Od zapojení Plzně si slibuji oživení Superligy, říká předseda Brejla!

Praha – Superliga malého fotbalu pro něj představuje srdeční záležitost, protože stál u jejího zrodu. Předseda řídící komise Petr Brejla vede celostátní soutěž do její čtvrté sezony a poprvé s vyšším počtem týmů. Superligovou rodinu totiž rozšířila Plzeň. „Soutěži tak přibyla další dvě kola, takže jich tentokrát nabídneme šestnáct,“ říká Brejla.

Máte za sebou superligové grémium, kde se hodnotila i uplynulá sezona. Převládla pozitiva, nebo jste řešili nedostatky?

Jako v každé sezoně jsem zaznamenal mnoho kladného, ale také jsme se nevyhnuli určitým nedorozuměním. Nicméně mohu s klidným srdcem konstatovat, že pozitiva jasně předčila negativa. Mám radost, že na základě statistik se jasně ukazuje předpokládaný směr Superligy. Máme nejvyšší průměr počtu hráčů v týmech na jedno utkání, profilují se samotné týmy, už jsou to jasná jména, jasný styl. Pozvolna odpadají problémy se sestavováním výběrů a s výjezdy k utkáním. Superligový titul nebo samotné umístění je pro týmy velká prestiž.

Do nové sezony přistoupila Plzeň, co si slibujete od jejího zapojení?

Předpokládám, že Plzeň pojme minimálně podzimní část soutěže spíš jako seznamovací, stejně jako to bylo před dvěma lety u Olomouce. Od jejího zapojení si slibuji hlavně oživení ligy. Neméně důležité je, aby účast Plzně v nejvyšší české soutěži pomohla k nárůstu členů a samotnému rozvoji plzeňského oblastního svazu.

Počítáte, že se soutěž rozšíří i v příštích letech o další celky?

To je otázka strategie, kterou momentálně Asociace malého fotbalu České republiky připravuje na další období. Určitě se tomu nebudu bránit, i když je jasné, že musí dojít ke změně systému soutěže. Diskuze s případnými zájemci o vstup do Superligy vedu, ale je to složitý proces, který ne každý dokáže dotáhnout do úspěšného konce tak jako Plzeň.

Má nový tým vliv na termínovou listinu a změní se systém soutěže?

Systém soutěže zůstává stejný, tedy hraje se dvoukolově každý s každým, ale přibyla další dvě kola, takže jich tentokrát nabídneme šestnáct. Novinka je nasazení týmů před losem termínové listiny, kdy první čtyři týmy z minulého ročníku mají výhodu domácího prostředí v posledním kole nadcházejícího ročníku. Tento zápas bývá zároveň v přímém přenosu ČT sport, takže o motivaci není nouze.

Před sezonou rezignoval předseda komise rozhodčích Pavel Majer. Je to velký zásah do fungování Superligy malého fotbalu a kdo ho nahradí?

Pavel Majer složil funkci primárně z časových důvodů, protože se neslučuje s přípravami říjnového mistrovství světa do 21 let v Praze, které má na starosti. Určitý zásah to samozřejmě představuje, ale fungování komise nebo Superligy se to nedotkne. Momentálně probíhají jednání s případnými kandidáty na tuto pozici, dočasně ji zastávám já.

Jak se těšíte na novou sezonu a v čem může být jiná než ty předcházející?

Vždy se těším na každou novou sezonu, protože Superliga je pro mě hlavně srdcová záležitost. Jiná bude určitě už příchodem Plzně a určitě velké lákadlo pro hráče bude možnost ukázat se trenérům národního týmu, protože mistrovství světa dospělých v roce 2019 se koná v Austrálii.

Jaké novinky ještě chystáte do nového ročníku Supelrigy malého fotbalu?

Z marketingového hlediska je to hlavně otázka schválení rozpočtu asociace, ale určitě se budeme víc soustředit na propagaci utkání a zvyšování komfortu jak hráče, tak diváka. Finalizujeme dodání nových hráčských dresů, takže v průběhu sezony uvidí divák týmy v novém. Dojde k výměně branek a míčů. Opět nabídneme prostřednictvím ČT sport fanouškům deset živých přenosů. Největší změna se týká superligových rozhodčích. Nově budou jednotlivě jmenováni do role hlavního rozhodčího, nebo asistenta rozhodčího. Hlavní bude mít celorepublikovou příslušnost, asistent místní. Od tohoto kroku si slibuji vyšší kvalitu rozhodování zápasů.

Zároveň se blíží evropský šampionát dospělých na Ukrajině, jak vidíte sílu a ambice českého týmu?

Otázka ambice je spíš pro realizační tým reprezentace, ale jsem si jistý, že jsou jako vždy nejvyšší. Za sebe sílu v týmu vidím, jsou tam hráči, které mám celý rok v Superlize na očích, nominaci si určitě zaslouží a věřím jako vždy v úspěch. V nějakou medaili určitě, takže uvidíme. Nicméně klukům přeji hlavě to, aby si reprezentaci užili, protože ze zkušenosti vím, že pro hráče jsou i důležitější věci než jen medaile a úspěchy. Jsou to především společné chvíle po cestě k nim, které nikdo nevidí. Ty se nezapomínají a zůstávají nesmazatelně v srdci.

Jaroslav Kára, tiskový mluvčí,

Napsat komentář