Nová FORTUNA:LIGA startuje už zítra!

Jen na pár dní si fotbaloví fanoušci v Čechách odpočinuli od fotbalu a po skončení MS v Rusku se nyní mohou těšit na ligové boje v obou elitních soutěžích. FORTUNA:LIGA roztáhne svou oponu v pátek 20. července večer a druhá nejvyšší soutěž FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA dokonce už v pátek odpoledne.

Ambiciózní týmy ve FORTUNA:LIZE přes léto opět posílily a brousí si zuby na kvalitní prezentaci v evropských pohárech stejně jako na další dramatické boje o mistrovskou trofej. Ty budou navíc v nadcházející sezóně vyšperkované atraktivní nadstavbovou částí. Novinka spočívá s několika přímých soubojích, navíc mezi aspiranty na titul, účast v pohárech či na záchranu.

„Věříme, že vložení nadstavbové části do herního formátu bude zásadním průlomem v historii profesionální fotbalu v České republice a že tento krok fanouškům i klubům samotným přinese nový pozitivní impulz,“ uvedl Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace. Na podzim se odehraje 19 ligových kol a po tom třicátém se na konci dubna 2019 rozdělí ligový peloton na tři části. První zápasy nadstavby jsou v plánu 4. května a o nástupci plzeňské Viktorii na českém fotbalovém trůnu bude známo nejpozději 25. května 2019.

„Na závěr sezóny se už teď těším a věřím, že i nový herní model spolu s kvalitními kádry všech ligových týmů přispěje k dalšímu nárůstu návštěvnosti na fotbalových stadionech,“ nemůže se Svoboda dočkat startu FORTUNA:LIGY.

Obě nejvyšší soutěže ponesou po dobu nejbližších čtyř let jméno generálního partnera, sázkové kanceláře Fortuna, čímž český ligový fotbal získal garanci stability a podle generálního ředitele Fortuny Davida Vaňka nezůstane jen u toho.

„Naší jednoznačnou prioritou jsou fanoušci a atraktivní fotbalový produkt, který jim budeme servírovat. S novým herním modelem je nyní k dispozici mnohem více napínavých zápasů, což je zcela zásadní, rozšířením videorozhodčích zase soutěž získává na důvěryhodnosti. Chceme, aby byl náš fotbalový servis zcela komplexní, takže všechny zápasy nejvyšší soutěže budeme streamovat na našem webu a pro všechny fanoušky jsme připravili řadu aktivit, představení nové vizuální identity bylo opravdu jenom začátkem. Veškeré projekty budeme sdružovat v nové a dnes spuštěné fotbalové platformě #Přihraj (www.prihraj.cz), v kontaktu chceme být nejenom v online prostředí, ale i přímo na stadionech. Jestli se všichni fanoušci těší na start FORTUNA:LIGY alespoň z poloviny tak jako my, tak nás čeká opravdu revoluční sezona,“ řekl ke vstupu do ligového fotbalu David Vaněk.

Projekty pro kluby i ligové příznivce si připravili také ostatní partneři FORTUNA:LIGY. „Český fotbal se za poslední rok výrazně proměnil. Jako inovativní firma jsme rádi, že i fotbal je inovativní a zavedl novinky jako projekt videorozhodčí. Fotbal je díky tomu transparentnější, což je i naše snaha v sektoru ojetých vozů,“ uvedl Petr Vaněček, provozní ředitel skupiny AURES Holdings, kam patří značky AAA AUTO a Mototechna, které jsou oficiálním partnerem Ligy. Fotbalovým klubům a funkcionářům zapůjčila Mototechna již 520 nových automobilů různých značek a modelů v celkové hodnotě přes 356 milionů korun.

„Oceňujeme také změnu herního systému, která znamená větší množství zápasů, což je důležité pro dopad našich marketingových aktivit,“ doplnil Vaněček. Zcela novým ligovým partnerem se nedávno stala cestovní kancelář Alexandria. „Přestože se ve fotbalovém prostředí pohybujeme již delší dobu, tohle partnerství je pro nás zásadní. V komunikaci směrem k fanouškům se chceme zaměřit především na rodiny, kterých na fotbalových stadionech stále přibývá,“ řekl k dohodě s LFA Petr Šatný, marketingový ředitel CK Alexandria.

