Sparta porazila Opavu v posledních dvaceti minutách!

Sparta nastoupila do nového ročníku Fortuna ligy s jediným cílem odčinit neúspěšný loňský ročník, ve kterém skončila na pátém místě s postupem do kvalifikace Evropské ligy.

Fotbalisté pražské Sparty začali utkání velice aktivně a na konec vyhráli 2:0 nad nováčkem z Opavy, který se vrátil do první ligy po 13. letech. Slezané svojí důraznou tvrdou hrou dost překvapili, zejména, že drželi 70 minut remízu. Ale následně se trefil z dálky záložník Guélor Kanga a pojistku přidal Benjamin Tetteh, jehož střelu tečoval do vlastní brány Jaroslav Svozil.

Opava nepřijela na Letnou, jen bránit a hned v úvodní minutě zahrozila po brejku, kdy Kuzmanovičova střela z velkého vápna skončila vysoko nad domácí brankou.

Sparta po několika minutách hru vyrovnala a během deseti minut odpověděla třemi rychlými útoky, které ale končily na hranici velkého vápna nepřesnou přihrávkou, nebo střelou vedle branky.

V 9. minutě mohl skórovat Ben Chaim, když jeho přízemní centr propadl hostujícímu gólmanovi Šromovi mezi nohama a míč těsně minul tyč. Pak Plavšičovu střelu srazila hostující obrana a hlavička Štetiny po rohovém kopu skončila mimo.

V 19. minutě se opřel do míče z pětadvaceti metrů hostující Puškač, jehož střela těsně minula břevno sparťanské branky. Na druhé straně z rychlého protiútoku se dostal po přihrávce Chaima do vyložené šance Pulkráb, jenže se netrefil z malého vápna do branky.

Ve 34. minutě se uvolnil po pravé straně přes obránce Ben Chaim, ale trefil jen vyběhnuvšího gólmana Šroma.

V závěru prvního poločasu se nažil po uvolnění a ideální přihrávce od Stancia skórovat z velkého vápna Kanga, jeho snaha ale končila vedle levé tyče opavské branky. Následně na druhé straně vychytal střelu Svozila zblízka, hezkým zákrokem domácí brankář Nita.

Sparta nezačala druhý poločas dobře, naopak hosté se snažili překvapit přesnou kombinací a rychlým přenesením hry. 57. minuta Sparta střídá, ze hry odstoupil Pulkráb, kterého nahradil ve svém prvním ligovém zápase v rudém dresu Tetteh. Po hodině hry kontroloval sudí Královec na videu Hrabinův zákrok ve vápně na Chipciua, ale po konzultaci penaltu nenařídil. Z následného trestného kopu z pravé strany velkého vápna, se trefil Stancia do boční sítě.

V 73. minutě se sparťané po neustálém obléhání opavské branky, konečně dočkali vedení, když se z 25. metrů, trefil nechytatelnou a umístněnou střelou k tyči Kanga 1:0.

Letenští měli v závěru zápasu herní převahu, kterou chtěli zúročit ještě gólem, nejprve Stanciu trefil břevno. Výhru nakonec pojistil v 84. minutě, Tetteham, jehož střelu nešťastně srazil Svozil do vlastní sítě 2:0.

Sparta si za vydřenou výhru nakonec připsala první tři body a zároveň se naladila na čtvrteční úvodní zápas 2. předkola Evropské ligy na hřišti Srbského týmu Spartaku Subotica.

AC Sparta Praha – SFC Opava 2:0 (0:0)

Branky: 73. Kanga, 84. Svozil (vl.). Rozhodčí: Královec – Nádvorník, Hájek. ŽK: Costa, Kanga – Kayamba, Schaffartzik. Diváci: 12 186.

Sparta: Nita – Chipciu, Štetina, Costa, Frýdek – Kulhánek – Ben Chaim (78. Vukadinovič), Stanciu, Kanga, Plavšič (72. Šural) – Pulkrab (57. Tetteh). Trenér: Hapal.

Opava: Šrom – Simerský, Svozil, Hrabina – Zavadil (82. Jurečka), Schaffartzik – Kayamba, Kuzmanovič, Zapalač – Puškáč (73. Jursa), Juřena (78. Smola). Trenér: Skuhravý.