Češi porazili v Euro Hockey Challenge Švýcary 5:2

V prvním zápase české hokejové reprezentace v přípravě na mistrovství světa podali v turnaji Euro Hockey Challenge svěřenci trenéra Josefa Jandače velice aktivní výkon, zejména byli důrazní. Češi si vypracovali několik brankových příležitostí, které zařídili zaslouženou výhru, přesto mohlo být konečné skóre výraznější. Švýcaři se nemohli po dvou třetinách dostat do hry, což se zlepšilo ve třetí třetině, jenže výsledek se nezměnil.

Utkání zahájila místo starostka Příbrami po státních hymnách, které zazpívali žákyně příbramské umělecké školy.

Český národní tým začal utkání velice aktivně s brankářem Furchem, bez zkušeného Romana Červenky a Birnera, kapitánem byl poprvé v reprezentaci Michal Řepík. Již v úvodu hráli Češi přesilovku, kterou ale nedokázali zúročit, přestože měli herní převahu. Švýcaři nastoupili s hodně omlazeným kádrem, takže víc herních zkušeností bylo na straně domácích celku.

Češi se ujali vedení v deváté minutě po hezké kombinační akci, kterou zakončil obránce Jakub Galvas po přihrávce Davida Tomáška, přestože byl faulován. Pro Galvase to byla první prémiová reprezentační branka 1:0.

Švýcaři se po inkasované brance vzchopili a dvakrát zahrozili, poprvé v 11. minutě Verminem a následně Simionem, jenže jejich snahu odvrátil výbornými zákroky brankář Dominik Furch za podpory spoluhráčů.

Na druhé straně se dostal po samostatném úniku do šance Marek Hrbas, ale jeho střelu zblokoval obránce Genazzi,

V 18. minutě navýšili domácí vedení, kdy odražený kotouč našel v ideální pozici Romana Horáka, který se přesně trefil k tyči 2:0.

V závěru první třetiny se nic podstatného nestalo, hráči obou týmů se spokojili s výsledkem, zejména Češi, kteří byli kombinačně a důrazně lepší. Hosté se sice snažili, ale jejich snaha postrádala přesnou finální přihrávku a důraz před brankou.

Hned v úvodu druhé třetiny byl vyloučen za hákování Ondřej Vitásek a hosté hráli přesilovku, kterou nevyužili, naopak Češi trest přečkali a následně nepustili svého soupeře z vlastní poloviny. Po vyloučení hostujícího Lammera, zahrozil nebezpečně Vitásek a Stranský, ale vedení se nezměnilo. Přesto se po neustálém tlaku, v 27. minutě skóre změnilo po přihrávce Tomáška, kdy si připsal první reprezentační trefu od modré čáry obránce Tomáš Pavelka 3:0.

Ve 29. minutě mohl z blízka skórovat Michal Řepík, následně dorážel Horák, ale brankář Van Pottelberghe jeho pokus zlikvidoval. Na druhé straně se blýskl perfektním zákrokem brankář Furch, který v 38. minutě nedal po úniku, útočníku Wickovi žádnou šanci.

Švýcaři sice opět zahrozili, ale jen několik minut, jenže jejich šance nebezpečné nebyly, nebo je vychytal bez větších problémů brankář Furch a tak prostřední dějství, nepřineslo větší brankové navýšení, přestože měli Češi opět herní převahu.

Závěrečná třetí třetina začala opět ze strany českého týmu aktivně, neboť se některým českým, jedná o nominaci na světový šampionát, který se koná v květnu v Dánsku. Rovněž Švýcaři přidali na pohybu, vysunuli hru a vyrovnali. Ve 43. minutě fauloval Paschoud, jenže Češi o přesilovku přišli, protože hráli v šesti. Ve 45. minutě Švýcaři v přesilovce snižují na 3:1, když brankáře Furcha překonal Albrecht Yannick.

Po snížení, hráči trenéra Fischera přidali na důrazu, a několikrát ohrozili po vyloučení Mozíka brankáře Furcha, střelami Riat a Albrecht, následné střela Suriho po samostatném úniku skončila vedle tyče.

V 54. minutě byl vyloučen Lammer, toho využili Češi, když se dostal k odraženému puku ze skrumáže Hanzl a bekhendem upravil stav na 4:1. Po necelé minutě snížil z rychlého protiútoku umístněnou střelou, druhou brankou Motteta 4:2.

Hosté hráli v závěru zápasu power play, ale v poslední minutě inkasovali popáté, když výhru národního týmu pod horní tyčku pečetil Roman Horák 5:2. Po vzájemné dohodě před zápasem následovaly samostatné nájezdy, které Švýcaři vyhráli 3:2.

Trenér Josef Jandač, Roman Horák, Michal Řepík, David Tomášek po utkání:

Oba týmy se střetnou v odvetě opět v Příbrami, ve čtvrtek od 17:00 hodin.

Výsledek prvního utkání Euro Hockey Challenge:

ČESKO – ŠVÝCARSKO 5:2 (2:0, 1:0, 2:2)

Branky – nahrávky: 9. Galvas (Tomášek, Kaut), 18. Horák, 27. Pavelka (Tomášek), 54. R. Hanzl (Kaut, Mozík), 60. Horák (Klok, Hrbas) – 45. Albrecht (Genazzi), 54. Mottet. Rozhodčí: Hejduk, Šír – Hynek, Špůr. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Střely na branku: 27:27. Diváci: 3 856.

Česko: Furch  – Mozík, Vitásek, Klok, Polášek, Pavelka, Hrbas, Pyrochta, J. Galvas – Nestrašil, R. Hanzl, Stránský – Řepík, Horák, Kousal – Orsava, A. Musil, D. Šťastný – Kaut, Tomášek, Ordoš. Trenéři: Jandač, Kalous, Špaček.

Švýcarsko: Van Pottelberghe – Loeffel, Genazzi, Frick, Paschoud, Zryd, Geisser – Riat, Corvi, Suri – Rossi, Vermin, Lammer – J. Wick, Albrecht, Ryser – Simion, Mottet  Trenéři: Fischer, Albelin, Wohlwend.

Program přípravy národního týmu:

Euro Hockey Challenge: 5. dubna: Česko – Švýcarsko (Příbram, 17:00)

Euro Hockey Challenge:

9. – 11. dubna příprava v Praze, 13. dubna: Francie – Česko (Amiens, 19:00), 14. dubna: Francie – Česko (Cergy, 20:45)

Carlson Hockey Games:

16. – 18. dubna příprava v Pardubicích, 19. dubna: Česko – Finsko (Pardubice, 19:00), 21. dubna: Česko – Švédsko (Pardubice, 14:20) 22. dubna:  Česko – Rusko (Pardubice, 14:20)

Švédské hokejové hry:

26. dubna: Švédsko – Česko (Södertälje, 19:00), 28. dubna: Finsko – Česko (Södertälje, 12:00), 29. dubna: Rusko – Česko (Stockholm, 12:00).

Všechny zápasy vysílá přímým přenosem ČT sport.