Ligová fotbalová asociace společně s Fortunou už v červnu představila novou identitu obou soutěží a těsně před startem sezóny předvedla i novinky v televizní grafice.

„Chtěli jsme se přiblížit moderním zahraničním ligám a současně propojit novou vizuální identitu s televizní grafikou. Pracovali jsme na tom hodně dlouho, spolu s Fortunou a O2 TV Sport jsme odvedli velký kus práce a věříme, že i televizní diváci budou spokojeni,“ řekl k další novince Dušan Svoboda s tím, že změny se týkají obou soutěží. Novou grafiku spatří diváci poprvé už v pátek, kdy startuje FORTUNA:LIGA na kanálu O2 TV Sport prvním přímým přenosem. “Jen na O2 TV mají diváci poprvé v historii možnost sledovat v televizi všechny zápasy. Tři nejatraktivnější duely nabídne O2 TV Sport v nejlepší vysílací kvalitě, včetně studia a speciálního statistického servisu zvaného Tracab. Zbývající čtyři utkání z každého kola pak odvysílá O2 TV Fotbal v multidimenzi v tzv. HD streaming kvalitě,“ uvedl k vysílacímu schématu Marek Kindernay, výkonný ředitel O2 TV Sport. Jeden zápas, páteční čtvrtou volbu, přinese kanál ČT sport.

Spolupráce mezi LFA a O2 TV Sport bude pokračovat i v oblasti videorozhodčích. Po příslibu od FAČR a její nové komise rozhodčích bude již na první kolo nasazen videorozhodčí ve třech utkáních. „V této praxi bychom rádi pokračovali i v dalším průběhu sezóny. Projekt se organizačně dostal do další fáze a jdeme podle plánu, který jsme slíbili veřejnosti a zvyšujeme počet utkání s dohledem videa v každém kole,“ řekl Dušan Svoboda k dalšímu posunu ve velmi sledovaném ligovém projektu. Zvýšení počtu utkání s videorozhodčím vítá také společnost Datart. Vzhledem k tomu, že fandíme férové hře, tak jsme potěšeni, jak se projekt vyvíjí. Pro fanoušky máme připravenou speciální nabídku fotbalových TV, kam jsme vybrali ty nejlepší pro sledování fotbalových zápasů, tak aby zaručeně viděli ostré detaily a plynulý pohyb za každých okolností během sledování zápasů. Navíc v tuto chvíli s LFA jednáme o dalších možnostech spolupráce,“ řekla Iva Pavlousková, tisková mluvčí Datartu, který je partnerem projektu videorozhodčí od jeho samého začátku. Celý projekt je nadále závislý na nutné součinnosti s FAČR. „Předseda nové komise rozhodčích nám několikrát garantoval, že dává projektu zelenou a ze strany FAČR také cítíme potřebnou podporu,“ doplnil na závěr Svoboda.

Několik faktů a termínů k novému hernímu modelu

Termínová listina:

 1. až 22. července 2018 – zápasy 1. kola
 2. až 16. prosince 2018 – zápasy 19. kola, posledního kola na podzim
 3. až 10. února 2019 – zápasy 20. kola, prvního na jaře
 4. až 28. dubna 2019 – zápasy 30. kola, konec základní části
 5. až 25. května 2019 – zápasy nadstavbové části (jediné vložené kolo sezony je na programu ve středu 15. května 2019)
 6. května až 2. června 2019 – barážové dvojzápasy o udržení a o účast v Evropské lize

Formát soutěže:

FORTUNA:LIGA i FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA se hraje systémem každý s každým dvoukolově (základní část) s následnou nadstavbou

Podle pořadí v tabulce po základní části (§ 18 SŘ) jsou pro nadstavbou část družstva rozdělena do skupin následovně:

 • o titul (1. – 6. místo po základní části)
 • o účast v Evropské lize UEFA (7. – 10. místo po základní části)
 • o záchranu (11. – 16. místo po základní části)

Skupina o titul

 • Každý s každým jednokolově
 • Kluby umístěné v tabulce základní části na 1. – 3. místě hrají tři utkání na domácím stadionu, kluby umístěné v tabulce základní části na 4. – 6. místě hrají dvě utkání na domácím stadionu
 • Klubům zůstává celkový počet dosažených bodů v základní části

