Na Letní Grand Prix míří čeští sdruženáři z plné přípravy – nominaci ovlivnila série zranění

(PRAHA, 14. srpna 2018) – České reprezentanty v severské kombinaci česká v nové sezoně první soutěžní prověrka. V sobotu 18. srpna startuje v Oberwiesenthalu letošní ročník Letní Grand Prix, na který zamíří také čtyřlístek Miroslav Dvořák, Tomáš Portyk, Jan Vytrval a David Zemek. V premiérovém závodu dvojic by měl dokonce pár Portyk, Dvořák obhajovat loňské senzační vítězství.

Trenér Marek Šablatura však tentokrát krotí přílišný optimismus. Série nejrůznějších zdravotních problémů v jarních měsících i v současnosti zkomplikovala nejen přípravu většiny jeho svěřenců, ale postarala se také o vynucené změny ve složení výpravy. Celý sedmidílný seriál Grand Prix vynechá juniorský mistr světa Ondřej Pažout, který po pádu z kola a operaci ramena zatím může trénovat na kolečkových lyžích pouze s jednou hůlkou. V úvodních dvou startech v Oberwiesenthalu bude absentovat i Lukáš Daněk, jenž si při posledním soustředění v Oberhofu poranil po dopadu šlachu na noze a předčasně z něj odcestoval. Navíc u Miroslava Dvořáka se vyskytly potíže s dýcháním a čeká ho lékařské vyšetření. V pohodě není ani junior David Zemek, jemuž se v posledních dnech při vyšším zatížení zablokují záda.

„Už si připadám jako organizační pracovník lékařského zařízení. Také v minulosti mívali sdruženáři různá zranění, ale letos se toho jaksi sešlo víc. Přičítám to však spíše nešťastné náhodě. Pravdou je, že jsme v přípravě zvýšili objem, přitvrdili a kluci teď víc makají, ale hodně času současně věnujeme rehabilitaci a regeneraci. Družstvo na všech akcích provázejí fyzioterapeuti, což je velice přínosné,“ říká reprezentační trenér Marek Šablatura.

Tomáš Portyk: Maximální spokojenost

Ve čtvrtek 16. srpna se do Oberwiesenthalu vydá čtveřice Dvořák, Portyk, Vytrval a Zemek. O den později už je na můstku s umělou hmotou HS106 čeká provizorní kolo a v sobotu první start v soutěži dvojic. O jejich složení však reprezentační kouč dosud nemá jasno.

„Zatím vůbec nevím, jak jednotlivé dvojice složím. Jasnou jedničkou je Tomáš Portyk, který od svého květnového zranění motorovou pilou na noze, jede v přípravě naplno a dělá výkonnostní pokroky. Osobně se moc těším na jeho individuální vystoupení. Pokud se Mirek Dvořák nebude cítit v pohodě, tak důvěru v prvním družstvu dostane Honza Vytrval. Ten také od jara velice tvrdě trénuje, ale potřebuje ještě doladit skokanskou formu,“ vysvětluje Marek Šablatura. Mimochodem – i jeho asistent Vladimír Šmíd dorazí na Letní Grand Prix až v jejím průběhu, neboť dostal volno poté, co se stal otcem dcery.

„Cítím se výborně, jsem stoprocentně fit a s přípravou jsem hodně spokojený. Po dávkách, které jsme před pár dny v Oberhofu absolvovali, se ještě cítím trochu unavený, ale zároveň už se těším na závody. V premiéře v Oberwiesenthalu mi nebude tolik vadit, pokud nenastoupíme v nejsilnější sestavě. Důležité je, že si vyzkouším můstek i trať, což se bude hodit pro individuální starty. Chci samozřejmě podávat co nejlepší výkony, ale Letní Grand Prix není mým hlavním cílem – tím bude až Světový pohár, který začíná koncem listopadu,“ komentuje své ambice Tomáš Portyk.

Srpnová část Letní Grand Prix se po dvou startech v německém Oberwiesenthalu přesune do rakouského Villachu, aby se poté znovu vrátila ke dvěma závodům do Oberstdorfu v Německu. Její zářijová část vyvrcholí dvěma akcemi ve slovinské Planici.

„Letní Grand Prix bereme jako doplněk celého tréninkového bloku před hlavní sezonou. Formu jsme nijak speciálně neladili – naopak na start jdeme z plné přípravy. Zúčastníme se letos všech závodů Letní Grand Prix včetně obou zářijových v Planici,“ dodává Marek Šablatura.

Termínový kalendář Letní Grand Prix 2018:

  1. 8. Oberwiesenthal dvojice HS106/10 km
  2. 8. Oberwiesenthal HS 106/10 km
  3. 8. Villach HS98/10 km
  4. 8. Oberstdorf HS137/10 km
  5. 8. Oberstdorf HS137/10 km
  6. 9. Planica HS140/10 km
  7. 9. Planica HS140/10 km

Kontakt pro bližší informace:

Vladimír Zemánek

Napsat komentář