Coe zve na Kontinentální pohár!

Ve dnech 8. a 9. záři 2018 se odehraje na Městském stadionu ve Vítkovicích třináctý Kontinentální pohár. Ostrava přivítá ty největší atletické hvězdy a dá se očekávat velkolepá podívaná, které se nemůže dočkat ani hlava světové atletiky Sebastian Coe.

V České republice se Kontinentální pohár uskuteční poprvé a jeho pořadatelským městem bude Ostrava, která má bohaté zkušenosti s organizací té nejkvalitnější atletiky díky Zlaté tretře. V minulosti se zde konaly také mládežnické šampionáty. V roce 2007 to bylo mistrovství světa do 17 let a v sezóně 2011 evropský šampionát do 22 let. Že je Ostrava tím pravým místem, kde by se atletická událost takového rozměru měla konat, potvrzuje i předseda IAAF a někdejší světový rekordman Sebastian Coe. „Na Kontinentální pohár se moc těším hned ze dvou důvodů. Zaprvé se jedná o úžasné závody a zadruhé se koná v Ostravě, což je město, které v minulosti atletiku vždy velmi podporovalo. Věřím, že uvidíme plný stadion. Myslím si, že diváci v Ostravě si takovou atletickou akci zaslouží, protože byli vždy skvělými fanoušky královny sportu a pokaždé dokáží vytvořit fantastickou atmosféru,“ nechal se slyšet.

Kontinentální pohár v Ostravě podporují čtyři zahraniční a čtyři čeští ambasadoři. Zahraniční ambasadoři se v září představí zároveň v roli kapitánů jednotlivých kontinentů. Ambasadorem Evropy se stal bývalý světový rekordman v běhu na 110 metrů překážek Colin Jackson, americké atlety bude povzbuzovat autor nejdelšího dálkařského výkonu historie Mike Powell. Zbylé dva kontinenty si „rozdělily“ dvě bývalé mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek: Austrálii a Oceánii povede Jana PIttmanová a ambasadorem Afriky je Maročanka Nezha Bidouaneová. Českými patrony jsou dvojnásobná olympijská vítězka Barbora Špotáková (Asie a Oceánie), trojnásobný halový mistr světa i Evropy v běhu na 400 metrů Pavel Maslák (Afrika), stříbrný medailista z ME ve skoku o tyči Jan Kudlička (Amerika) a juniorská mistryně světa ve skoku do výšky Michaela Hrubá (Evropa). „Myšlenka ambasadorů jednotlivých kontinentů se mi moc líbí. Je totiž třeba vytvořit emoční prostředí, což nejlépe uděláte prostřednictvím závodníků, kteří již něco dokázali a všichni je znají,“ dodává hlava světové atletiky.

Kontinentální pohár nese v angličtině oficiální název IAAF Continental Cup. Jedná se o jednu z nejprestižnějších atletických akcí, které Mezinárodní federace atletických asociací pořádá. Jde o týmovou soutěž atypického formátu. Poprvé se konal v roce 1977, kdy ho hostil německý Düsseldorf. Až do roku 2008 byla tato atletická událost známá pod názvem Světový pohár. V současné době se Kontinentální pohár koná jednou za čtyři roky, kdy se proti sobě utkají výběry ze čtyř kontinentů: Evropy, Ameriky, Afriky a společný tým Asie a Oceánie. V každé disciplíně závodí dvě ženy a dva muži. „Kontinentální pohár je specifický tím, že je organizován jako souboj kontinentů. Závodit tak budou nejlepší atleti ze všech světadílů. Navíc týmové soutěže mají atletičtí příznivci rádi,“ zdůrazňuje Coe atraktivitu tohoto atletického podniku.

Sám již globální vrchol atletické sezóny 2018 nedočkavě vyhlíží. „Moc bych si přál, aby byl Kontinentální pohár jakýmsi vyvrcholením sezóny, na kterou pak naváže mistrovství světa v roce 2019 a olympijské hry v roce 2020. Rád bych vzkázal všem, kteří ještě nemají lístek, běžte a kupte si ho, protože uvidíte nejlepší atlety své generace. Bude to svátek atletiky – nejlepšího olympijského sportu, a to vše ve vašem domácím prostředí. To si nemůžete nechat ujít,“ vyzývá předseda IAAF.

Kontinentální pohár proběhne ve dnech 8. a 9. září 2018 na Městském stadionu ve Vítkovicích. Ceny vstupenek na tento atletický svátek se pohybují od 150 do 350 korun a lze je zakoupit prostřednictvím sítě www.ticketportal.cz.

Celý rozhovor s předsedou IAAF Sebastianem Coem najdete na youtube kanálu CzechAthletics:

https://www.youtube.com/watch?v=pzHuU5ms_Ig&t=1s

Petr Jelínek, Oddělení komunikace ČAS,

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář