Planetka mezi Jupiterem a Marsem byla pojmenována po Ivanu Hlinkovi!

Mezinárodní astronomická unie pojmenovala planetku 39802 na památku legendárního hráče a trenéra Ivana Hlinky (1950–2004). Oficiální pojmenování vstoupilo v platnost 29. května 2018, kdy bylo zveřejněno v cirkuláři Minor Planet Center IAU.

V osvědčení, vydaném Českou astronomickou společností, se mimo jiné uvádí, že Ivan Hlinka „je jednou z největších legend v historii českého hokeje. Získal zlaté medaile na světových šampionátech v letech 1972, 1976 a 1977. Jako trenér přivedl národní tým k zlatým medailím na olympijských hrách v roce 1998 a mistrovství světa v roce 1999. Mezinárodní federace ledního hokeje ho v roce 2002 uvedla do Síně slávy.“

Planetka IVANHLINKA se nachází ve vzdálenosti 150 – 500 miliónů kilometrů v hlavním pásu mezi Jupiterem a Marsem. Přibližně 3 kilometry velká planetka vznikla při rozpadu většího tělesa, její oběžná doba je 3,22 roku. Objevena byla 29. října 1997 v Ondřejově.

„Pojmenování planetky jsme původně navrhli již k dvacátému výročí zlata z Nagana, schvalovací proces v rámci Mezinárodní astronomické unie má však pevná pravidla a určitou dobu trvá,“ uvedl prezident ČSLH Tomáš Král. „Jsme velmi rádi, že skončil úspěšně a Ivan Hlinka má ve vesmíru svoji planetku, podobně jako z dalších vynikajících sportovců třeba Josef Bican, Věra Čáslavská nebo Dominik Hašek.“

ČSLH děkuje Lence Kotkové z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově, která planetku objevila a významně přispěla k jejímu pojmenování.

PhDr. Zdeněk Zikmund, tiskový mluvčí ČSLH,

Napsat komentář