Autostyl ÚAMK – březen 2018

Města zavírají svá centra

Evropská města se krok za krokem „zavírají“ před vozy, jejichž emise jsou nižší než Euro 5. Nejbližší budoucnost, tedy postupně od roku 2020, bude ještě více zaplněná dalšími omezeními. Zatím se jedná obvykle jen o vjezd do center města, ale postupně se očekává úplný zákaz nejdříve dieselů, následně v řadě míst dokonce i všech osobních, ale i užitkových automobilů se spalovacími agregáty. Důvod? Znečištění ovzduší především ve velkých městech je podle Světové zdravotnické organizace zodpovědné ročně za úmrtí 3 milionu lidí. Je tedy pochopitelné, že vlajku boje proti tomu zvedli především zástupci měst Evropy.

Švédsko zvedá pokuty

Pokuty, která nás za telefonování za volantem čekají v Evropě, neustále rostou. Je to zcela logické, protože podle specialistů ÚAMK by se vymýcením tohoto nešvaru dokázalo zachránit na Starém kontinentě až 2 000 lidských životů ročně. Zatím posledním příkladem tvrdšího postupu je Švédsko.

Máme 4 druhy nafty

Fakt, že až několik stovek řidičů mělo za nedávných výjimečně mrazivých dnů problémy se svým vozem, se týká především dieselů. A viník? Nafta, přesněji nafta, kterou do palivové nádrže motoristé natankovali. Jaké tedy druhy nafty s ohledem na odolnost vůči mrazům známe, a jaká řešení k ochraně vozu využít? Poradí odborníci ÚAMK.

Zima nepřeje světlometům

Dalo by se logicky odvodit, že čelním světlometům automobilů chladnější počasí může jen prospět. Vždyť halogenové nebo xenonové výbojky vytvářejí teplo, a to je díky zimním nižším teplotám rychleji e efektivněji ochlazováno. Tedy výsledek se znaménkem „plus“. Ne tak docela. Proč?

I diesel může být čistý

Předně je na místě, aby ÚAMK společně s ADAC konstatoval, že není možné v souvislosti s omezováním vjezdu do německých měst, stejně jako možných úprav starších dieselů, aby splňovaly Euro 6, přenést všechnu tíži jen na motoristy. V tomto ohledu automotokluby Evropy očekávají aktivní a finanční spoluúčast státu a automobilových výrobců. Ale je vůbec možné pomýšlet o to, že se starší diesely stanou „zelenějšími“?

Kolik stojí km v elektromobilu?

Stejně jako můžeme poměrně dlouho vypočítávat přednosti elektromobilů (čistý ekologický provoz, nízká cena za dobití, tedy přímých nákladů na provoz), můžeme dlouho vypočítávat i slabé stránky. K těm hlavním patří stále ještě poměrně krátký dojez na jedno nabití a vysoká základní cena.

Nejžádanější auto?

Byla to pravda, když byl americký trh tím „nej“ na světě. Ale teď? Ano, i nadále je nejprodávanějším modelem automobilu Ford F-Series, tedy velký pick-up, kterých se po světě (80 % v USA) prodalo vloni 1,07 milionu kusů.

Zachrání se muzeum aut?

Názor automotoklubu ÚAMK – pevně v to věříme. Jedná se spletité dědické a další řízení, kdy se rozdělili majitelé statku ve Zbuzanech a majitel sbírky automobilů značky Praga pan Emil Příhoda. Nejde o drobnost, ale o zhruba 70 automobilů značky Praga a přes 400 000 předmětů, listin, knih, dokumentace…

Ve Francii už jen 80 místo 90 km/h

Rozhodnutí, že od 1. června letošního roku bude snížena mimo obce ve Francii maximální rychlost z 90 na 80 km/h, se zdá být nepopiratelným faktem. Předseda francouzské vlády i přes protesty partnera ÚAMK – francouzského autoklubu, nehodlá ustoupit. A zdá se, že to vyprovokovalo obnovení podobného plánu i v Německu.

Země V4 o elektromobilitě

Přiznejme si dvě fakta: naše země není právě na špici prosazování alternativních pohonů a speciálně elektromobilů do života. Druhý, nejsme centrem, kde by se scházeli odborníci na toto téma. Dost možná, že se něco v tomto směru přece jen změní. Svým dílem k tomu může přispět významná mezinárodní akce – setkání zástupců ze zemí V4 k problematice rozvoje automobilového průmyslu a speciálně elektromobility.

Čtyři rady ÚAMK k zimě

Zřejmě nejsilnější letošní mrazy nám ukázaly, jak jsou naše vozy „choulostivé“. Na co je tedy třeba pamatovat, a na co především myslet, když rtuť teploměru spadne hluboko dolů? Čtyři základní rady nabízejí odborníci ÚAMK.

Speciální pneu pro elektromobily

Od pneumatik chceme: aby nebyly hlučné, byly úsporné a měly odpovídající jízdní vlastnosti. Tolik, pokud je řeč o běžném vozidle se spalovacím motorem. Copak elektromobil „požaduje“ něco jiného? Do určité míry ano.

Slovensko pokutuje na dálnicích

Země našich východních sousedů je jedním ze tří nejčastějších zahraničních cílů českých motoristů. Ostatně v této době zimních prázdnin do slovenských hor míří řada Čechů. A není rychlejšího způsobu dopravy, než je jízda po dálnici. Na rozdíl od nás na Slovensku mají dálničních známky elektronickou podobu už od roku 2015.

