát gólem čtyři minuty do konce z penalty není příjemné. Musím svoje hráče ale pochválit, jak k tomu přistoupili a plnili pokyny, které jsme si řekli. V prvním poločase jsme se dostali do tří brankových příležitostí, když brankář Kozáčik vychytal šanci Kuzmanoviče. Soupeř měl v prvním i druhém poločase herní převahu, s tím jsme počítali. Soustředili jsme se, zejména na lepší organizaci v defenzivě a rychlé brejky. Pořád jsem věřil, že jsme schopni to dotáhnout do případného úspěchu. Nevím, jestli byla penalta, nebo ne, já to neviděl. Nedá se nic dělat. Bylo to smolné, ale hodně to bolí,“ řekl zklamaně Ivan Kopecký trenér Opavy.

FC Viktoria Plzeň – SFC Opava 1:0 (0:0)

Branka: 87. Hrošovský z pen. Rozhodčí: Berka – Vlček, Vitner. ŽK: Hořava – Puškáč, Juřena. Diváci: 9 636.

Plzeň: Kozáčik – Řezník, Pernica, Hejda, Limberský – Hořava (84. Chorý), Hrošovský – Ekpai (71. Kovařík), Čermák (60. Kolář), Kopic – Krmenčík. Trenér: Vrba.

Opava: Šrom – Simerský, Svozil, Hrabina (78. Janetzký) – Schaffartzik, Zavadil – Jursa (89. Jurečka), Kuzmanovič, Zapalač – Puškáč (75. Juřena), Smola. Trenér: Kopecký.