Skupina o účast v Evropské lize UEFA

 • Hraje se vyřazovacím způsobem na dvě utkání – klub umístěný v tabulce základní části na 7. místě proti klubu umístěnému v tabulce základní části na 10. místě a klub umístěný v tabulce základní části na 8. místě proti klubu umístěnému v tabulce základní části na 9. místě (semifinále)
 • První utkání se hrají na stadionu klubu, který se v tabulce základní části umístil níže.
 • Vítězná družstva ze semifinálových „dvojutkání“ postupují do finále soutěže. Vítězné družstvo „finálového dvojutkání“ postupuje do kvalifikačního utkání o účast v Evropské lize UEFA

Skupina o záchranu

 • Každý s každým jednokolově
 • Kluby umístěné v tabulce základní části na 11. – 13. místě hrají tři utkání na domácím stadionu, kluby umístěné v tabulce základní části na 14. – 16. místě hrají dvě utkání na domácím stadionu.
 • Klubům zůstává celkový počet dosažených bodů v základní části

Postup, sestup, kvalifikační utkání o účast v I. lize (baráž) a určování pořadí

Pořadí v tabulce po základní části se určí podle § 18 Soutěžního řádu

Konečné pořadí ve skupinách O titul a O záchranu se určí podle umístění v nadstavbové části dle pravidel uvedených v příloze č. 2 tohoto rozpisu

Poražená družstva ze semifinále Skupiny o účast v Evropské lize UEFA se umístí na 9. a 10. místě konečného pořadí, kdy se na 9. místě umístí družstvo výše postavené v základní části.

Vítězné družstvo finálového „dvojutkání“ Skupiny o účast v Evropské lize UEFA se umístí na 7. místě a poražené na 8. místě konečného pořadí

Po skončení soutěžního ročníku sestoupí z I. ligy družstvo, které se v konečné tabulce umístilo na 16. místě. Sestupující družstvo bude zařazeno do II. ligy, pokud obdrží licenci potřebnou pro účast v soutěži.

Do I. ligy postoupí vítězné družstvo II. ligy, pokud obdrží licenci potřebnou pro účast v I. lize

Družstva, která se v konečné tabulce I. ligy umístila na 14. a 15. místě, se účastní kvalifikačních „dvojutkání“ s družstvy, která se umístila na 2. a 3. místě II. ligy, systémem uvedeným v příloze č. 1. Vítězná družstva kvalifikačních „dvojutkání“ získávají právo na účast v následujícím ročníku I. ligy, pokud obdrží licenci potřebnou pro účast v I. lize. Poražená družstva kvalifikačních „dvojutkání“ získávají právo na účast v následujícím ročníku II. ligy.

Výběr klubů pro mezinárodní klubové soutěže UEFA, kvalifikační utkání o účast v Evropské lize UEFA

Do mezinárodních klubových soutěží UEFA (Liga mistrů a Evropská liga) se kvalifikují družstva podle pořadí v konečné tabulce soutěže, podle přidělených účastnických míst ve výše uvedených soutěžích dle příslušného koeficientu jednotlivých národních asociací UEFA.

Do Evropské ligy se kvalifikují: Vítězné družstvo Poháru FAČR (pokud se současně nekvalifikuje do Ligy mistrů) a družstva, která se v konečném pořadí I. ligy umístila za družstvy postupujícími do Ligy mistrů, kromě posledního postupujícího družstva, které se o účastnické místo v Evropské lize UEFA utká s vítězem skupiny O účast v Evropské lize UEFA v kvalifikačním utkání.

V případě, že se vítězné družstvo skupiny O účast v Evropské lize UEFA stane zároveň vítězem Poháru FAČR, kvalifikace o účastnické místo v Evropské lize se nehraje a do Evropské ligy UEFA postupuje poslední postupující družstvo v konečném pořadí I. ligy.

Napomínání hráčů – § 47 Disciplinárního řádu

Základní část

Kdo bude napomínán v základní části soutěže žlutou kartou:

 1. a) počtvrté, bude potrestán zákazem závodní činnosti na jedno soutěžní utkání;
 2. b) poosmé, bude potrestán zákazem závodní činnosti na dvě soutěžní utkání;
 3. c) podvanácté, bude potrestán zákazem závodní činnosti na tři soutěžní utkání;
 4. d) pošestnácté, bude potrestán zákazem závodní činnosti na čtyři soutěžní utkání;
 5. e) podvacáté, bude potrestán zákazem závodní činnosti na pět soutěžních utkání.