D1 bude opět s radary

Již příští měsíc se stavbaři vrátí na nejfrekventovanější tuzemskou dálnici D1, aby tam pokračovali v její rekonstrukci. Tuto činnost bohužel letos doprovodí větší množství kamer, pomocí nichž se měří v jednotlivých úsecích rychlost projíždějících vozidel. ŘSD má totiž, podle informací Televize Nova, k dispozici více párů kamer než v dřívějších letech.

Proč dalších 900 km s mýtem?

Nejde o novinku – i dnes musí provozovatelé nákladní dopravy v Čechách platit mýto nejen na všech dálnicích, ale i na zhruba 230 kilometrech silnic první třídy. Nic neobvyklého ani v rámci Evropy. Podobně je tomu v Německu, Francii a dalších zemích. Proč se má ale „najednou“ po roce 2019 jejich počet rozšířit o 900 km?

Co je AdBlue?

Pro specialisty ÚAMK bylo velkým překvapením, když se v anketě potvrdilo, že více než 90 procent všech dotázaných českých řidičů osobních aut nemá představu o tom, co je třeba dělat, jakmile se rozsvítí kontrolka znázorňující barel, z nějž se lije kapalina. Má symbolizovat nedostatek AdBlue v systému osobního vozu. O čem je řeč?

Valaška nabídne řadu novinek

Zdá se, že Valašské rally se návrat do MČR v rally zamlouvá, že cesta, na kterou se před třemi lety vydal pod Vaším vedením nový organizační tým, je správná…

Valaška živě na ČT

Svým způsobem unikátní zážitky nejen podél tratí rychlostních zkoušek nabídne úvodní podnik Mistrovství České republiky v rally – 37. KOWAX Valašské rally ValMez. Ta se v okolí Valašského Meziříčí a Kopřivnice uskuteční ve dnech 23. – 25. března 2018. Pro fanoušky, kteří na Valašsko a Lašsko nezamíří, ale i pro domácí, jež nemají možnost přímé účasti, zabezpečil pořadatel Valašky dva živé televizní přenosy z nedělního programu automobilové soutěže.

  1. závod Motoskijöringu v Rudníku

Pavlu Šmahelovi, jeho kolegům a příznivcům SMX Racing Teamu Rudník se podařilo zdánlivě nemožné. I když sníh nebyl na připravované trati skoro žádný, dokázali přemístit snad veškerý sníh z Rudníku a okolí na závodní trať. V areálu místních kynologů vytvořili dráhu s délkou 1 okruhu 690 metrů. A tak už nic nebránilo tomu uspořádat 11.2.2018 2. závod seriálu MČR v motoskijöringu „Orion-Shiva KTM Cupu“ v motoskijöringu.

  1. závod Motoskijöringu v Dobřanech

Na trati U hradu v Dobřanech v Orlických horách se mělo 24.2.2018 rozhodnout o nových motoskijöringových mistrech „Orion-Shiva KTM Cupu 2018“. Ale nakonec to bylo všechno jinak. Jak to? Přejmuto bylo celkem 18 dvojic do závodu. Jezdci absolvovali trénink, při následné rozpravě měli připomínky k trati. Hlavně se obávali o své lyžaře, protože se z trati uvolňovaly kameny. Po hlasování jezdců byl tak závod (poprvé za 20-letou historii MČR v motoskijöringu) zrušen. A tak výsledky MČR platily po 2. odjetém závodě v Rudníku.

The Winter Trial

Dlouholetá spolupráce ČK motorsportu s nizozemskými organizátory z Classic Events opět zavedla na jih Čech účastníky prestižní dálkové rallye veteránů The Winter Trial. Více než 70 strojů přijelo na začátku února do příhraničního regionu v rámci 2 300 kilometrů dlouhé trasy vedoucí přes Německo, Českou republiku, Rakousko a Slovinsko.

Ježek má z prvního závodu bod

Na australském Phillip Islandu dnes ráno vypukla naostro další sezóna mistrovství světa Superbiků. Jediný český zástupce v tomto šampionátu Ondřej Ježek obsadil na úvod 15. místo.

Vicemistr německa testoval v ČR

Sníh a led střídal mokrý či suchý asfalt, místy nechyběly zbytky zrádného zimního posypu. Na téměř tříkilometrovém úseku rychlostní zkoušky Kohout, nedílné součástí harmonogramu českokrumlovské soutěže, panovaly během mrazivého pondělního dne podmínky jako při legendární Rallye Monte Carlo. Střídavého povrchu naplno využil loňský vicemistr Německa Dominik Dinkel k přípravě na úvodní podnik nové sezony Deutsche Rallye Meisterschaft (DRM).

 Video reportáže od Autostylu ÚAMK na Youtube

Video – Po skicích a technice nakonec představila Škoda svůj koncept Vision X, který předpovídá budoucí městské SUV naplánované na rok 2019. Video – Facelift Škody Fabia combi se ukázal v Ženevě. Video – Nová KIA Ceed pro rok 2018 je tu. Video – Hyundai Kona Electric kombinuje silné stránky SUV s výkonem a výhodami elektrického pohonu. Video – Zcela nová Honda CR-V 2018.

ÚAMK,

Napsat komentář