Sparta ztratila proti Příbrami první body!

Fotbalisté Sparty v 5. kole FORTUNA:LIGY, přestože si vypracovali několik gólových příležitost v průběhu zápasu, nedokázali porazit nováčka z Příbrami, nakonec se museli spokojit s remízou 2:2 a jedním bodem, zároveň ztratili šanci se posunout z druhého místa na vedoucí post ligové tabulky.

Hosté se ujali vedení gólem Miroslava Slepičky, vyrovnání v prvním poločase zařídil z pokutového kopu Guélor Kanga. V závěru před přestávkou obdržel červenou kartu hostující obránce Jaroslav Tregler. Po změně stran otočil skóre pro letenské Alexandru Chipciu. Ale v 86. minutě po úniku vyrovnal střídající Emmanuel Antwi a domácí tak ztratili první body v ligové soutěži.

Sparta nastoupila do zápasu ve stejné vítězné základní sestavě jako v Teplicích v minulém kole, kde sparťané vyhráli po výborném výkonu vysoko 4:0, současně čtvrtou výhru.

Rovněž Příbram podává od začátku ligy dobré výkony s bilancí, jedna remíza, dvě výhry a jedna porážka na Baníku. V minulém kole porazila bez problémů pražskou Duklu 4:0.

Sparta začala dobře, hned v úvodu byl dle sparťanů faulován ve vápně Šural, jenže hlavní rozhodčí, na základě posouzení od videorozhodčího, penaltu nenařídil. Ale po hrubé chybě domácí obrany v šesté minutě, po rychlém brejku unikl po levé straně Matoušek, našel přihrávkou na druhé straně nabíhajícího Slepičku, který poslal míč podél brankáře Nita do sítě 0:1.

Sparta po inkasovaném gólu přidala na důrazu a během patnácti minut, několikrát nebezpečně zahrozila, jenže její snaha o rychlé vyrovnání končila nepřesnou přihrávkou, nepřesnou střelou, nebo ztrátou míče.

V 36. minutě trefil po rychlé akci Plavšič tyč, následně byl ve vápně faulován Fantišem pronikající Stanciu a nařízený pokutový kop bez problémů proměnil Kanga 1:1.

Po šesti minutách se mohla Sparta dostat do vedení po úniku Tetteha, ale byl faulován hostujícím Treglem, obdržel červenou kartu a předčasně odešel pod sprchu. Z následného přímého kopu z hranice velkého vápna trefil Stanciu břevno a dobíhající Radakovič z malého vápna nedokázal poslat míč do sítě. V závěru se po technické střele Plavšiče blýskl skvělým zákrokem brankář Švenger.

V prodloužení prvního poločasu se ještě sparťané snažili o vedení, ale hosté jejich pokusy odvraceli do bezpečí.

Sparta se hned v úvodu po změně stran dostala dvakrát ze skrumáže ve vápně do šancí, to nepřipustil výbornými zákroky brankář Švengr, nejprve vyrazil přesnou střelu Chipcia, následně na brankové čáře vyrazil míč před dobíhajícím Šuralem na rohový kop. A v 54. minutě, zlikvidoval včasným vyběhnutím sólo Šurala.

Po neustálém obléhání hostující branky se Sparta konečně dočkala vedení v 69 minutě, kdy se po kombinační akci trefil po přihrávce Stancia do sítě umístněnou střelou k tyči Chipciu, který si připsal první gól v dresu letenského týmu 2:1.

Pak se snažil navýšit vedení z hranice vápna umístněnou střelou Kanga, ale odražený míč poslal hlavou Šural do náruče brankáře Švengra.

V následujícím průběhu zápasu měla Sparta víc ze hry a rychlými brejky dostávala soupeře pod tlak, vypracovala si několik brankových příležitostí, které ale nedokázala proměnit, naopak čtyři minuty před koncem inkasovala po chybě Frýdka, to využil po sólu střídající Antwi a poslal míč podél sparťanského brankáře Nity do branky 2:2.

Sparta tak ztratila velkou možnost obsadit první místo v ligové tabulce, s 13 body je druhá a dva za obhájcem mistrovského titulu plzeňské Viktorie.

„Ztratili jsme dva body, na druhou stranu jsme je možná ztratili, že jsme minule vyhráli vysoko v Teplicích. Pokud jsme dobrý tým, tak se musíme zmobilizovat a hrát jako před tím. Zahodili jsme řadu šancí, víc budu hráčům vyčítat góly, které jsme dostali, protože vedeme 2:1, nemůžeme dopustit situaci jeden na jednoho. To je dost neuvěřitelné, co se nám stalo. Pro mě tabulka není důležitá, ale pokud máte šanci být po pěti kolech na prvním místě, tak je to dobrý. Je to ztráta dvou bodů na domácím hřišti proti oslabené Příbrami. Ale nevyužili jsme to, neboť mohli mít plný počet bodů,“ zhodnotil Zdeněk Ščasný trenér Sparty.

Trenér Sparty Zdeněk Ščasný, Josef Šural po utkání:

„Zápas hodnotím tak, že výsledek je lepší než předvedená hra, se kterou jsem byl spokojený deset minut, pak jsem byl hodně nepříčetný. Druhý poločas, už byl bojovný výkon a bod byl šťastný, ale zasloužený. Nezažil jsem žádného velkého trenéra nebo tým, který by neměl štěstí. Dnes to byl zajímavý zápas, ale na druhou stranu musíte jít štěstí naproti. Půl hodiny před koncem jsem udělal poslední střídání, protože jsem chtěl vyhrát. Poslal jsem do hry Antwiho a ono to dneska vyšlo. Fotbal hrajete do 90. minuty, a dokud dýcháte, tak se perete o výsledek,“ řekl spokojeně Josef Csaplár trenér Příbrami.

Trenér Příbrami Josef Csaplár, Miroslav Slepička po utkání:

AC Sparta Praha – 1. FK Příbram 2:2 (1:1)

Branky: 36. Kanga z pen., 69. Chipciu – 6. Slepička, 86. Antwi.
Rozhodčí: Franěk – Moláček, Vlasjuk. ŽK: Květ, Skácel, Švenger (vš. Příb.). ČK: 42. Tregler (Příb.). Diváci: 11 987.

Sparta: Nita – Chipciu, Kaya (66. Vatajelu), Radakovič, Costa (83. Štetina) – Stanciu, Kanga, Frýdek, Plavšič – Šural, Tetteh. Trenér: Ščasný.

Příbram: Švenger – Nový, Nitrianský, Tregler, Skácel – Fantiš (57. Antwi), Květ, Matoušek, Kilián, Rezek (44. Soldát) – Slepička (46. Hlúpik). Trenér: Csaplár.