Valná hromada FAČR schválila novou úpravu stanov při volbě předsedy

Valná hromada Fotbalové asociace ČR schválila dnes v Praze na řádném zasedání novou úpravu stanov, které rozhodlo o sloučení obou fotbalových komor Čech a Moravy. Zároveň splnila terminovaný požadavek od FIFA, UEFA, tím se do budoucna zabrání případným patovým situacím. V dalších společných zasedáních, v případě volby předsedy FAČR budou rozhodovat hlasy delegátů ve druhém a třetím kole, bez ohledu na komory. 

V úvodu pozdravil přítomné delegáty Více president UEFA Karl Erik Nilsson, který poděkoval za pozvání do Prahy. Vyzdvihl dobrou spolupráci FAČR s UEFA, dobrou propagaci fotbalu v zahraničí, podotkl, že je velká škoda, že se český fotbal neprobojoval na Mistrovství světa do Moskvy. Připomněl dobré výsledky české jednadvacítky na ME. V závěru požádal přítomné delegáty, aby přistoupili zodpovědně k projednání nových stanov, zejména v rámci hlasování.

Předseda FAČR ing. Martin Malík, kritizoval finanční dotační příspěvky, které fotbalová asociace obdržela až koncem května, zatím s nepříjemnou situací, že nejde finanční prostředky poskytnout jednotlivým krajům, okresům a následně jednotlivým fotbalovým klubům. Přesto výkonný výbor rozhodl, že budou finanční prostředky rozděleny, tak aby splnily jednotlivé požadavky.

Předseda dále vyzdvihnul úzkou spolupráci s evropskými svazy, Bulharsko, Rumunsko a další, zejména s bavorským fotbalovým svazem. Hodně ho mrzelo, že se český národní tým neprobojoval v kvalifikaci na světový šampionát, ale přivítal podzimní účast národního týmu v Lize národů. Informoval, že je v dalším období, ze strany asociace velký zájem, vybudovat na Strahově velké sportovní centrum za podpory státu.

„Valná hromada dopadla velice dobře, jsem velmi spokojený. Díky delegátům za odhlasování změn Stanov FAČR. Návrh změny byl dojednán již v předstihu, přestože do poslední chvíle zaznívaly určité protinávrhy. Například se zástupci a lidmi z Moravy jsme se snažili do poslední chvíle komunikovat, klidný jsem dnes nebyl, na druhou stranu jsme udělali maximum a výsledek se dostavil,“ řekl po valné hromadě předseda FAČR Martin Malík.

Zástupci Čech a Moravy se na úpravě nových stanov dohadovali od loňského června, kdy valná hromada po třech volbách nezvolila nového předsedu, místo Miroslava Pelty. Martin Malík byl nakonec zvolen až v prosinci loňského roku na mimořádné valné hromadě. To mělo za následek, že UEFA a FIFA důrazně pohrozily sérií sankcí, například zavedením normalizační komise, v případě, že nedojde ke změně stanov do 15. června. Mezinárodní komise by mohla převzít rozhodování výkonného výboru FAČR a zároveň změnit část stanov.

Vedle rozhodování o stanovách zvolila valná hromada nového člena výkonného výboru, kterým se stal jediný kandidát za okresy a kraje Čech Michal Blaschke.

Tisková konference po zasedání:

Čtsa, kc, audio, foto,

 

Napsat komentář