V případě, kdy by tresty zákazu závodní činnosti uložené za opakované napomínání hráčů přesáhly konec základní části, nebudou tyto tresty v tomto rozsahu vykonány a namísto příslušné části trestu zákazu závodní činnosti bude uložena peněžitá pokuta.

Nadstavbová část

Kdo bude v nadstavbové části napomínán v jednom ročníku žlutou kartou:

 1. a) podruhé, bude potrestán zákazem závodní činnosti na jedno soutěžní utkání;
 2. b) počtvrté, bude potrestán zákazem závodní činnosti na dvě soutěžní utkání;

V případě, kdy by tresty zákazu závodní činnosti uložené za opakované napomínání hráčů přesáhly konec soutěžního ročníku, nebudou tyto tresty v tomto rozsahu vykonány a namísto příslušné části trestu zákazu závodní činnosti bude uložena peněžitá pokuta.

Poznámky

Do kvalifikačních „dvojutkání“ o účast v I. lize se žluté karty z nadstavbové části ani z II. ligy nepřenáší a pro účely evidence napomínání žlutou kartou se tato utkání nepovažují za utkání v nadstavbové části.

Do utkání o účast v Evropské lize UEFA se žluté karty z nadstavbové části přenáší

Rozpis utkání nadstavbové části

Skupina o titul

 1. kolo 3 – 5 2 – 4    6 – 1
 2. kolo 4 – 5 3 – 6    1 – 2
 3. kolo 5 – 6 1 – 4    2 – 3
 4. kolo 5 – 1 6 – 2    3 – 4
 5. kolo 2 – 5 1 – 3    4 – 6

Skupina o záchranu

 1. kolo 13 – 15 12 – 14                       16 – 11
 2. kolo 14 – 15 13 – 16                       11 – 12
 3. kolo 15 – 16 11 – 14                       12 – 13
 4. kolo 15 – 11 16 – 12                       13 – 14
 5. kolo 12 – 15 11 – 13                       14 – 16

Skupina o účast v Evropské lize UEFA

Semifinále:

 1. utkání: 10 – 7 9 – 8
 2. utkání: 7 – 10 8 – 9

Finále:

 1. utkání: Vítěz utkání 7 – 10   –   Vítěz utkání 8 – 9   (doma hůře umístěný tým v základní části)
 2. utkání: Vítěz utkání 7 – 10   –   Vítěz utkání 8 – 9   (doma lépe umístěný tým v základní části)

Kvalifikační utkání o účast v Evropské lize UEFA

hraje se na jedno utkání – na stadionu účastníka Skupiny o titul

Poslední jinak postupující družstvo do EL Skupiny O titul (4. nebo 5.) – vítěz Skupiny O účast v EL

Kvalifikační „dvojutkání“ o účast v I. lize

 1. utkání:
 2. družstvo II. ligy – 14. družstvo I. ligy Skupiny o záchranu
 3. družstvo I. ligy Skupiny o záchranu – 2. družstvo II. ligy
 4. utkání:
 5. družstvo I. ligy Skupiny o záchranu – 3. družstvo II. ligy
 6. družstvo II. ligy – 15. družstvo I. ligy Skupiny o záchranu

Pravidla pro určení pořadí ve skupinách o titul a o záchranu (konečného pořadí) v případě shodného počtu bodů více družstev po odehrání základní i nadstavbové části

 1. Vyšší počet bodů získaný v základní části
 2. Vyšší počet bodů získaný ve vzájemných utkáních v základní části
 3. Brankový rozdíl ze vzájemných utkání v základní části
 4. Vyšší počet vstřelených branek ve vzájemných utkáních v základní části
 5. Vyšší brankový rozdíl ze všech utkání v celé soutěži (včetně nadstavbové části)
 6. Vyšší počet vstřelených branek v celé soutěži (včetně nadstavbové části)
 7. Vyšší umístění v soutěži Fair – play
 8. Los

Štěpán Hanuš, Ředitel komunikace a PR,

LIGOVÁ FOTBALOVÁ ASOCIACE

 

 

Napsat komentář