Anglický teambuilding ukázal šance českých adeptů na mistrovství Evropy

Český Dub – Společné tréninky, předávání zkušeností a k tomu ostré herní prověrky. Přípravný kemp české seniorské reprezentace v malém fotbale o víkendu navštívila Anglie a setkání výběrů posloužilo jako vzorová spolupráce pro další země.

Čeští reprezentanti sehráli v Podještědském sportovním areálu tři utkání. Nejprve porazili výběr Liberecka 7:6 a pak se dvakrát utkali s Anglií. První duel ovládli 5:3, ve druhém padli 2:3. „Chtěli jsme vyzkoušet další hráče, kteří mají potenciál dostat se případně do kádru pro mistrovství Evropy do Kyjeva. Jsou hlavně z naší ligy a jeví se, že můžou tým posílit. Kluci nás samozřejmě nezklamali, podali slušné výkony, na druhou stranu s týmem z mistrovství světa bychom utkání asi zvládli výsledkově líp, s těmi hráči jsme o kousek dál v souhře, někteří však nemohli kvůli pracovním či fotbalových povinnostem,“ vysvětlil český trenér Stanislav Bejda.

V kádru se tak objevili čtyři úplní nováčci nebo hráči, kteří si reprezentační premiéru odbyli při triumfu na lednovém mezinárodním halovém turnaji v rakouském Altheimu. „Vidím hodně pozitivně, že složíme skoro další nový tým z šikovných hráčů, kteří ukazují kvalitu v lize či svých týmech. Když to sladíme a dáme rámec, co a jak chceme hrát, máme pořád vysokou kvalitu mužstva. Pak je to o detailech. Chtít po klukách bez zkušenosti s velkými zápasy, kteří mají za sebou jeden trénink, aby hned předvedli super výkon, je hrozně těžké. Můžu ovšem vyzdvihnout Jiřího Sodomu a Davida Presla, kteří už byli v Rakousku a oba se prosadili,“ připomněl Bejda.

Při výhře 7:6 nad výběrem Liberecka se trefili i tři debutanti v národním týmu, pardubický zadák Václav Sklenář a pražská dvojice Pavel Šultes s Pavlem Slánským. Dva zásahy přidal David Macko, po jednom Ondřej Bíro a David Presl. „Zkoušeli jsme nejdřív věci jako složení pětek. Kluci z Liberecka se znají z futsalu, jsou kvalitní fotbalisté na podobné úrovní, jen nehrají malý fotbal organizovaně. Kdyby hráli, najdeme tam další dva zajímavé hráče pro nás. Je to relativně dobrý výsledek, protože jsme se s nimi střetli potřetí a zápasy vždycky mají vysokou úroveň, jsou dobrá prověrka pro naši reprezentaci,“ popsal český kouč.

Proti Anglii se při vítězství 5:3 dvakrát trefili Sodoma se Stanislavem Maříkem, poslední branku přidal Jan Rosůlek po teči střely Ondřeje Bíra. „Mářa, Bíras a Franta Hakl tomu dodali punc mistrovského týmu, takže první utkání bylo z naší strany výrazně lepší, měli jsme víc šancí. Mohli jsme vyhrát vyšším rozdílem, výsledek byl pro Anglii milosrdný,“ uvedl Bejda.

V nedělní odvetě už mu trojice světových šampionů z Tuniska scházela, stejně jako vicemistr Evropy Macko. Přestože český výběr vedl 2:1 dvěma góly brněnského dribléra Presla, nakonec Anglii podlehl 2:3. „Nastoupili noví kluci a byli jsme opět trošku lepší. Zkoušeli jsme ovšem hrát se Šultym power play a doplatili na to gólem. Hra je jiná než s Bírasem, Ondra je famózní, už má věci vyzkoušené, je to s ním daleko bezpečnější a spolehlivější, než když hraje na pozici gólmana kdokoli jiný. Chtěl jsem i experimentovat, kdybych hru zavřel a hrál na výsledek, asi to dopadne jinak, ale to nebyla priorita. Chtěl jsem vidět naši kvalitu, jak dokážeme reagovat za nepříznivého stavu, když jsme byli pod tlakem. Soupeř hrál hodně tvrdě, některé fauly byly za hranou a zajímalo mě, jestli jsme to schopní unést v hlavách. Jsem rád za takový test, i když se prohrálo, na druhou stranu si Anglie zasloužila zajímavý výsledek,“ uznal trenér.

Společný čas strávený s výběrem Albionu si pochvaluje. „Udělali jsme si teambuilding dvou mužstev, zatrénovali si spolu a zahráli. Taktikou Angličané nejsou tolik políbení, ale individuálně hodně silní, každá země má něco jiného, jde o možnost předávaní zkušeností, což je velmi pozitivní. Kuba Štefek (člen managementu Evropské federace malého fotbalu – pozn. red.) deklaroval, že se jedná o vzorovou spolupráci, jak to může vypadat, když přijede tým na přípravný kemp. Vzájemně si předají tréninky i informace, co a jak dělat. To je dobré a takových akcí jen víc,“ vyzval na závěr Bejda.

 Česká republika – Výběr Liberecka 7:6

Branky ČR: Macko 2, Sklenář, Presl, Šultes, Bíro, Slánský.

Česká republika – Anglie 5:3

Branky ČR: Sodoma 2, Mařík 2, Rosůlek.

Česká republika – Anglie 2:3

Branky ČR: Presl 2.

Nominace česká reprezentace do Českého Dubu:

Brankáři: Ondřej Bíro (Most), Jaroslav Bellada (Praha).

Hráči v poli: Michal Uhlíř, Stanislav Mařík, Michal Salák, František Hakl, Tomáš Kounovský, Pavel Šultes, Pavel Slánský, Jiří Sodoma (všichni Praha), Jan Rosůlek, Václav Sklenář (oba Pardubice), David Macko (Most), David Presl (Brno), David Sandr (Příbram).

Miroslav Kára komunikace PR,

Foto: Elizaveta Kuzenkova.

 

Napsat komentář