ČESKÝ HOKEJ PŘIVÍTAL ROZŠÍŘENÍ ŽENSKÉHO TURNAJE NA ZIMNÍCH OLYMPIJSKÝCH HRÁCH

Český hokej přivítal rozhodnutí výkonného výboru MOV o rozšíření počtu účastníků ženského hokejového turnaje na zimních olympijských hrách z 8 na 10. Rozšíření bylo schváleno na základě návrhu Mezinárodní hokejové federace, jejíž výroční kongres učinil stejný krok v rámci mistrovství světa již dříve. První mistrovství světa s deseti účastnickými zeměmi se bude hrát v dubnu 2019 v Espoo, první olympijský turnaj s deseti ženskými týmy v únoru 2022 v Pekingu. Účast má zajištěnu domácí Čína, další účastnické země vzejdou z žebříčku IIHF a z kvalifikace.

„Je to výborná zpráva pro celý ženský hokej, která určitě posiluje i naši motivaci,“ uvedl trenér ženské hokejové reprezentace České republiky Petr Novák. „Uděláme všechno pro to, abychom šance využili a na olympijský turnaj se probojovali.“ „Účast na olympijském turnaji je pro každou hokejistku vrcholem kariéry a rozhodnutí MOV tuto možnost rozšiřuje,“ dodala reprezentantka Simona Studentová. „Několikrát v minulosti jsme byly velmi blízko a věřím, že tentokrát nám již turnaj neunikne. Pro hráčky by to znamenalo splnění hokejového snu, pro český ženský hokej další zviditelnění a pro nastupující generace impuls, který jim pomůže v kariéře.“

Ženský lední hokej byl do programu zimních olympijských her zařazen v roce 1998, kdy se turnaje zúčastnilo 6 týmů. Dalších olympijských turnajů se v letech 2002–2018 zúčastnilo již 8 zemí, čtyřikrát zvítězily hokejistky Kanady a dvakrát USA. Česká ženská reprezentace, zaujímající v aktuálním žebříčku IIHF devátou příčku, se zatím na olympijský turnaj neprobojovala. Mistrovství světa, olympijských her a dalších turnajů, které pořádá IIHF, se v současnosti účastní více než 50 ženských reprezentaci, což je ve srovnání se začátkem tisíciletí více než dvojnásobek.

Praha, dne 23. 07. 2018

PhDr. Zdeněk Zikmund, tiskový mluvčí,

 

Napsat komentář