Šestý rok bez medaile promarněná šance s Američany!

Po dobře rozehrané skupině v Kodani přišlo ve 300 km vzdáleném Herningu zklamání. Ve čtvrtfinále  světového šampionátu naši hokejisté podlehli Američanům 2:3 a přijeli domů bez medaile.

Už šestý rok je to stejná písnička. Na mistrovství světa i v olympijském turnaji jsou naši hráči neúspěšní, většinou nezvládají čtvrtfinále, v němž se rozhoduje o úspěchu či nezdaru. Zatímco v olympijském souboji o postup do semifinále  jsme Američany porazili po nájezdech 3:2 tentokrát stejným rozdílem prohráli. Nejen zámořský  celek měl v Dánsku zcela jiný tým. I naše mužstvo   ze tří čtvrtin  bylo obměněné, zejména mladou krví, a ku prospěchu. Bohužel nezvládlo to nejdůležitější, postup mezi čtyři nejlepší.

S odstupem několika dní musíme zdůraznit, že  čtvrteční zápas byl promarněnou příležitostí. Američané byli k poražení, ale to by nesměli naši k první třetině přistoupit bezkrevně a s nedůslednou obranou. Dvoubrankovou ztrátu sice  zvýšenou aktivitou i   bojovností, kterou jsme oceňovali ve skupině, především v soubojích se Švýcary a hlavně s Rusy, v další dvacetiminutovce dohnali a vypadalo to slibně.  Že nakonec  čeští hokejisté byli poraženi zavinilo  špatné krytí první pětky soupeře, v  čele s kanonýrem Kanem, autorem prvního  a vítězného gólu

Zatímco americký trenér obětoval jednu útočnou formaci na  pokrytí Krejčího řady s hbitými křídly Patrňákem a  Jaškinem, náš  čtyřčlenný tým  k opačné taktice s obětováním jedné řady na obranu Kaneho si nepočínali důsledně a vymstilo se to. Že se Kane dal i s jeho nahrávači uhlídat ukázali o dva dny později Švédové. Doslova nedali Amíkům ani čichnout.

Trenér Jandač, který byl především odpovědný za reprezentační tým, po šampionátu odchází, aniž  jej pozvedl k výšinám. Bude jeho nástupce úspěšnější? To je ve hvězdách. Jedno je však jasné. Měl by pokračovat s rozumným omlazováním  týmu.  Hronek, Sklenička, Kubalík,  Faksa, Hyka a Chytil  prokázali své schopnosti  a budou, li oni nebo další mladíci vhodně  zařazování ke zkušenějším a rozdílovým hráčům typu Krejčího, Pastrňáka, Gudase, Jaškina, mohli bychom se přece jenom v příštích letech dočkat lepších zítřků našeho hokeje!

Trenér Josef Jandač, Tomáš Plekanec, David Krejčí po utkání:

Výsledek čtvrtfinále české hokejové reprezentace

USA – ČESKO 3:2 (2:0, 0:2, 1:0)

Branky – nahrávky: 11. Kane (D. Ryan), 13. Atkinson (Bonino, Gaudreau), 47.Kane (D. Ryan) – 25. Řepík (Faksa, Gudas), 31. Nečas (Pastrňák, Hronek). Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), Kubuš (Slov.) McCrank (Kan.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 5:1. Využití: 0:1. Diváci: 4 500.

USA: Kinkaid – Martinez, McAvoy, Butcher, Murphy, Pionk, Jensen, Q. Hughes – DeBrincat, White, Kane – Atkinson, Bonino, Gaudreau – Kreider, Larkin, Lee – Coleman, D. Ryan, Thompson – Milano. Trenéři: Blashill, Bylsma, D. Granato.

Česko: Francouz – Gudas, Šulák, Hronek, Moravčík, Sklenička, Jordán, Polášek – Řepík, Faksa, Červenka – Pastrňák, Krejčí, Jaškin – Hyka, Nečas, D. Kubalík – Horák, Plekanec, Chytil – Kousal. Trenéři: Jandač, Kalous, Prospal, Špaček.

Program semifinále a finále MS

Sobota 19. května – semifinále: 15:15 Švédsko – USA (Royal Arena, Kodaň), 19:15 Kanada – Švýcarsko (Royal Arena, Kodaň)

Sobota 19. května: 15:15 Semifinále (Royal Arena, Kodaň), 19:15 Semifinále (Royal Arena, Kodaň)

Neděle 20. května: 15:45 Utkání o 3. místo (Royal Arena Kodaň), 20:15 Finále (Royal Arena, Kodaň)

Čtsa, Přemysl Hrubý, kc, audio, foto: www.cslh.cz

 

 

Napsat komentář