Ostrava hostí mládežnický vrchol!

O nadcházejícím víkendu v ostravské hale pokračuje mistrovstvím ČR juniorů a dorostu série národních šampionátů. Do mistrovských bojů by měla zasáhnout řada úspěšných mládežnických reprezentantů.

Za největší hvězdu šampionátu se dá považovat tyčkařka Amálie Švábíková. Té se v Ostravě daří. Na loňském mistrovství republiky zde dokázala překonat český juniorský rekord, když se úspěšně přenesla přes 435 centimetrů. Následně ho pak na halových mistrákách ještě vylepšila na 440. Pod otevřeným nebem umí ještě o deset centimetrů výše. Letos se svému halovému národnímu maximu přiblížila už na pouhé tři centimetry, když opět v ostravské hale na mítinku Czech Indoor Gala skočila 432. Dobrou formu prokázala i o uplynulém víkendu na MČR dospělých, kde brala stříbro za Jiřinou Ptáčníkovou. „Na MČR se moc těším, jelikož to bude můj poslední halový závod v kategorii juniorek a doufám, že předvedu nějaký pěkný výkon, přestože se v letošní halové sezóně necítím úplně nejlépe. Poslední skokanský trénink ovšem vypadal nadějně, takže jsem snad dobře připravena,“ věří hlavní favoritka soutěže.

Takový malý atletický trojboj absolvuje Anna Kerbachová. Svěřenkyně trenéra Františka Ptáčníka na loňském mistrovství zazářila, když na překážkách vylepšila svůj vlastní národní rekord a poté byla nejrychlejší i na šedesátce. Letos se jí překážky o jednu úroveň zvedly a v průběhu sezóny se postupně zlepšovala až na 8.50, což ji na MČR dospělých stačilo na čtvrté místo. Tam o setinu podlehla Markétě Štolové, šesté z loňského MS do 17 let v Nairobi, která vede průběžné tabulky časem 8.40. Obě závodnice si tedy střihnou mistrovskou odvetu právě v Ostravě. Kerbachová je též spolufavoritkou v kouli, kde má lepší výkon pouze další finalistka z Nairobi Denisa Přečková. Na cenný kov pak pomýšlí i v dálkařském sektoru. Tam bude ovšem největší kandidátkou na zlato Adéla Záhorová, která skokem dlouhým 611 centimetrů suverénně vede letošní juniorské statistky a reálně může ohrožovat i letitý rekord mistrovství Evy Kuchtové, který má hodnotu 622 centimetrů.

Národní rekord by mohl být v ohrožení na šedesátce juniorů. Kolínský Štěpán Hampl totiž zaběhl na MČR mužů a žen 6.72, čímž zaostal za historickým maximem Marka Bakalára o pouhé dvě setiny. Navíc podlehl pouze Dominiku Záleskému a Janu Velebovi, což znamenalo, že v dospělé konkurenci vybojoval bronz. Na nejkratším sprintu bude v Ostravě jasným favoritem. Naopak na dvoustovce to bude mít hodně těžké. Zdatnými soupeři mu budou Daniel Vejražka, pátý z loňského MS do 17 let v Nairobi, a Tomáš Němejc z Českých Budějovic, který vede průběžné juniorské dvoustovkařské tabulky. „Do Ostravy se moc těším. Dráha je tam velmi rychlá a vždy se mi na ní daří. Po MČR mužů a žen se cítím velmi dobře a doufám, že mi forma vydrží. Byl bych spokojený s umístěním na stupních vítězů, ale rád bych si vylepšil osobní rekord,“ uvedl.

Na dorosteneckých překážkách bude startovat čerstvý národní rekordman Jiří Pechar. Ten na začátku února vymazal časem 7.81 z čela historických statistik duo David Sklenář a Lukáš Patera a jistě pomýšlí na další vylepšení svého výkonu.

Na loňském šampionátu předvedli parádní dorostenecké koulařské představení Jakub Héža a bratři Forejtovi. Letos všichni již závodí v kategorii juniorů. Letošní tabulky vede Michal Forejt, ale Jakub Héža nezaostává příliš daleko.

Petr Jelínek, ČAS,

Napsat komentář